NotePad++ Programlama Editörü

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
Programın açamadığı programlama dili yok denilebilir. Ben daha çok bu programı büyük dosyaları açmak için ve acele bir işim olduğunda bu programı kullanıyorum. Malum dreamweaver da mesela 5 MB bir veritabanı dosyası açmak istediğiniz pc sizin sabrınızı zorlayabilir. Sizinde kullanmanızı tavsiye ederim ;)

Tanıtım:
Notepad++ açık kaynak kodlu, ücretsiz, birçok programlama dilini destekleyen, Windows altında çalışan yararlı bir editördür. Windows'un klasik not defteri yerine kullanılabilecek uygun ve işlevsel yazı düzenleyicisidir.

Notepad++, tamamen C++ Win32 api ile yazılmıştır, yani Windows MFC kullanımı yoktur. Bu sayede birçok editörde olduğu gibi yavaş açılma problemi de ortadan kaldırılmıştır. GPL lisanslı bu yazılım beklediğinizden de daha hızlı çalışır.

Syntax (sözdizimi) hatası bulma, vurgulama ve renklendirme yapabilir. Desteklediği programlama dilleri: C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, Javascript, RC kaynak kodları, Makefile, ASCII art dosyası (uzantısı .nfo, doxygen, ini olanlar), batch (çoklu komut) dosyası, ASP, VB/VBS kaynak kodları, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python ve Lua.

Yazılımın Genel Özellikleri
  • WYSIWYG (MS Frontpage tarzı dizayn; önizlemeli düzenleme) özelliği vardır: Eğer renkli bir çıktı yazdırmanız gerekiyorsa renklendirme yapıp renkli çıktınızı rahatlıkla alabilirsiniz.
  • Çoklu dil desteği vardır. Türkçe dil desteği de mevcuttur.
  • Kullanıcı tanımlamalı Syntax (sözdizim) vurgulamaları ayarlayabilirsiniz. Mesela anahtar kelimeleri, operatörleri, yorumları renklendirebilirsiniz.
  • Aynı anda birden fazla belge ile çalışabilirsiniz.
  • Gelişmiş arama modülü vardır. Belge içerisinde aramalarınızı kolayca yapabilirsiniz.
  • Yeni sekme açma özelliği ve sürükle-bırak özelliği kullanıcıya büyük kolaylık sağlar. CTRL+N tuşuna basarak yeni bir sekme açıp herhangi bir dokümanı sürükleyerek açabilirsiniz.
  • Büyütme(ctrl+), küçültme(ctrl-) özellikleri sayesinde yazıları istediğiniz büyüklüğe getirebilirsiniz.
  • Parantez belirteçleri sayesinde açtığınız bir parantezi { } [ ] ( ) vb. belirginleştirir ve kapattığınız parantezi de belirginleştirerek (renklendirerek) simetrik bir kolaylık sağlar.
  • Geniş bir eklenti ve tema desteği bulunmaktadır.
  • API (Otomatik tamamlama) desteği mevcuttur.

Yazılımın Bu Sürümündeki Değişiklikler
  • Kod yazarken otamatik tamamlama özelliği eklenmiştir.
  • Düzenli ifadeler kullanarak arama ve değiştirme özelliği eklenmiştir.

Hazır gelen eklentiler (Diğer eklentileri üretici sitesinden innDirebilirsiniz) :
  • Metin FX 0.24a
  • Npp Çalıştırıcısı 0.2 RC3.2
  • Yazım Denetimi 1.3.1
  • MIME Araçları 1.4
  • FTP eşlemesi 0.9.6
  • Npp Alma/Verme Sihirbazı 0.2.7.3
  • Karşılaştırma eklentisi 1.5.1
  • Hızlı Tarayıcı 1.5
  • Belge İzleyicisi 2.1

Yazı inndir.com'dan alıntıdır.

İNDİR

SanalMekan

OpenCart-TR
Web sitesi
www.ortaksistem.com.tr
eka7a programı güzel tanıtmışsın tebrik ederim ve ek olarak şunu ben açıklayayım.
notepad++ ile 1 GB yanlış yazmıyorum 1 GB veritabanı dosyasını açtım ve tabloları ayırıp editledim ve şiddetle tüm webmaster olacak arkadaşlara öneririm...

Bir webmasterda olmazsa olmaz bir iki şey yazayım.

Cuteftp ( benzeri ftp programı olabilir ama CUTEFTP öneririm )
Frontpage 2003 ( çoğu arkadaş bunu beğenmeyebilir ama her zaman işime yarayan programdır )
Dreamweaver ( Kuşkusuz her şeyde lazım olacak programdır php - css - vt - vs.. )
Notepad++ ( anlatım zaten yapılmış )
Advanced find and replace ( ismindende anlaşıldığı gibi GELİŞMİŞ ARAMA VE DEĞİŞTİRME programı )

SanalMekan

OpenCart-TR
Web sitesi
www.ortaksistem.com.tr
Bir müşterimin VB forum sitesi eklentiler yüzünden kasmış ve 1 hafta boyunca sırf bu DB yüzünden gece gündüz tabloları ayırmak ve düzenlemekle uğraştım. Bu arada bu veritabanı 6 yıllık bir derginin forumu bu nedenle 1 GB küsür sadece veritabanı vardı emekler gitmesin diye uğraştım.

ci021

OpenCart-TR
2-3 gb hatta daha ustu dosyaları açmayı başarmıştım bu programla, windowsun kendi notepadı Sql' i açtıktan sonra değişiklik yapmazsanız bile bozuyordu ama bu program harika birşey olmazsa olmazlarımdan..

onderm

OpenCart-TR
Bu dosya ya telif hakkı iddiası nedeniyle veya yükleyen kişi tarafından silinmiştir.

Linki yenilermisiniz lütfen !!!!

sabitertan

OpenCart-TR
Windows ortamında vazgeçilmez bir yardımcı herkese şiddetle tavsiye ederim. En çok sevdiğim özelliği uzantısı farklı bile olsa otomatik olarak dosyayı istediğiniz renkli gösterim moduna ayarlayabilmeniz. tpl dosyalarını php gibi algılamasına ayarlardım süper oldu açılır açılmaz html-php renklendirmesi karşınızda.