Seo linkleri .html uzantılı yapmak

mirac

OpenCart-TR
Web sitesi
www.notebook-cantasi.com
Seo link kullananlar bilir linkler desktop/pc/bilgisayar gibi gözükür.. Bu linkleri desktop/pc/bilgisayar.html olarak göstermek için alttaki işlemi yapabilirsiniz..

catalog/model/tool/seo_url.php Aç..

Bul..
Kod:
return $url_data['scheme'] . '://' . $url_data['host'] . (isset($url_data['port']) ? ':' . $url_data['port'] : '') . str_replace('/index.php', '', $url_data['path']) . $url . $query;

Değiştir..
Kod:
return $url_data['scheme'] . '://' . $url_data['host'] . (isset($url_data['port']) ? ':' . $url_data['port'] : '') . str_replace('/index.php', '', $url_data['path']) . $url . '.html'. $query . (strstr($query, '?') ? '' : '');

.htaccess Aç..
Bul..
Kod:
RewriteRule ^([^?]*) index.php?_route_=$1 [L,QSA]

Değiştir..
Kod:
RewriteRule ^([^?]*)(\.html)$ index.php?_route_=$1 [L,QSA]

Bu kadar..:)

öz_ak

OpenCart-TR
Web sitesi
www.bitkiselsağlık.com
RE: [KOD] Seo linkleri .html uzantılı yapmak

kardeşim bunu yaptığımızda bi artımız olurmu google tarafından gerek varmı sence

mirac

OpenCart-TR
Web sitesi
www.notebook-cantasi.com

Seo linklerin googlede yerinizin yükselmesi konusunda etkisi büyük ama bu sadece göz aşinalığı..

Google türkiyeyi takmıyor senin linkinin sonunda ki .html'mi takacak..:D

ttsagce

OpenCart-TR

peki bunu html değilde ben .aspx 'e çevirdim bunun herhangi bir etkisi olurmu olumlu açıdan ?

mirac

OpenCart-TR
Web sitesi
www.notebook-cantasi.com

seo linkin sonundakine bakmaz google.. linkteki kelimelere, meta taglara, ve site içeriğine bakar.. Sonunda html, php, aspx, farketmez.. Sizin siteniz linkin sonuna ne yazarsanız yazın php kodlamalıdır.. asp ve php şuan kodlaması google tarafından rahatlıkla okunabilen kodlamalar olduğu için sorun çıkmaz..

kadirhancihan

OpenCart-TR

bu modu 1,4,8 e kurdum mirac ama bu sefer kategorilerde uurunler 2, 3, yda 4. sayfa urunn oldumu ilerki sayfaları gezemiyorum. hata veriyor kaldıki bu deigiskligi yapınca arama da calısmadı :( ilgilenirsen sevinirm 404 hatası cıkıyor meshur sayfa bulunamıyor :D ama bu yaptıgım deigisiklikden vazgectişigmde sorun kalmıyor :D kodu duzenlerseniz ve 1,4,8e uyumlu hale getirisineiz sevinrim
güncel+
kadirhancihan' Alıntı:
bu modu 1,4,8 e kurdum mirac ama bu sefer kategorilerde uurunler 2, 3, yda 4. sayfa urunn oldumu ilerki sayfaları gezemiyorum. hata veriyor kaldıki bu deigiskligi yapınca arama da calısmadı :( ilgilenirsen sevinirm 404 hatası cıkıyor meshur sayfa bulunamıyor :D ama bu yaptıgım deigisiklikden vazgectişigmde sorun kalmıyor :D kodu duzenlerseniz ve 1,4,8e uyumlu hale getirisineiz sevinrim

+guncel

mirac

OpenCart-TR
Web sitesi
www.notebook-cantasi.com

evet bende şimdi farkettim kodlarda aramadan çıkış yaparken sorun çıkıyor.. şuan için bir düzeltme yok.. ileriki sürümlerde manuel eklenir veya bir düzeltme yayınlanırsa paylaşırım..

