Sipariş ID lerde düzensiz artış

cetolayn

OpenCart-TR
arkadaşlar şimdi siparişler geliyor güzel ama şöyle birşey takıldı aklıma. Siparişler kısmında her siparişin başında Sipariş ID denilen bir kısım var ve yazılım mantığıma göre bunun her sipariş sonrası 1 artması gerekli. Ancak hiçbir oynama yada kendi kendime sipariş yapmadığım halde Sipariş ID ler arasında düzensiz bir artış olmakta.

Bu da beni endişelendiriyor. Çünkü belkide sipariş kaçırıyorum aralarda. Gelen siparişler yansımıyor belkide sisteme. Acaba sizlerde de böyle mi, yoksa bu bir hata mı. Bilenler varsa lütfen paylaşsın. Aşağıda kesit resmi mevcut.

siparis.jpg

admira

OpenCart-TR
Web sitesi
www.TrendCorap.com
Bendede aynı sorun var sipariş kaçırdığını düşünmüyorum. Genel bi sorun diye düşünüyorum...

cetolayn

OpenCart-TR
ama mantıklı bir açıklaması olmalı bence. tamamen emin olmak isterim

mirac

OpenCart-TR
Web sitesi
www.notebook-cantasi.com
148b sürümünde şimdi 5 sipariş kontrol ettim böyle bir sorun yaşamadım..

Şahsi fikrim sipariş numaralarınız karışık olması daha mantıklı bence.. Müşteri haftada bir sipariş verirse ve o arada başka sipariş veren olmazsa bu siteden yanlızca ürün satın alan benmiyim diye düşünebilir..:)

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
ID numaralarının düzensiz artışının nedeni:
Siparişi Onayla butonuna tıkladığınızda her siparişe ID atanır. Müşteri PayPal ve buna benzer bir ödeme metodu seçtiyse ve ödemeyi tamamlamadan sitenize geri döndüyse veya sayfayı kapattıysa sipariş gerçekleşmez ve siz siparişlerde göremezsiniz. ID numarası bu tamamlanmayan siparişe atandığı için bir sonraki siparişte bir sonraki ID numarasını atar. Bu yüzden tamamlanan sipariş IDleri arasında farklar olabilir yani herhangi bir sipariş kaçırmamışsınızdır.

Veritabanından order tablosuna bakarsanız orada tüm sipariş IDleri vardır.

alone_king

OpenCart-TR
Bende Farklı bir sipariş ID düzenlemesi yapmak istedim ama nasıl hangi dosyaya müdahale ile yapabilirim. anlayamadım: yapmak istediğim çu şekilde bir çıktı verecek
ID : 12-0001
burada 12 müşteri id si 0001de müşterinin kaçıncı alışverişi ise o . birde müşteri idsinin önüne bir şeyler yazmak istiyorum. bu sabit olacak. ör. 2012 gibi öndeki 20 sabit devamı. müşteri numarası yardım eden arkadaşlara şimdiden tşk.