Kendi Temanızı Kendiniz Yapın "ANKET"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
Merhaba Arkadaşlar

Bir Çoğumuz Open Cart'ın Standart Temasını Kullanmak Istemeyiz. Ve Çoğu Zaman Gerek Bu Forum'da Gerekse Diğer Kaynaklardan Elde Ettiğimiz Temaları Kullanırız ve Kimimizde Az Çok Nasıl Tema Yapacağımızı Biliriz.

Ben Forumda Olmayan Bir Konuyu Burada Paylaşmak Istiyorum. Daha Doğrusu Profesyonel Tema Nasıl Yapılır Bunu Ders Şeklinde Anlatmak Istiyorum. Bu Yaparkende Başdan Savma Değil Bölüm Yapmak Istiyorum.

Mesela Konu Başlıkları Şöyle Olacak

Ders 1 - Stylesheet.css'in Önemi ve CSS ile OpenCart Tasarımı
Ders 2 - OpenCart'ta Banner ve Logo Yapma
Ders 3 - OpenCart'ta Renk Düzeni
Ders 4 - OpenCart'ta Buton Yapımı
Ders 5 - OpenCart'ta Ekstra Sayfa Yapımı
Ders 6 - OpenCart'tı Google'a Ekleme robots.txt Hazırlama
Ders 7 - OpenCart'ta Güvenlik Önlemleri
Ders 8 - OpenCart'ta HTML ve Flash Intro Yapımı

Gibi Tema Üzerine Can Damarı Sayılacak Konuları Sıralamak Istiyorum. Tabi Bunun Ne Denli Kabul Göreceğini Bilmeliyim..

Bu Konu Hakkındaki Yorumlarınızı Bekliyorum. Gerekli Ilgi Olursa Derslere Derhal Başlayacağım.. Yada Şu Derste Olsun Bu Desrte Olsun Gibi Önerilerinizide Bekliyorum..

Bol Kazançlar...

mirac

OpenCart-TR
Web sitesi
www.notebook-cantasi.com
Gerçekten güzel bir konuya deyindin.. Herkesin kendine özgü bir teması olması kendilerini geliştirmesi gerçekten güzel olurdu doğrusu.. Kodlara girmeden opencart'ın çalışma mantığını öğrenmek zor.. Alıştığında da bırakması zor olacak o ayrı bi konu..:)

Öncelikle css i öğrenmek çok yararlı olacağına eminim.. Çünki yapılacak bütün tasarım değişiklikleri css ten geçtiği için sitenin daha istikrarlı çalışmasını (tarayıcılarla uyumlu) ve daha kolay bir şekilde düzenlenmesini öğrenebilirler.. Burada öğrenilen css kodlaması sadece opencart için geçerli değil ayrıca.. Bu kodlamaları öğrendiklerinde de hangi yazılım olursa olsun hepsinde faydasını görecekler..

osmanozg

OpenCart-TR
evet bencede gerçekten çok güzel bir düşünce
tema yapımı çoğu kullanıcının ortak derdi
çünkü parayla satılan temalar bile çok hoş değil ve bunların değerlerini söylememe gerek yok
ama herkesin rahtalıkla anlayabileceği kolay bir anlatım olursa gerçekten çok yaralı bir iş olmuş olur
şimdiden teşekkürler

admira

OpenCart-TR
Web sitesi
www.TrendCorap.com
evet bu şekilde bir çalışma forumda çok faydalı olacağına eminim. Ben ve benim gibi arkadaşların buna ihtiyacı olacak...

