Sanal pos alma zorluğu

muhasebeci

OpenCart-TR
Değerli forumdaşlarım,

Aranıza yeni katıldım. İnternette uzun süredir site işletmeme rağmen bir fırsatını yakalamışken eticarete de girmeye niyetlendim. Eticaretin olmazsa olmazlarından olan sanalpos işi birkaç gündür fena halde canımı sıkıyor. Bazı bankaları gezdim ve açıkçası içimden lanetler okuyarak bankalardan ayrıldım. Henüz kurulu bir işletmem yok, bir haftaya kadar kuracağım ama dediğim gibi henüz yok. Bankalar sanal pos vermeye oldukça isteksiz durumdalar.

Yapı kredi,
önce pos cihazı alın, pos hareketlerinize bakalım, inceleyelim ondan sonra sanal pos işini konuşalım diyor. Home&office çalışacağım, cihazın kendisini napayım diyorum, anlatamıyorum.

Fortis,
Biz 5-6 senelik müşterilerimize bile sanal pos için oldukça temkinli yaklaşıyoruz deyip, henüz kurulmamış bir firma için başvuru formunu bile esirger durumdalar.

Garanti
Garanti bankasının merkeziyle telefonda bu konuda oldukça keyifli ve pozitif bir sohbet geçirmeme rağmen şubeye gittiğimde şubedeki yetkili "sisteme home&office için tanımlama formu girmem" diyor. Home&Office'nin neyi varmış diye sorduğumda da "firmayı ziyaret etmek istediğimde ziyaret edemem" diyor. Niye diye soruyorsunuz, cevap yok. Sanırsın ki adamı kovalıyoruz, sanırsın ki adam bi masa da kendisi için atacak.

Diğer bankalarla henüz görüşmedim ama vergi levhamı aldıktan sonra tekrar uğrayıp direkt başvuru formlarını isteyeceğim.

Buradan da bir tepki mesajımı iletmek istiyorum.
Global dünyada "İnternet girişimciliği" teriminin artık daha sık talfuz edilmeye başlandığı şu günlerde memleketim bankalarının internet girişimcilerine destek çıkmamasını kınım kınım kınıyorum. Bankacı kardeşler, bize sanal pos lazım, pos cihazının kendisini ne yapalım. Müşteriye ekran içinden cihaz uzatacağımızı sanıyorsanız çok fazla film izliyorsunuz.
İlaveten sanal pos konusunda yeni girişimcilere destek verecek olan bankalar öyle sanıyorum ki bankacılık sektöründe hızla yükselecektir. Gözü, bu sektörde liderlik yada ona yakın bir konum hedefleyen bankaları sesimi(zi) duymaya ve gerekli kolaylıkların sağlanmasına davet ediyorum.

Şimdi bankaların çekincelerine gelelim;
Sanalposlar suistimale oldukça açık durumda diyorlar. Nasıl diyorum? Söylemiyorlar. 3d secure olayında kart sahibine sms gidiyor, adres isteniyor. Sanal kartla alışverişte te sanal karta limit tanımlama imkanına sahibiz ve bu kartın limiti gün sonunda sıfırlayabiliyoruz.
Peki suistimal nasıl gerçekleşiyor meraklar içindeyim. Sanırım sanalpos almak için işletme kuran birisi, sanalposu aldıktan sonra işletmeyi kapatıp kayıplara karışıyor. Tabi sanalposu kullanmaya devam ediyor. İyi de bu çok çözümsüz bir sorun değil ki, en azından olmamalı. Maliye, banka kayıtlarını kendi merkezinden kontrol edebilme yetkisine sahip durumda. E sizde maliye ile böyle sıkı fıkı bir ilişki içinde iken mükellefiyeti sona eren firmaları tespit etmek için maliye ile küçük bir sözleşme yapsanıza, her şeyi biz mi söyliycez.

Neyse, bu iş niye bu kadar zor? Sizler de benim gibi sırf e-ticaret yapmak için sanal pos almayı ve firma kurmayı göze aldınız mı? Yoksa bi çoğunuzun uzun süredir bir işyeri vardı da mı sanal posları böyle kolay aldınız.