matkap

OpenCart-TR
ciddi bir seo sorunu

Merhaba arkadaşlar
bugün siteye konu açarken birşeyi merak ettim
şimdi
otomatik seo kurulu
kategori ismi : metal ürünler seolu hali : metal-urunler
Ürün İsmi : metal ürünler seolu hali : metal-urunler

Netice : Ürüne tıklandıkça link atıyor ancak kategoriyi gösteriyor sonuçta şöyle bir durum çıkıyor ortaya

site.com/metal-urunler/metal-urunler/metal-urunler/metal-urunler/metal-urunler

bastıkça uzayıp gidiyor bu ancak yinede ürünü değil kategoriyi gösteriyor bunu nasıl çözebiliriz.

Kategoriyi : metal-urunler
Ürünü : metal-urunler.html olarak gösteremezmiyiz.

matkap

OpenCart-TR
RE: ciddi bir seo sorunu

Araştırdım ancak googlein dahi hiçbiryerinde bulamadım böyle birşey

kategori/
kategori/urun.html

link konusunda vbulletin sistemini kullansa süper olur yani şu şekilde

*kategori site.com/kategori/
*alt kategori 1 site.com/alt-kategori-1/
- Ürün Bir site.com/alt-kategori-1/urun-bir.html
* alt kategori 2 site.com/alt-kategori-2/
- Ürün 1 site.com/alt-kategori-2/urun-1.html
- Ürün 2 site.com/alt-kategori-2/urun-2.html

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com

[uyari]Aynı sorunlar için farklı konular açmayınız. Eski konun altından devam ediniz.[/uyari]

Sonu html yapmanız bir şey size görüntüden başka birşey sağlamaz. Sistem html olmadan okuduğu için fark eden bir şey olmayacaktır. Aynı bağlantıdan 2 tane olmayacağına göre birine farklı bir şekilde yazmalısınız. Ürün seo kelimesi yazdığınız yer de .html koyunuz mesela ama otomatik seo yu çalıştırdığınızda silinecektir.

matkap

OpenCart-TR

eka7a' Alıntı:
[uyari]Aynı sorunlar için farklı konular açmayınız. Eski konun altından devam ediniz.[/uyari]

Sonu html yapmanız bir şey size görüntüden başka birşey sağlamaz. Sistem html olmadan okuduğu için fark eden bir şey olmayacaktır. Aynı bağlantıdan 2 tane olmayacağına göre birine farklı bir şekilde yazmalısınız. Ürün seo kelimesi yazdığınız yer de .html koyunuz mesela ama otomatik seo yu çalıştırdığınızda silinecektir.

Nasıl Yani anlamadım.
Sonunun html olması kategori ile ürünü ayırmamı sağlar google içinde iyidir bu
Aynı bağlantıdan 2 tane olmayacağı için diyorsun otomatik seoda siteye konu ekleyen kişilerde aynı bağlantıdan 5 tane eklemişler zaman zaman bu problemin bir çözümünü soruyorum.
Kısaca 50-100 konu olsa tamam ancak 50 000 konu olunca böyle manuel seo girerek çözüm olmuyor
Arkadaşlar sitede herkes şuna alışmış arama yapmadan konu açmayınız bunu yazınca açtığımız konu direkt pasif duruma geçiyor kimse bakmıyor ilgilenmiyor

Mesela
Sorduğum şey tepki verilen duruma çok yakın ancak aynısı değil
bırakın opencart tr de bulmayı dünyada yapmamışlar daha kimse buna çözüm arıyorum fakat bu türlü bir cevap ile konumuz pasif duruma geçiyor.

