Yeni sayfa açmak

byersoy

OpenCart-TR
Arkadaşlar merhaba. OpenCart'a yeni başladım. Başlamadan önce biraz oop çalıştım. Fakat OpenCart'a yabancıyım. Ben isteğim yeni bir sayfa oluşturmak ve bu sayfaya kod ekranından istediğim bir kodu yazmak. Bunu nasıl yapabilirim?

muzorotti

OpenCart-TR
kategoriden bir kategori oluştur sayfanın adını koy istediğin gibi doldur olmazmı

byersoy

OpenCart-TR
Cevabın için teşekkür ederim. Ama demek istediğim kod yüzü. OpenCart yapısını çok bilmediğim için sıkıntı yaşıyorum. Çok fazla kaynakta yok bu konuda.

Yani demek istediğim düz php ile düşünürsek mevcut sayfalarım a.php, b.php ama ben birde c.php açmak istiyorum. İşte bunun gibi bir işlemi OpenCart'ta nasıl yaparım?

memetalpay

OpenCart-TR
nasıl bi sayfa yapacaksın ben yardımcı olayım

byersoy

OpenCart-TR
teşekkür ederim. Dediğim gibi OpenCart'a yeni başladım. Ben bir sayfa açıp class'lar ile model ve controller kullanarak hello word yazdırmayı deniyeceğim mesela. Dediğim gibi daha yeni başladım. Çok kolay bir soru soruyorum büyük ihtimal :)

memetalpay

OpenCart-TR
information/contact.tpl yedeğini al sonra contact.tpl istediğin gibi düzenle denemeni yap bi sonuca varırsan yeni bi sayfa açarız

byersoy

OpenCart-TR
bu dediğin işlemleri sadece catalog/controller/information içindeki contact.php dosyasında yapıyorum değil mi?

byersoy

OpenCart-TR
Çok doğru mesajını dikkatli okumamışım kusura bakma .tpl demişsin zaten. Burada düz php kodları var. Fakat buraya düz php ile bir şeyler yazdığımda ya hata alıyorum yada yazdığımı göremiyorum.

elesta

OpenCart-TR
Konuşmanızı görünce bende yeni konu açmak yerine dahil olmak istedim. byersoy sanırım benzer şeyleri yapmak istiyoruz. Bende bu üstteki kategorilerin olduğu bölüme admin panelden yeni sayfa ekletmek istiyorum mümkünmüdür acaba ? Diyelim Anasayfa,Hakkımızda,vs. olacak ilerde Sayfam diye bişey ekleyecem. Bunlarında içini editleyebilecem. Böyle bir imkan var mı acaba nasıl yaparım ?

byersoy

OpenCart-TR
elesta hoşgeldin. Fakat benim yapmak istediğim tam olarak bu değil. daha doğrusu buda olabilir tam bilmediğim için birşey söyleyemiyeceğim. benim yapmak istediğim kod yüzünde bir sayfa oluşturmak ve bunda kod satırlarımı yazmak.

elesta

OpenCart-TR
yani sen mesela diyelim alışveriş sepetim $shopping_cart diye bi sayfada tanımlı sen kendininkini mi yaratmak istiyosun ? Buysa eğer mesela Hediyeler butonu yaptın diyelim hediyeler.php ye gidecek diyelim. $hediyeler diyebilirsin ama bunu tüm catalog,model vs. tanıtman lazım yoksa access hatası verir.

memetalpay

OpenCart-TR
elesta' Alıntı:
yani sen mesela diyelim alışveriş sepetim $shopping_cart diye bi sayfada tanımlı sen kendininkini mi yaratmak istiyosun ? Buysa eğer mesela Hediyeler butonu yaptın diyelim hediyeler.php ye gidecek diyelim. $hediyeler diyebilirsin ama bunu tüm catalog,model vs. tanıtman lazım yoksa access hatası verir.

elesta sen sadece yazı mı eklemek istiyorsun

byersoy

OpenCart-TR
Cevap için tekrar teşekkürler. Ben başlangıç olarak yazdığımı ekranda görebileceğim bir sayfa istiyorum :) fakat yazdığım derken bunu kod olarak yazmak istiyorum.