Baştakileri değil de özellikle bi üstte ki paragrafı cevaplarsanız çok sevinirim.
(Bu arada garanti için sanal pos modülü yok sanırım)

BAWER

OpenCart-TR
Merhaba,
Dediklerine aynen katılıyorum kardeşim. Ben de yaklaşık 6 aydır sanal pos almaya çalışıyorum. Hatta Garanti ortak ödeme sayfasına internetten başvurdum onay geldi şubeye gidince sonuç hüsran. Bir sürü masraf yaptık yok esnaf odası yok ticaret odası git kayıt yap gel diyor yapıp gidiyorsun sonuç yine aynı. Anlamadığım birşey var parayı banka tahsil edip bizim hesaba geçmeyecek mi? Neden bu kadar işi zora sürüklüyorlar anlamıyorum....
Bir itirafta bulunmak gerekiyorsa aynı zamanda özel bir bankada çalışan bir memurum :dodgy: anlayamaıyorum ve anlamaya çalışmaktan da vazgeçtim artık!... :mad:

samnet

OpenCart-TR
kimse kusura bakmasın ama bu bir gerçek bankaların ...... sadece arkadaşlar.
ben şahsen şahit oldum.

bankadan sanal pos talebinde bulunduk

500 TL altı olursa aylık galiba 100$ kesinti olur dediler + %2 komisyon

1 ay sonra bankadan lesaing aldık 30 bin TL ertesi gün sanal posu verdiler

sadece %2 komisyon.....

bankada paranız olması lazım...

ateshb

OpenCart-TR
Selam arkadaşlar.

Ben uzun zamandır 2CO ( www.2checkout.com ) kullanıyorum.
49 usd bir kereye mahsus üyelik ücreti var.
Sayfanızdan alım yapan müşterileriniz direk 2co sayfasına gidiyor oradan ödeme yapıyor kredi kartı ile. kredi kartından ücret tahsil ediliyor fakat güvenlik den de geçiiyor ve bir müddet sonra satıcıya mail geliyor. Fraud testinden geçti ürünü teslim edebilirsiniz diye.
Bankalara onca masrafı yapmakdansa en güzel alternatif çözüm..
Tabiki komisyonda var fakat cüzi miktarlar.. ayrıca biriken paranız 300 usd olmalı ki size bankanıza transfer etsin..
Kontrol panelleri İngilizce.Türkce yok..

Doubles

OpenCart-TR
Bu tamamen bankayla ne kadar çalıştığınıza, hesabınızda ne kadar para döndüğüne ve şube ile ilişkilerinize bağlıdır. Hesabında aylık 10.000tl dönen bir firma ile 500.000tl dönen firma bir değildir. Hatta yüksek meblağlar döndüğünde faiz oranları sizin için özel ayarlanır ve pos ücretleri konuşulmaz bile. Yukarıda bahsettiğim nedenlerle sanalpos üzerine böyle bir sorun yaşamadım ancak yeni bir firmaya nasıl çek verilmesinde zorluk çıkartılıyor ise sanalpos verilmesinde de zorluk çıkartılır. Bankaya teminat mektubu vermeniz veya ilişkilerinizi sıkı tutmanız bu sorunları aşacaktır.

sahinb

OpenCart-TR
zorluk konusu sizin hesap haraketleinizle ilgildirf. Ben gitmeden telefon açarak işi halletim. Daha sonra şirket evraklarını göndererek işlri tamamladım. Bu şirketin cirosundan kaynaklı bir durumdan başka bir şey olmazsa gerek

muhasebeci

OpenCart-TR
ateshb' Alıntı:
Selam arkadaşlar.

Ben uzun zamandır 2CO ( www.2checkout.com ) kullanıyorum.
49 usd bir kereye mahsus üyelik ücreti var.
Sayfanızdan alım yapan müşterileriniz direk 2co sayfasına gidiyor oradan ödeme yapıyor kredi kartı ile. kredi kartından ücret tahsil ediliyor fakat güvenlik den de geçiiyor ve bir müddet sonra satıcıya mail geliyor. Fraud testinden geçti ürünü teslim edebilirsiniz diye.
Bankalara onca masrafı yapmakdansa en güzel alternatif çözüm..
Tabiki komisyonda var fakat cüzi miktarlar.. ayrıca biriken paranız 300 usd olmalı ki size bankanıza transfer etsin..
Kontrol panelleri İngilizce.Türkce yok..
Ödeme işi için yurt dışı merkezli bir aracı kullanmak site sahibi olarak bana pek güvenli gelmiyor. İnternetten alışveriş alışkanlığını yeni yeni kazanan memleketim insanı da bu durumu şüpheli olarak karşılama ihtimali oldukça yüksek görünüyor. Öteki tarafta 2co kredi kartı bilgilerini kayıt ediyorsa, ve ileride olur da bu kart bilgileri başkalarının eline geçerse bi ton sorun çıkacak, baş ağrıtacaktır.
Şimdilik banka havalesi ile çalışıyorum. İlerliyen zamanlarda tekrar bankaların kapısını çalacağım.

