OpenCart ile Proje oluşturma Talebi

onruzun

OpenCart-TR
Merhaba arkadaşlar,
Online Alışveriş yapısı olarak uygulamayı düşündüğüm kişisel bir projem için yaptığım ufak bir araştırma sonrası çeşitli e-commerce script yapıları ile karşılaştım.

Bunlardan bir kaç tanesi OpenCart, PrestaShop ve Magento' dur.
Deneme amaçlı kurumları sonrası OpenCart diğerlerinden daha esnek bir yapıda mıdır. Muhakkak diğer yapıları da tecrübe edinerek OpenCart'a karar kılmışsınızdır diye düşünüyorum. Ekstra bir bilgi olarak bu konudaki deneyimlerinizi düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi merak ediyorum.

OpenCart bağlamında sizden bir ricam olacak. Konunun başında bahsettiğim düşüncemdeki online alışveriş sitemini uygulayabilmem için yardıma ihtiyacım var. Bu konuda zaman ayırabilecek yada katkı sağlayacak arkadaşlar olur ise tecrübelerinizden istifade etmek ve desteklerini almak isterim.

Standart bir kurulum ve sorunsuz işlerliliği olan bir kurulum dışında istediğim yapıdan kısa ve özet şekliyle bahsetmem gerekirse;

Standart tema uygulamasının dışında bir tema ihtiyacı olacak. Bu güzel bir OpenCart teması olabilir yada ihtiyaca yönelik uygulanabilecek bir tema çalışmasının uygulanmasıda olabilir. Ayrıca şöyle bir modül uygulaması var mıdır bilemiyorum ama, siteye üye olan kullanıcıların kurulu sisteme ürün girebilmesi imkânın olmasını istiyorum.

Bunun dışında standart bir işleyiş olabilir.

Biliyorum fazla şeyler istiyor olabilirim. Bahsettiğim tema uygulaması ve ekstra isteyebileceğim uygulamalarla ilgili ücret bedeli karşılığında anlaşabileceğim arkadaşlarla da daha geniş bir şekilde konuşabilmek isterim.

Eğer uygun görürseniz ilgilenen arkadaşlara msn adresimi verebilirim ve online olarak birebir dialog kurmak isterim. Umarım yardımcı olabilirsiniz.

Teşekkürler

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
OpenCart Destek Açısından Oldukça Kaliteli Bir Yapıya Sahiptir. Dilediğiniz Zaman Forumumuzda Arama Yaparak Rahatlıkla Çözüme Kavuşabilirsiniz. Arama Neticesinde Çözüm Bulamadığınız Takdirde Forum Kullanıcıları Desteklerini Esirgemeyeceklerdir.

Forumlarımızda OpenCart ile ilgili Bir Çok Tema Mevcut. Hali Hazırda Temaları Kullanabilir, Bu Temalaı Ihtiyacınıza Göre Editleyebilir Yada Profesyonel Tema Isteğinde Bulunabilirsiniz.

Ayrıca Forumu Dikkatli Bir Şekilde Incelerseniz Tüm Sorularınıza Cevap Bulabilir ve OpenCart'ı Seçme Konusunda Rahatlıkla Karar Verebilirsiniz.

onruzun

OpenCart-TR
Muhakkak forumdan bir çok şeye ulaşma imkânı vardır. Fakat teknik detaylarla ilgili çok azla zaman ayıramayacağım düşüncesiyle ve daha hızlı bir şekilde sonuca ulaşma niyetiyle bu kadar ayrıntılı yazmıştım. Çünkü kodlama açısından yetersiz oldumu düşünüyorum.

Ama bu şekilde olmaz diyorsanız. Bu durumda ufak adımlarla uzun soluklu bir sürece girmem gerekecek demektir.
Fakat bir yerlere gelip daha sonrasında tıkanıp kalmak istemediğimden bu konuda tecrübeli ve bilen birilerinden destek almak istedim.

Bu durumda, istediğim yapıyla ilgili karar verme aşamasında ve kafamda bir şeyler oluşabilmesi açısından bir kaç şey soracağım.

1- Eğer karşılaştırma yapanlar ve tecrübe edinenler var ise PrestaShop ile OpenCart arasındaki kullanım ve esneklik (tema, modül v.b.) açısından özetle en belirgin farklar nelerdir?

2- Yazımda da bahsetmiştim, siteye üye olan kullanıcıların kurulu sisteme ürün girebilmesi imkânın olmasını istiyorum. Bu tarzda bir modül var mıdır? Ya da uygulanabilirliliği nedir?

3- Satış yapısının dışında, çeşitli ürünlerin tanıtımının yapılabileceği galeri ve metin girilebilecek bloglama modülü var mıdır? Ya da uygulanabilirliliği nedir?

4- Bahsettiğim tarzda özellikleri olabilecek Profesyonel Temalar var mıdır? Bu özellikler olmasada Profesyonel Temaların satın alınmasından sonra ki aşamada kullanımlarında sıkıntı çıkar mı?

Teşekkür ederim...

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
1- İki yazılım içinde birçok modül ve tema mevcuttur ama opencart yapısını kavradıktan sonra diğerlerine göre daha basit ve geliştirmesi daha kolaydır.