Tepki Verilen Konu : linkler nasıl .html yapılır
Benim Sorduğum soru :
kategori/
kategori/urun.html
bilgi/sayfa.html
Tags/tag.html

Nasıl yapılır.çünkü bu tarz yapılmadığı takdirde site içerisindeki tüm herşey birbirine karışıyor..ve az biraz seo bilgisi olan bilirki bu tarz bir sistem diğerinden daha gözde olur..

mirac

OpenCart-TR
Web sitesi
www.notebook-cantasi.com

Neden herkes size arama yapmadan konu açma diyor sorduğunuz sorulara bakarak anlayabilirsiniz bence..

Aynı konular için farklı konular AÇMAYINIZ.. 1+1=2 ise burada da kurallar böyle..

Senin sorun .html uzantılı linkler olduğuna göre seninde sorduğun soru Ürünü : metal-urunler.html olarak gösteremezmiyiz. olduğu için konu ve soru aynı..

Bu konuyu ben yayınladım ve amacınıda açıkladım.. Burayı okuyabilirsin.. Eka7a nın da dediği gibi bir anlamı yok html uzantılı olmasının.. Tofaş arabaya bmw logosu taksanızda o araba tofaştır değişmez.. Görünüm değişsede içerik aynıdır..

Ayrıca linkler kategoriler artıyor demişsin..

Kaç kategori açtıysan alt alta linkler o kadar artar.. Her ürün ve her kategori bir sayfa olarak nitelendirildiği için linkler slash ile ayrılarak uzar gider.. Eka7a nın dediği gibi illa html istiyorsan seo kelimeleri sonuna .html yaz ama bunun hiç bir getirisi olmayacaktır..

Ayrıca forum hakkındaki yönetim şikayetlerini Buraya yazınız..

.html uzantılı soru ve istekleriniz için tekrar konu açarsanız konu ve mesajlarınız yönetime tabi tutulacaktır..

matkap

OpenCart-TR

Tamam siz haklısınız
Sorunu şimdilik Benzer kategori konuları silerek çözdüm
İleridide yapılınca uygularız artık..

zaknebutt

OpenCart-TR
Merhaba.
Yukarıdaki işlemleri yapınca yani .htaccess ve seourl.php dosyalarını modifiye edince arkadaşın dediği gibi oluyor.Fakat şöyle bir sorun var; Ürün sıralama fonksiyonu çalışmıyor.

Sonuçta bence gereksiz,gerçektende görüntüden başka bir şey değil.İnsanlar sizin sitenize alışveriş yapmaya geliyor.Yani adamın işi gücü yok da sonu html imi,yok aspx imiş bunlara takılmıyor.

Bunları yapmasanız bile arama motorları zaten sitenizi indexliyor.

Saygılar..

ozanbayrak

OpenCart-TR
Mirac Ve Eka7a Sizler Olmasanız Halimiz Harap:) Tşk

Saner

OpenCart-TR
teşekkürler ama return $url_data['scheme'] . '://' . $url_data['host'] . (isset($url_data['port']) ? ':' . $url_data['port'] : '') . str_replace('/index.php', '', $url_data['path']) . $url . $query;
bu kod ile değiştirilcek kod görünmüyor ilgilenirsen sevinirim

amca

OpenCart-TR
Web sitesi
www.efecam.org
1.4.9.1 ve üzeri sürüm kullananlar .htaccess dosyasında değişiklik yapmasınlar hata veriyor. seo_url.php deki değişiklik yeterli.....

http://www.efecam.org/cam-balkon-sistemleri.html

greyfox

OpenCart-TR
seo uzantısının .html olmasının arama motorları tarafından önemsenmediğini biliyordum

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
Kimine göre önemli kimine göre önemsiz. Benim içinde pek bir önemli yok olsa olur olmasa da olur. İşinizi ciddi olarak yaptıktan sonra OpenCart kendi seosu + Auto Seo modülü yeterde artar bile kurcalamak anlamsız.

Seosuz bile kullansanız siz müşterilerinize iyi hizmet verdikten sonra gerisi hikaye, verdiğiniz hizmet iyi değilse sonunda html olmuş olmamış ne önemi kalıyor.