Doubles' Alıntı:
Bu tamamen bankayla ne kadar çalıştığınıza, hesabınızda ne kadar para döndüğüne ve şube ile ilişkilerinize bağlıdır. Hesabında aylık 10.000tl dönen bir firma ile 500.000tl dönen firma bir değildir. Hatta yüksek meblağlar döndüğünde faiz oranları sizin için özel ayarlanır ve pos ücretleri konuşulmaz bile. Yukarıda bahsettiğim nedenlerle sanalpos üzerine böyle bir sorun yaşamadım ancak yeni bir firmaya nasıl çek verilmesinde zorluk çıkartılıyor ise sanalpos verilmesinde de zorluk çıkartılır. Bankaya teminat mektubu vermeniz veya ilişkilerinizi sıkı tutmanız bu sorunları aşacaktır.
Dostum bankaların canı cehenneme :) Ne müşterinin yüzünü görüyoruz, ne tedarikçinin, nede kargocunun. Hatta paranın bile yüzünü görmeden hepsiyle muhattap oluyoruz. Elektronik ticaret bu, bankaların teşvik edici olması lazım. Aslında imza toplayıp durumu başbakanlığa mı bildirsek naapsak, belki recep bey bankacılara bir fırça kayar (kriz ortasında birkaç kere yapmıştı).
Hayır beklediğimiz yere bak :D

onurtez

OpenCart-TR
Web sitesi
oyunparam.com
Arkadaslar onlarada hak vermek lazım ben tum banklaları eskısehır de gezdım en sonunda konuyu acan arkadas gıbı bı cıldırdım sert bı uslup ıle neden yanı dedım ya gerekcesı neyse neden onaylanmıyorsa yerıne getırelım onaylanması ıcın dedıgımde zamanında ogretmenler gunu sevgılıler gunu zırt gunu zurt gunu ıcın cıcekcı sıtesı acmılar.. mıllet satın almıs urunler gonderılmemıs sahte fırma topuk ucurtma kacmıs gıtmıs.. bu durumda referans subenın bası yanıyor...
turkıye arkadaslar yapıcak bısı yok:) suan pekı 0 dan sırket kurup real pos kullanmadan sanal pos kullanan varmı? sıtede

muhasebeci

OpenCart-TR
onurtez' Alıntı:
Arkadaslar onlarada hak vermek lazım ben tum banklaları eskısehır de gezdım en sonunda konuyu acan arkadas gıbı bı cıldırdım sert bı uslup ıle neden yanı dedım ya gerekcesı neyse neden onaylanmıyorsa yerıne getırelım onaylanması ıcın dedıgımde zamanında ogretmenler gunu sevgılıler gunu zırt gunu zurt gunu ıcın cıcekcı sıtesı acmılar.. mıllet satın almıs urunler gonderılmemıs sahte fırma topuk ucurtma kacmıs gıtmıs.. bu durumda referans subenın bası yanıyor...
turkıye arkadaslar yapıcak bısı yok:) suan pekı 0 dan sırket kurup real pos kullanmadan sanal pos kullanan varmı? sıtede

Sende haklısın, ama isyan etmemek elde değil. Taksit yapamadığım için bu sanalpos eksikliği direkt satışlarıma etki ediyor. Kaldı ki birey olarak yapı krediyle 6-7 senedir düzgün bir müşteri olarak çalışıyorum. Kredi kartlarımda 1 kuruş eksik ödeme yoktur, tüm mevduat hesaplarım oradadır, hani birey olarak ta bunca senedir bu bankaya "aşık" düzeyinde sadakat göstermemin mükafatı bu olmamalı. Şu aralar kişisel hesaplarımı ticari ye çeviriyorlar, o süreçteyim. O süreç biter bitmez sanal pos için başvuracağım. Verdiler verdiler, vermediler otomatik ödeme talimatlarını iptal edip, hesapları boşaltıp kredi kartını gözlerinin önünde kırdıktan sonra ykb ile tüm ilişiğimi kesmeye kadar götürmek lazım bu işi. Aslında hiçbirisini yapmaya gerek yok. Başvuruyu reddettikten sonra "ayrımcılık yapıyorsunuz" deyip direkt dava açmak lazım. Yoksa bunların başka türlü yola getirilmesi zor.

