Yeni bölüm ekleme

fotocum

OpenCart-TR
Merhaba Arkadaşlar,

opencart içerisinde yeni bölüm ekleme olayını anlatabilecek bir arkadaş var mıdır? menüden eklemek tereli değil anladığım kadarı ile. bunu birde dosyalarının olması lazım, ancak bunlar neler bilmiyorum.

sorumun sebebi aslında elimde ücretli satınaldığım bir modülümün olması ve bu modülün ana sayfada kullanılamaması. bende kendime yeni bir sayfa yapıp girişten bu sayfa üzerine link vermek istiyorum. zaten bunu da nasıl yapacağımı bilmiyorum.

Not: bölümler kavramını umarım doğru anlamışımdır.

hasere

OpenCart-TR
doğrusu bu bölümler meselesini anlayıp anlatacak adam sayısı pek azdır. sanada cevap verilmemesinin sebebi bu...
diğer yandan bir bölüm eklemenin veya bölümlerin kullanıcıya avantajı mesela bir modül eklerken nerede görünmesini istediğine dair bir seçim yapmanı sağlıyor. fakat ve aslında mesela bölümlerden anasayfa veya diğer herhangi bir bölümü silsen dahianasayfa veya sildiğin alan hala işlevini görüyor.
yani bölümlerden anasayfayı kaldırsan da sitenin anasayfasıçalışıyor.

orjinal opencart sitesinde bir kaç bilgi bulabildim. işine yarar ise layout diye dökümantasyondan arat.

benim derdime gelince...
arkadaş temiz bir anasayfa istiyorum. ve buraya limitsizhtml modülü üzerinden dilediğim gibi bir açılış sayfası haline getirmek. mesela bir modüle bir html kod ekliyeceğim ve solda göstereceğim diğerini başka bir kod ve sağda bir diğerini altta filan...
bilgiler sayfasını çoğaltmakla olmadı çünkü modül ekleyemiyorsun veya eklediğin modüller tüm bilgiler sayfalarında çıkıyor...
nasıl yapılır bulamadım...

fotocum

OpenCart-TR
vay be 9.2012 den sonra bu gün...
ben sonucu bulamamıştım. ama hala aklımdakş zırıltı bu. ama işi. sebebi ile opencart ile ilgilenemiyorum ama gözüm ve kulağım sende....

emrebozok

OpenCart-TR
İlk olarak ne modülü bu anasayfa da kullanılmıyor onu merak ettim

Yazdıklarından pek birşey anlamasam da anladığım kadarıyı ile yazıyım belki doğru düşünmüşümdür = )

ilk olarak ekteki dosyayı indiriyorsun-bu ekteki dosya bir boş sayfadır-
bu boş sayfayı görüntülemek içinse adres çubuğuna

http://SENİNSİTEİSMİN.COM/index.php?route=information/static

şeklinde yazıp görebilirsin

ikinci adım ise : admin paneline girip bölüm oluşturman Nasıl bölüm oluşturacaksın ?

-sistem-tasarım-bölümlere tıkla ekle de Bölüm adı: Ne istiyosan yaz mesela : xx

yol ekle bas:information/static şeklinde yaz ve kaydet

üçüncü ve son adım:admin panelinde eklentiler-modüllere gel-*senin yapmak istediğin modüle* düzenleye bas BÖLÜM:yukarda yazdığım Bölüm adını bul(sen ne yazdıysan mesela xx) ve kaydet.

sonra

http://SENİNSİTEİSMİN.COM/index.php?route=information/static ile giriş yap modülün gözüküyor olması lazım

Ben olsam bu şekilde yapardım başka yolu varsa yazar biri.

Link vermek kolay bu işi hallet yazarım onu da.

Ekli dosyalar

• creating-a-custom-page-in-opencart-part-1_504035a32890a.rar
    3.1 KB · Görüntüleme: 98

hasere

OpenCart-TR
dediğin gibi yaptım ve çalıştı link olarak üst menüden link vermeyi biliyorum ve zaten oradan kullanacağım. çok teşekkür ederim.
yapmak istediğim ise şu:
ilk açılışta bir takım bilgileri içeren kutulardan oluşan bir sayfa ile karşılaşılsın istiyorum. bu kutulardan biride ürün satış bölümü adı ile olacak ve kişi tıkladığında ürünlerin sergilendiği opencart standart ana sayfasına gidecek. bunu yapmamın sebebi sadece ürün değil hizmetde satıyorum. hizmet hem iş niteliği itibarıyle ve hemde fiyat itibarıyle standart bir iş değil. yaptığım iş ilaçlama ve haşere kontrol ürünleri satışı... şimdilik yap-boz olarak denemelerimi yaptığım www.kareservis.com sitesinde verdiğin bilgilerle çalıştırdım. ardından asıl sitem olan www.ucuzilaclama.com sitesinde aktif edeceğim.
teşekkürler.
hepsiburada teması gayet güzel olmuş fakat satmıyorsun. almak isteyenler için zannediyorum ossdemm satıyordu

armagan87

OpenCart-TR

emrebozok' Alıntı:
İlk olarak ne modülü bu anasayfa da kullanılmıyor onu merak ettim

Yazdıklarından pek birşey anlamasam da anladığım kadarıyı ile yazıyım belki doğru düşünmüşümdür = )

ilk olarak ekteki dosyayı indiriyorsun-bu ekteki dosya bir boş sayfadır-
bu boş sayfayı görüntülemek içinse adres çubuğuna

http://SENİNSİTEİSMİN.COM/index.php?route=information/static

şeklinde yazıp görebilirsin

ikinci adım ise : admin paneline girip bölüm oluşturman Nasıl bölüm oluşturacaksın ?