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
Kesinlikle Herkesin Anlayacağı Bir Dilden Anlatacağım.. Yorulmam, Usanmam, Bıkmam ve Karşılıksız Alın Terimi Dökerim.. Yeterki Insanlar Faydalansın. Tabi ilgi ve Alaka Çok Önemli.

onurtez

OpenCart-TR
Web sitesi
oyunparam.com
Hocam tema yapman ııcn oncelıkle html bılgın olması lazım .tpl uzantısını ıcerıısınde html kodları yeralmakta. tema zaten belırlı parcalara bolunmus tema dakı dosyaları anlatan bır makale verdı ıdye hatırlıyorum. Sız kendınıze en yakın temayı bulun ve ılk once onu edıtlayarak bırsey yapmaya calısın. Gerısı zaten gelıcekletır. En azından mantıgını kavramıs olursunuz.
Tema yapmanın temel dersı html..

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
Tabiki HTML öğrenilmeli ama CSS olmasa HTML ile tema yapmak çok zor olurdu. İkisini aynı anda öğrenmek gerekir.

Örneğin fiyatın boyutunu büyüteceksin css olmadığını düşünürsen. Büyütmek için her tpl dosyasında gerekli yerlere değişikleri eklemen gerekli ama css işin içine girdiğinde kodlar eklemek yerine bir sınıf veya id ekleyerek bunlara css üzerinden değiştirebilirsin. Tek bir değişikle tüm sayfalara uyguladığın değişikliği uygulabilirsin.

CSS olmadan tema yapımı düşünülemez. HTML temanın iskeletini oluşturuyorsa, CSS de makyaj kısmını üstleniyor.

aktassa

OpenCart-TR
Ben kesinlikle böyle bir çalışmayı sonuna kadar destekleyeceğimi size bildirmek isterim.

ahtav

OpenCart-TR
Öncelikle temanın kodlarının düzenleneceği dosyaların isimlerini tesbit etmek ondan sonrada gerekli düzenlemeri yapmak gerekir.sayın bora anlatımlarınızı bekliyoruz teşekkürler faydalı bir çalışma olacaktır.

katrankor

OpenCart-TR
Hocam Dersler Çok yararlı olur,Sabırsızlıkla 2. dersi belliyoruz.

hikko

OpenCart-TR
500 küsür kişi bakmış pek azı cevap vermiş arkadaşlar yazmaya üşenen varsa teşekkür butonuna basarak desteği gösterebiliriz

pixeel

OpenCart-TR
MasterBora mail attım bir dönüş bekliyorum senden ilk olarak bunu belirteyim.

Sonrasında herkesin kendi tasarımını kullanması için css bilgisinin tam olması ve opencartın smarty TPL motorunun nasıl çalıştığını kavraması gerekiyor.

Konu çok faydalı bence aşağıda vereceğim şekilde konuyu başlatırsan daha faydalı olur düşüncesindeyim.

1- Opencart Tema sistemi TPL
a- Tpl nedir
b- Nasıl düzenlenir
c- view klasöründekiler ne işe yarar
d- php dosyaları ile TPL dosyalarının bağlantıları, birbirlerini etkimesi
e- Header / footer / content yapısı nasıldır

2- Css ve css uygulamaları
a- Css nedir?
b- Css frame work nedir nasıl kullanılır
c- Css ile neler yapılabilir opencartta
d- Css kodlarının uygulamalı örnekleri
e- Css to Opencart püf noktaları

3- Tasarım ve image hazırlama
a- Css framework lere uygun tasarım hazırlama nasıl yapılır
b- Resimlerin export yapımındaki püf noktaları compress işlemleri
c- PSD to Css püf noktaları

Bu 3 ana kategorilerdeki bilgiler birbirlerini tamamlayıcı bilgiler. bu bilgileri öğrenenler tema konusunda daha özgün ve daha rahat çalışabileceklerine eminim.

umityasar

OpenCart-TR
Çok güzeL bir çalışma olur. Bir çoğumuzun bu konular üzere ögrenemesi gereken şeyler var şimdiden kolay gelsin.

blizzard

OpenCart-TR
Heyecanla bekliyorum ama konu 7. ayda açılmış fakat destek bulmamış anlaşılan.

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
ilk ders burada yayınlanmıştır.
http://forum.opencart-tr.com/thread-2211.html

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...