Tabi opencart'ın sağladığı avantajın da altını çizmek isterim. E-ticaret altyapısı sistemine sahip olmak ta bankaların başvuru sürecinde üstünde durdukları önemli konulardan birisidir. Opencart olmasa idi o zaman ücretli sistemlere de bikaç bin lira/dolar/euro ödemek gerekecekti :)

turkuaz

OpenCart-TR
Web sitesi
www.turkuazhobby.com
Merhaba.
sanal pos almakta (daha doğrusu bankaların terbiyesizliğinden ) zorlanıyorsanız. paypal'ı deneyin. Bildiğim kadarıyla paypal Türkiyeden işlemleride (USD bazında) kabul ediyr. Bunun için Paypalda hesap açıyorsunuz. Türkiye'deki banka hesap bilgilerinizi bildiriyorsunuz paranız byu hesaba transfer ediliyor.
https://www.paypal.com/tr
siteye giderek inceleyin.
Kolay gelsin

muhasebeci

OpenCart-TR
turkuaz' Alıntı:
Merhaba.
sanal pos almakta (daha doğrusu bankaların terbiyesizliğinden ) zorlanıyorsanız. paypal'ı deneyin. Bildiğim kadarıyla paypal Türkiyeden işlemleride (USD bazında) kabul ediyr. Bunun için Paypalda hesap açıyorsunuz. Türkiye'deki banka hesap bilgilerinizi bildiriyorsunuz paranız byu hesaba transfer ediliyor.
https://www.paypal.com/tr
siteye giderek inceleyin.
Kolay gelsin
Paypal aslında güzel bir sistem ama maalesef yeterince tanınmıyor. Şöyle izah edeyim;
Birincisi bankaların sunacağı taksit imkanını paypal sunabilecek midir? Verdiğiniz adresi üstünkörü inceledim ama böyle bir bilgi göremedim, varsa gözümden kaçmış olabilir.
Diğer ve en önemli husus ta paypalın yeterince tanınmıyor olması. Kabul, dünyada tanınan ve güvenilen bir sistem. Ancak çoğumuz niş pazarlara yönelik siteler işletiyoruz. Yani son kullanıcı ürünleri. Sadece bilişim sektöründen ürünler satan bir opencart sitesi rahatlıkla paypal kullanabilir çünkü alıcının kuvvetle muhtemel bir paypal hesabı vardır (tr'de büyük ihtimalle bu oran bile düşüktür). Ama niş ürünler (oyuncak yada mobilya) satan bir site için müşteriyi paypal'e kayıt olmaya zorlamak müşteri için anlamsız, hatta anlamsızdan öte ürkütücü olabilir. :)
Bankadan sanalpos yerine "ortak ödeme sayfası" talep etmek, sanırım hem müşteri için daha güvenli olacak, hemde bankanın onay sürecine olumlu etki edecek (kredi kartının kayıt edilme riski sıfırlanacak vs.).

adobe

OpenCart-TR
Merhaba bende sanal pos olayında sıkıntıdayım devir internet devri ama Türkiyedeki bankalar çok ama çok sıkıntı yapıyorlar ondan sonrada bizim gibi yeni iş yapmaya çalışanlar 2checkout yok moneybookers cart curt bunlara para yediriyoruz bizim bankalar adam olmaz ya Türkiye bu şekilde kazanamaz sayın bankalar :D