2- Bu bahsettiğiniz özellik OpenCartta yok, olmasını da beklemeyin çok çok düşük bir ihtimal olacağını da sanmıyorum. Prestashopda da yok diye biliyorum. Ki olması da saçmalık olur. ikisi de tek taraflı satış yazılımlarıdır.

3- Evet Ücretli ve ücretsiz modüller mevcut.

4- Her yazılımda olduğu gibi profesyonel temalar mevcut. Kullanmayı bildikten sonra neden sorun yaşayasınız.

onruzun

OpenCart-TR
eka7a' Alıntı:
2- Bu bahsettiğiniz özellik OpenCartta yok, olmasını da beklemeyin çok çok düşük bir ihtimal olacağını da sanmıyorum. Prestashopda da yok diye biliyorum. Ki olması da saçmalık olur. ikisi de tek taraflı satış yazılımlarıdır.

2- PrestaShop forumunda da sordum bu soruyu. Şöyle bir açıklama geldi ve bu hususta sorunuz olursa yanıtlayabileceklerini söylemişler:

Öncelikle sitenize ürün eklemesini istediğiniz kişi sitenize üye oluyor. Bu üye olan arkadaşa admin yetkisi veriyorsunuz. Ancak bu admin veya başka isim olabilir yetkilerini kısıtlıyorsunuz. Örneğin sadece ürün ekleme yetkisi veriyorsunuz. Bu arkadaşınız admin panele login olduğunda sadece sitenize ürün ekleyebiliyor ve başka hiç bir şeye müdahale edemiyor.

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
O dediğiniz özellik opencartta da mevcut ama siz üye dediğiniz için ben öyle dedim. O şekilde yapınca tüm ürünleri değiştirme yetkisi olacaktır. Eğer istediğiniz buysa evet o şekilde yapabilirsiniz. Eğer gitti gidiyor tarzı bir şey istiyorsanız yukarıda yazdığım açıklama geçerlidir.

onruzun

OpenCart-TR
Evet aslında istediğim şey bir mana da gitti gidiyor tarzı bir şey.

Şöyle bir ayrıntısı olması süper olur : )
Yani kullanıcı ürün ekleyecek ve admin panelinden onay verildiğinde siteye eklenebilecek. Ayrıca kullanıcının belirlediği ürün bedeli üzerine otomatik olarak belirlenen bir % ile artı olarak fiyat arttırımı yapılabilecek. Bir sonraki aşamada, Satış işlemi sonrası satıcıya belirlenen % kesilerek ödeme yansıtılabilecek.

Sanırım bu epeyce ayrıntı oldu : )

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
Daha önce de dediğim gibi bu tek taraflı satış yapmak için yazılan bir yazılımdır. Sizin istediklerinizi Ne OpenCart ne prestashop ne de magento hiçbiri karşılamaz. İstediğiniz tarzda ücretsiz dağıtılan bir yazılım var mı bilmiyorum ama bunun için özel bir yazılım yazdırmanız gerekir.

onruzun

OpenCart-TR
Peki o zaman bir süreliğine bu isteğimden vazgeçmiş olayım. : )
OpenCart'ı hem test etme hemde bu konuda biraz tecrübe edinme amacıyla ve takıldığım yerlerde forumdan destek alarak ilerletmeye çalışacağım. Çözüme ulaşamayacağımı anladığım durumlarda sizden talepte bulunacağım.

Sanırım öncelikli olarak bazı isteklerimden feragat ederek, biraz daha sadeleşmiş bir şekilde ve sorunsuz kullanılabilir bir yapıyı amaç edinmek daha mantıklı olacak.

Başlangıç aşamasında, aklımda olan ve sormak istediği bir kaç şey olacaktı. Fakat genel tavsiye üzerine ve belirttiğim gibi forum'a biraz göz gezdirdim ve yaklaşık içerikte konular buldum. Başlangıç olarak oluşturmak istediğim site yapısını ön bilgi olması açısından kısaca bahsedeyim.

Alışveriş yapısına geçmeden önce, belli bir ziyaretçi pörtföyü oluşturma amacıyla site üzerinden ürünlerin tanıtımı ve çeşitli fotoğarlarla sergilenebilmesini istiyorum. Bu sebeple site yapısından alışveriş özelliğinin kaldırırarak ürün tanıtım yapısı haline dönüştürmem gerekecek. (Bu isteğimle ilgili forumda bir başlık vardı ona bakacağım yeterli olmassa duruma göre destek isteyebilirim)

Bahsettiğim özellik dahilinde ek olarak, ürünlerle ilgili makale girebilmem veya farklı konulardan bahsedebilmem için blog tarzı bir yapıya ihtiyacım olacak. Forumda "blog" diye aradım fakat pek bir şey çıkmadı. Böyle bir imkân var mıdır?