Mesela;

<?php

class deneme{
public $degisken;

public function yaz(){
echo $this->degisken;
}
}

$ornek = new deneme();
$ornek->isim = "Hello Word";
$ornek->yaz();

?>

Bunu çalıştırabileceğim bir sayfa mesela :D

mustafa890

OpenCart-TR
Öncelikle yeni sayfayı oluşturmak istediğimiz klasöre bir php dosyası açıyoruz örneğin controller içindeki information klasörüne deneme.php diye bir dosya oluşturup dosyayı açıyoruz.

deneme.php -

<?php
class ControllerInformationDeneme extends Controller
{
public function index()
{
$this->data['mesaj'] = "Merhaba Dünya !";

$this->template = 'information/deneme.tpl';
$this->response->setOutput($this->render());
}
}
?>

deneme.php dosyasının içine yukarıda belirttiğim kodları yazıyoruz. Burada ki class dan sonra gelen Controller bu dosyanın bir kontrol dosyası olduğunu belirtiyor. Ondan sonraki Information ise bu dosyanın information klasörü içinde olduğunu belirtiyor, daha sonra yazan deneme ise bu dosyanın adının deneme olduğunu gösteriyor. extends Controller ile de bu dosyaya kontrol yapısını dahil etmiş oluyoruz.

Bu işlemden sonra bu dosyaya girdiğimizde hata alacağız yada hiç bir sonuç alamayacağız. Çıktımızı görmek için bir tema dosyası oluşturmamız gerekiyor bunun için view klasörü içindeki information klasörünün içine deneme.tpl adında bir dosya açıyoruz.

bu dosyanın içeriği temel html kodlarından oluşabilir. Farkettiyseniz kontrol dosyasından temaya mesaj adlı bir bilgi yolladık bunu tema dosyasında yazmak için;

deneme.tpl
<h1><?php echo $mesaj; ?></h1>

bu kodları kullanıyoruz. Sayfayı süslemek tamamiyle size kalmış bir olay. Kontrol dosyasından tema dosyasına veri yolladığımızda değişken olarak gider.

Umarım yardımcı olmuşumdur.

elesta

OpenCart-TR
Benim istediğim tam olarak şu: Yönetim paneline giren kişi bu üstteki menü bölümüne yeni buton ekleyebilsin. Mesela Anasayfa - Hesabım - Hakkımızda var, biri girip yanına İletişim ekleyebilsin. Sonrada bunların içeriklerini de değiştirebilsin. Hoşgeldiniz mesajı modülü ile sayfalara içerik girilebiliyor. Fakat öncelikle yeni bir buton eklemek için common/header.tpl içinden yeni bir yol oluşturmam gerekiyor <a href="index.php?route=iletisim"> İletişim </a> vs. şeklinde Bunun için daha kolay bir yol var mı acaba ?

oxgurunal

OpenCart-TR
elesta' Alıntı:
Benim istediğim tam olarak şu: Yönetim paneline giren kişi bu üstteki menü bölümüne yeni buton ekleyebilsin. Mesela Anasayfa - Hesabım - Hakkımızda var, biri girip yanına İletişim ekleyebilsin. Sonrada bunların içeriklerini de değiştirebilsin. Hoşgeldiniz mesajı modülü ile sayfalara içerik girilebiliyor. Fakat öncelikle yeni bir buton eklemek için common/header.tpl içinden yeni bir yol oluşturmam gerekiyor <a href="index.php?route=iletisim"> İletişim </a> vs. şeklinde Bunun için daha kolay bir yol var mı acaba ?

Eğer kullandığın tema destekliyor ise yarattığın kategoriyi top menuye alarak admini basit bir şekilde kullanabilirsin.