Windows Sunucuda URL Rewrite - SEO Link Yapmak

mahoni

OpenCart-TR
merhaba konuyu açmadan önce araştır diyenler olabilir hemen belirteyim araştırdım dalgınlık ile görmemiş olabileceğim seyler olabilr lütfen basit bir sey windows iis7 sunucu da urlRewrite nasıl yaparım ? yapabilir miyim? muhtemelen web.Config dosyasından yapıalcak linux olmadığı için .httpaccess dosyası çözmez olayı (tahmin)

http://forum.opencart-tr.com/showthread.php?tid=788

linkine baktım oradaki linklere de baktım ama linux sunucu oradakilerin hep benim ki windows.

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
RE: Windows URLRewrite - SEO Link Yapmak

PcMaKeR' Alıntı:
madridista' Alıntı:
aynı sorunu bende yaşadım elle düzenledim bu sebeple config.php dosyalarını.
bu sorunu kolayca geçersin fakat opencartın en güzel özellikleriden biri olan seo url yi kullanamazsın. htaccess nedeni ile. tavsiyem geç olmadan lunix a geçmen

İlk mesajım bu olacak :blush:

IIS te .htaccess dosyasını kullanıp seo yapabiliyoruz ama birazcık iis ile oynamak lazım:
http://www.iis.net/download/URLRewrite

Bunu kuruyoruz ve bizden .htaccess dosyasını göster diyor.

Gösteriyoruz ve tamamdır. Artık seo hazır.

Edit:

Aklıma gelmişken;
Opencart ı kurarken pleskten opencartı kurduğunuz dizine geçici olarak(kurulum yapılasıya) Tam yetki verin.
İşinizi bitirin ve readme.txt deki belirtilen klasörlere yazma okuma izni verin.

config dosyalarını readonly yapın ve sadece okuma izni(read) verin.

Windows sunucular hakkında benimde bilgim yok ama yukarıda anlatılanları bir ugulayın.

Birde sunucunuza hem konu hakkında hemde eğer linux sunucuya geçme imkanınız varsa geçmenizi tavsiye ederim.

mahoni

OpenCart-TR
Aslında linux hostinge geçme sansım var. söyle ki su an windows resellerim var oradan kullanıyorum ama 15 20 tl verip bi 100 mb hosting alabilirim. de iis de oluyorsa masrafa gerek yok teşekkur ederim.

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
merhabalar
arkadaşlar bende windows sunucu kullanıyorum. ve kurulumlarımı önce local de hazırlıyorum. örnek bir kaç ürün giriyorum. sonrasında bu sistemi sunucuya taşıyorum. seo url ler bu şekilde çalışıyor. ayrıca güvenlik konusunda da /admin i değiştirmeniz ve paroola korumalı hale getirmenizi tavsiye ederim. plesk ten yapılabiliyor bu ayarlar.
ancak seo url le de windows sunucuda özellikle boşluk bırakınca saçma linkler oluşturuyor özellikle de internet explorerda firefox, opera bunları çözümleyebiliyor ama ie çözümleyemiyor. bu yüzden yazarken urun-adi şeklinde yazmak en mantıklısı meta kısmına.
sorusu olan arkadaş olursa yardımcı olmaya çalışırım (ücretsiz valla :) )

dreamman

OpenCart-TR
Sunucuda IIS UrlRewrite modülü varsa;
Aşağıdaki web.config dosyasını ana dizine koaysanız .htaccess görevi görür.

Kod:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<configuration>
    <system.webServer>
        <rewrite>
            <rules>
                <rule name="SEO URL" enabled="true" stopProcessing="true">
                    <match url="^([^]*)$" />
                    <conditions>
                        <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsFile" negate="true" />
                        <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsDirectory" negate="true" />
                    </conditions>
                    <action type="Rewrite" url="./index.php?_route_={R:1}" />
                </rule>                
            </rules>
        </rewrite>
    </system.webServer>
</configuration>

paultim374

OpenCart-TR
Dear it easily passes this problem, but can not use OpenCart url seo is one of the most beautiful features

albayrak

OpenCart-TR
dreamman' Alıntı:
Sunucuda IIS UrlRewrite modülü varsa;
Aşağıdaki web.config dosyasını ana dizine koaysanız .htaccess görevi görür.

Kod:
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<configuration>
    <system.webServer>
        <rewrite>
            <rules>
                <rule name="SEO URL" enabled="true" stopProcessing="true">
                    <match url="^([^]*)$" />
                    <conditions>
                        <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsFile" negate="true" />
                        <add input="{REQUEST_FILENAME}" matchType="IsDirectory" negate="true" />
                    </conditions>
                    <action type="Rewrite" url="./index.php?_route_={R:1}" />
                </rule>                
            </rules>
        </rewrite>
    </system.webServer>
</configuration>

Çok çok çook teşekkür ediyorum...

anaymohite

OpenCart-TR
Aslında linux hostinge geçme sansım var. söyle ki su an windows resellerim var oradan kullanıyorum ama 15 20 tl verip bi 100 mb hosting alabilirim. de iis de oluyorsa masrafa gerek yok teşekkur ederim. Rubber Gym Mats

ihtida

OpenCart-TR
çok teşekkürler. www.oyunhisi.com çok iyi oldu.

biwanmedona

OpenCart-TR
IIS URL Rewrite 2.1 enables Web administrators to create powerful rules to execute URLs that are easier for users to remember and easier for search engines to locate. By using rule templates, rewrite maps, .NET suppliers, and other performance incorporated into IIS Manager, Internet administrators can quickly set up rules to specify URL rewriting behavior based on HTTP headers, HTTP response or request headers, IIS server variables, and even complex programmatic rules.