Neden Opencart

skassas

OpenCart-TR
Mrb;

Arkadaşlar bir süredir oscommerce ile çalışmaktayım. Opencartı gördükten sonra görselliği, kullanım kolaylığı, template yönetimi ve modülerliği bir hayli hoşuma gitti. İndirip localde kurdum. Ne varki kod yapısı bir hayli karışık geldi. Oscommercede kodlara kolayca müdahale ederken bunda baka kaldım. Bütün herşey class mantığında kurulmuş. Büyük kolaylık sağladığı kesin ama neyin ne olduğunu ilk etapta anlamak zor :( Bende forumda biraz gezindim ve konuları okudum. Yeni projemde opencartı kullanmak istiyorum ama gerek kod yapısı gerekse forumda yazılanları okuyunca kafam iyice karıştı. Mesela arkadaşın biri ssl desteğinde dikkatli olmamız gerektiğini her ssl in geçerli olmadığını bir diğeri ise bankaların sanal pos başvurularında opencartı onaylamayacakları yazmış. Gördüğüm kadarıyla ykm harici sanalpos modülüde (gerçi bir kaç değişikle diğer bankalara uyarlaması kolay olsa gerek) yok. XML çözümü ise hiç yok. Bu kadar önemli eksiyle dolu bir sistemi neden tercih edelim o zaman demekten insan alı koyamıyor kendini. Bu konularda geniş bilgi ve ne yapılması gerektiğiyle ilgili verecek biri olursa sevinirim.

Son olarak olarak opencart-tr ekibine ve takipçilerine böyle bir oluşuma imza atarak verdikleri emek ve gösterdikleri çabadan dolayı teşekkür ederim.

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
Aslında oscommerce oranla daha da kolay bir sistem oscommerce alıştığınız için size biraz karışık gelmiş olabilir. Giderek sizde alışırsınız. Mesela önce forum sistemi olarak phpBB kullanıyorduk ona alışmıştım ama daha sonra myBB geçiş yaptık buna alışana kadar biraz süre geçmesi gerekti şuan için ise bir değişik yapacağım zaman hiç zorlanmıyorum.

Yani kısacası alıştığınız zaman size de çok kolay gelecek.

Oscommerce de temanın kendisi komple bir sistemin kendisi oluyordu. OpenCart da ise tema dosyaları, control dosyaları ve dil dosyalar ayrı ayrı. Eğer bir tema dosyasına kuralına uygun bir şekilde bağlantı eklenmek isterseniz sadece tema dosyasında değişik yaparsanız hata alırsınız. Bu değişikliği hem controller dosyasında hem tema dosyasında hemde dil dosyasında yaparsanız sorun yaşamazsınız. Bu biraz uzun gelebilir ama doğrusu budur. Bağlantıya değişken atamadan direk bağlantı adresini de yazabilirsiniz bu da sizin tercihiniz.

Opencarttın ssl desteğinde bir sorun yok. Daha sonrada eklemeler yaptığınız modüller ssl gerektirdiği halde buna destek vermiyorsa sorun oluşabilir.

Ama bunlardan ziyade evet SSL alırken dikkat etmelisiniz. Her SSL her tarayıcı desteği ile gelmiyor. Buraya dikkat edin OpenCart dan söz etmiyorum kullandığınız tarayıcıdan bahsediyorum. Eğer aldığınız SSL tarayıcı uyumluluğu yok ise hata alma olasılığınız yüksek. Bu durum tüm yazılımlar için geçerlidir.

XML yerine exel dosyasını aktarmak için modül bulunuyor. İlerleyen zamanlarda XML desteği de gelecektir.

Oscomerce daha eski bir sistem ve modül desteği diğerlerine göre fazla olması da normaldir.