-sistem-tasarım-bölümlere tıkla ekle de Bölüm adı: Ne istiyosan yaz mesela : xx

yol ekle bas:information/static şeklinde yaz ve kaydet

üçüncü ve son adım:admin panelinde eklentiler-modüllere gel-*senin yapmak istediğin modüle* düzenleye bas BÖLÜM:yukarda yazdığım Bölüm adını bul(sen ne yazdıysan mesela xx) ve kaydet.

sonra

http://SENİNSİTEİSMİN.COM/index.php?route=information/static ile giriş yap modülün gözüküyor olması lazım

Ben olsam bu şekilde yapardım başka yolu varsa yazar biri.

Link vermek kolay bu işi hallet yazarım onu da.

harikasın dostum aradıklarımdan biriydi

hasere

OpenCart-TR
peki...
bundan bir tane daha yapmak istesem...
yani iki adet static sayfa veya daha fazla çoğaltmak nasıl mümkün.

3 dosya var... sadece dosya isimlerine (php, lang ve tpl) yeni adlar versem çalışırmı

çalışmadı...

lang ve tpl dosyalarının içlerinde bir yol yok zaten..
tüm dosya adlarını static yerine static1 yaptım... controler içindeki php dosyasının içinde static.tpl ve static.php yollarınıda static1.tpl ve php yaptım. çalışmadı...
aynı dosyada iki tane information static diye yol vardı onlarıda static1 verdim
yine olmadı...

bu static sayfayı nasıl çoğaltabilirim. nerelere nasıl müdahale etmem gerekir?..

şimdi. gördüğüm kadarıyla bu forumda yeni bölüm nasıl eklenir bununla ilgili bir anlatım veya örnek yok.
yukarıdaki yazışmalara bakılırsa sağolsun emre static sayfa ekleme yöntemiyle soruna bir çözüm getirdi. fakat aynı sayfayı hala çoğaltamadım.
opencart.com ana forumunda yeni bölüm eklemeyi anlatıyorlar. linki aşağıdadır.
http://docs.opencart.com/display/opencart/Layouts

bunu yaptım ve yeni bölüm ekledim. fakat sayfayı çağırdığımda

'Anasayfa » Aradığınız Sayfa Bulunamadı! sayfa kaldırılmış yada degiştirilmiş olabilir.
Aradığınız Sayfa Bulunamadı! sayfa kaldırılmış yada degiştirilmiş olabilir.'

ibaresi çıkıyor...
ama bölüme-sayfaya eklentilerden modül kurduğumdada çalışıyor.

işlemi şöyle yaptım...
/catalog/view/theme/default/template/
içine yeni diye bir klasör açtım. içine de /catalog/view/theme/default/template/common içindeki home.tpl yi kopyalayıp yapıştırdım.
neticede bölüm çalıştı. modülde ekleyebiliyorum ama home.tpl yi kazma gibi aynen kopyalayıp yapıştırmış olmaktan kaynaklandığını sandığım aradığınız sayfa bulunamadı ibaresi sayfada çıkıyor.
ÇÖZÜM NEDİR?...

static sayfa kullanarak dilediğiniz kadar yeni ve bağımsız sayfa-bölüm ekleme yapabilirsiniz.

eğer bir tane bağımsız sayfa ekleyecekseniz emrebozokun yukarıda bahsettiği yöntem yeterli olacaktır.
Ancak daha fazla bölüme ihtiyacınız varsa ve benim gibi kod fakiri bir acemi iseniz. Emrebozokun verdiği informationstatic sayfasını düzenleyip çoğaltabilirsiniz.

nasıl yapılır?.. (acemi yöntemi)

1- tek sayfaiçin emrenin dediklerini yaptık ve bir adet bağımsız bölümümüz oldu zaten...
2- fazladan dilediğimiz kadar bölüm eklemek için...
indirdiğiniz klasörde 3 dosya var...
notepad ile açın: catalog/controler/information/static.php

en baştaki
'class ControllerInformationStatic' i, (ben static1 diye bir sayfa oluşturduğum için) class ControllerInformationStatic1 yapın....

sonra notepad ile bunu arattırın: information/static ve bulduğu her yere bunu yazın information/static1 (tekrar ediyorum ben static1 diye bölüm açtığım için siz ne isim verirseniz o olur)

kapatın.

açın: catalog/language/turkish/static.php
bulduğunuz her static yerine static1 yazın
(zaten iki tane var)
kapatın

sonra...

catalog/controler/information/static.php
catalog/language/turkish/static.php
catalog/wiev/theme/default/template/information/static.tpl

bu dosyaların adını static1 yapın.
ana dizine yükleyin ve aynı ilk sayfayı yaptığınız gibi site admin sayfasından sistem/dizayn/bölüm den yeni bölüm ekleyin. yol olarak ilkinde nasıl information/static yazdı iseniz bu sefer ikinci sayfamız için information/static1 yazın.
modüllerden bu sayfaya dilediğiniz modülü çağırıp çalıştırın.

muhakkak daha etkin ve profesyonel bir yolu vardır. yukarıda sordum zaten... cevap gelmedi ve ben bu kadar yapabildim...uğraştım... ama oldu:)

xalit

OpenCart-TR
2.1.0.1 için söylüyorum, bahsedilen yöntemler işe yaramıyor malesef. kod yapısı değiştiği için sanırım, hata satırlarının olduğu boş bir sayfa geliyor.

örnek olarak sitemap dosyasını açtım ve kodları tek tek karşılaştırdım, değişen bazı yapılar var. bunları sitemap sayfasındaki kodlara bakarak düzeltince bu hatalar yok oluyor fakat yeni hata satırları ortaya çıkıyor. uğraşmayacağım.

koskoca opencart bir ''yeni sayfa''yı çok gördü bize sayın seyirciler... demek ki o kadar da koskoca değilmiş.