mimarali

OpenCart-TR
size benim kullandığım bankayı tavsiye ediyim. Kuveyt turk

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
bankaların sanal pos da zorluk çıkarmasının başlıca iki sebebi var.
birinci ve en önemli sebebi kendi alt yapılarına güvenmemeleri. kendi internet bankacılık işlemlerinde bile nerdeyse hergün bi açık buluyorlar ve sürekli insanlar sorun yaşıyor. örneğin daha geçen haftaya kadar bir bankanın internet sitesinde ki açıkları kontrol etmemiz istenmişti. ve sonuç olarak bankada ki kayıtlı tüm değerli evraklara (çek senet vb) sadece bir linki bilerek ve linkteki id nolarını değiştirerek ulaşabiliyorduk. bu bizim bi işimize yaramaz belki ama banka panik oldu ve hatayı 30 dakikadan kısa bir süre içinde kapattılar. brooker denen şahısların eline geçerse manüpile mi olurmuş böyle bi açıklamaları var. yani sözün kısası kendi sanal pos sistemlerine güvenmiyorlar.
ikinci sebebi ise sanal pos gerçekten suistimale çok açık. bidefa direk mail order halinde kullanılabiliyor. bu da demek oluyor ki firmanızın bayisi, free lance çalışanları yada bu bilgilere sahip kişiler kredi kartı ile alışveriş yaptırabilirler. mali açıdan siz yapmış gibi gözükürsünüz satışı ama bayiniz yada vergiye tabi olmayan bir freelance yapar satışı. vb vb vb. yada anlaşmanız da ben sadece temizlki malzemesi satıcam diyorsanız, sonra sayfaya uygunsuz ürünleri ekleyip satabiliyorsunuz. başka bir firmada gelip bu sitede izin verdiniz bana neden vermediniz gibi şikayet yada istemlerde bulunabiliyor. birebir yaşanmış bir hikayedir buda. erotik shop, temizlik ürünleri adı altında alıp, uyduruk bir sayfadan bi hafta temizlik ürünü satar. sonra gerçek sitesine bağlar posu. iki ayrı sitede bağlı aynı sanal posu kullanırlar. başka bir erotik shop da gider aynı bankaya ona verdiniz bana neden vermiyorsunuz der bıdı bıdı bıdı ...
bankalar bunlarla uğraşmak istemiyorlar. böyle bir iş güçleri yok ve kar edebilmek için çok sağlam yatırım yapmaları gerekmekte. buna da bütçe ayırmıyorlar. sonuç sanal posu verirken mümkün olduğunca (ne kadar iyi müşteri olursanız olun) zorluk çıkartıyorlar.
biraz uzun oldu ama sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim :D

resif

OpenCart-TR
muhasebeci' Alıntı:
Bankadan sanalpos yerine "ortak ödeme sayfası" talep etmek, sanırım hem müşteri için daha güvenli olacak, hemde bankanın onay sürecine olumlu etki edecek (kredi kartının kayıt edilme riski sıfırlanacak vs.).

Arkadaşa Katılıyorum , müşterinin güveni açısından da ortak ödeme sayfası çok uygun arkadaşlar, bildiğiniz en uygun "ortak ödeme sayfası" hizmeti veren banka hangisi acaba ?
iyi çalışmalar.

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
en hızlı bu çözümü sunan benim müşterilerim arasında yapı kredi oldu bugune kadar
özellikle ortak ödeme sayfası diğerlerine göre daha başarılı. en azından insanlar gerçekten yapı krediye ait bir sayfada olduğunu anlayabiliyorlar.

gelisine

OpenCart-TR
poshizmet.com u önericem ama onlarında opencart için modülleri yok malesef

msdursun

OpenCart-TR
Sanal pos alma zorluğu ve garanti bonuspay

garanti bankasından yeni bir sistem

garanti bankası yeni bir uygulama baslatmıs
bonuspay (forumlarda ilgili yazı bulamadım o yüzden yazıyorum)

müsteri kredi kartını bilgilerini sistemde kullanmadan cep telefonuyla alışverisini tamamlıyor
garanti bankası bu sistemi verirken normal pos cihazınızın olmasını istiyor
pos cihazına aldığı komisyona +1 daha ekleyerek bonuspayı kullandırıyor.

konuyu daha iyi bilen arkadaslar garanti bankasının bu sistemini incelerler sanırım
belki bizlerde sanal pos isteme sıkıntısından kurtuluruz

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
enteresan böyle bir şey var
ancak sanal banka birimi konu hakkında örnek kod ve/veya site veremedi telefonla. pazartesi gidip bizzat konuşacağım. eğer bu şekilde bir sistem varsa neden kullanılmasın.

ilgili link : http://www.garanti.com.tr/tr/bireysel/subesiz/cep_bankaciligi/cepbank_alisveris.page