En azından şimdilik bunu sormuş olayım...

ozansenkal

OpenCart-TR
Bu ürün incelemeri için blog konusu uzun zamandır benim de aklımda. Şöyle bir fikrim var bu konuda. Öncelikle bir subdomain oluşturuyoruz (örnek: blog.domain.com) içine wordpress gibi bir cms kuruyoruz. daha sonra inceleme yazılarımızı buradan yayınlıyoruz. daha sonra ise opencart da ürünün açıklamaları bölümünün başına biraz büyük puntolarla ilgili linki hyperlink olarak paylaşıyoruz. Sanırım yakın zamanda bunu deneyeceğim.

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
Örnek Vermem Gerekirse, Blog için Wordpress Kullanın, Mağaza için OpenCart Kullanın. Wordpress ile Gerekli Blog işlemlerini Gerçekleştirir Ürün Tanıtımını Yaparsınız. Satışa Başladığınız Zaman ise Aynı Domain Altında yada SubDomain ile Mağaza Olarak OpenCart'ı Kullanırsınız. Blog Kısımlarında Tanıtımını Yaptığınız Ürünlere Sipariş Ver Butonu Ekler ilgili Ürünün OC Sayfasına Bağlantısını Verirsiniz.

Kısacası Seçenek Çok Yeterki Yaratıcı Olun.

ozansenkal Benden Çok Yaşayacaksın :D

ozansenkal

OpenCart-TR
:D :D MasterBora üstadım çok yaşayasınız. Aynı fikirde olduğumuzu bilmek bunu uygulamak için biraz daha cesaretlendirdi beni. Saygılar

onruzun

OpenCart-TR
ozansenkal ve MasterBora ilginiz için teşekkür ederim. Aslında aynı mantıkta farklı bir kullanım şekli söylemişsiniz.
Tanıtım için ayrı bir wp yapısı kurmak mantıklı bence de. Bu durumda opencart üzerinden alışveriş yapısını kaldırmaya gerek olmaz. Tanıtım sitesi için sade ve uygun bir tema bulmam gerekecek. Arka planda da opencartla ilgili işlemleri yürütürüm artık.

ozansenkal

OpenCart-TR
Artisteer adında bir program var, bu program ile çok basit bir kaç tıklama ile joomla, wordpress, drupal ve benzeri birkaç içerik yönetim sistemine harika temalar yaratabiliyorsunuz. tema size özgü olduğu için sağda solda aynı temayı kullanan başka sitelere denk gelme riskiniz kalmıyor. ben artisteer adlı programı severek keyifle kullanıyorum. wordpress konusunda elimden birşey gelirse seve seve yardımcı olmak isterim

onruzun

OpenCart-TR
"ozansenkal" bahsettiğin prgramın sayfasına biraz gözgezdirdim ama pek anlaşılır gelmedi. Bunun yerine direkt oalrak wp ile bir kurulum yapıp uygun bir tema yapısını kullanmak isitiyorum. Tavsiyen için teşekkürler.

ozansenkal' Alıntı:
wordpress konusunda elimden birşey gelirse seve seve yardımcı olmak isterim

Wp te ihtiyacım olacak tema yapısısından bahsedeyim. Ürünlerle ilgili katagorilerin anasayfadan istenilen görselle yansıtılması ve Katagoriye girildiğinde ilgili ürünlerin görsel ve özet metinlerinin yansıtması şeklinde olabilir. Ürünler ilgili ayrıntıya girildiğinde ise ürünün diğer fotoğraflarınında galeri şekilnde sergilenmesi gerecek. Bu tarz bir uygulamaya ihityacım olacak. Wp konusunda ne boyutta yardımcı olabilirsin bilemiyorum ama tabiki yardımcı olmanı isterim.

ozansenkal

OpenCart-TR
böyle birşey daha önce yapmıştım, sanıyorum ki joomla daha iyi bir alternatif olacaktır.

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
onruzun' Alıntı:
"ozansenkal" bahsettiğin prgramın sayfasına biraz gözgezdirdim ama pek anlaşılır gelmedi. Bunun yerine direkt oalrak wp ile bir kurulum yapıp uygun bir tema yapısını kullanmak isitiyorum. Tavsiyen için teşekkürler.

ozansenkal' Alıntı:
wordpress konusunda elimden birşey gelirse seve seve yardımcı olmak isterim

Wp te ihtiyacım olacak tema yapısısından bahsedeyim. Ürünlerle ilgili katagorilerin anasayfadan istenilen görselle yansıtılması ve Katagoriye girildiğinde ilgili ürünlerin görsel ve özet metinlerinin yansıtması şeklinde olabilir. Ürünler ilgili ayrıntıya girildiğinde ise ürünün diğer fotoğraflarınında galeri şekilnde sergilenmesi gerecek. Bu tarz bir uygulamaya ihityacım olacak. Wp konusunda ne boyutta yardımcı olabilirsin bilemiyorum ama tabiki yardımcı olmanı isterim.

Güzel Arkadaşım Cebinde Akrepmi Var :) En iyisi Sana Uygun Ücretli Bir Lisansla Yola Koyulman. Kısacık Zamanda İşlerini Halledebilirsin. Madem Profesyonel Hizmet Vermek ve Her Anlamda Sana Cevap Verebilecek Kombine Bir Çözüm Arıyorsun Tavsiyem Budur.