Google Özel Arama Motoru

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
Merhabalar
Bir müşterimin talepleri doğrultusunda open cartı kurmuş ve geliştirmiştik burdaki moduller yardımı ile. ancak ürün isimlerinin hepsini büyük harflerle girmekte ısrarcı olduğu için opencartın kendi arama modulu yetersiz kaldığı için, veya sorun yaşadığımız için diyeyim, google özel aramayı entegre ettim. bu tarz sıkıntı yaşayan arkadaşlara yardımcı olması amacı ile yaptığım değişikliği aşağıda aktarıyorum. umarım işinize yarar.

catalog\view\theme\TEMA ADI\template\common/header.tpl aç

BUL
Kod:
<div id="search">
          <div class="div8"><?php echo $entry_search; ?>&nbsp;</div>
          <div class="div9">
            <?php if ($keyword) { ?>
            <input type="text" value="<?php echo $keyword; ?>" id="filter_keyword" />
            <?php } else { ?>
            <input type="text" value="<?php echo $text_keyword; ?>" id="filter_keyword" onclick="this.value = '';" onkeydown="this.style.color = '#000000'" style="color: #999;" />
            <?php } ?>
            <select id="filter_category_id">
              <option value="0"><?php echo $text_category; ?></option>
              <?php foreach ($categories as $category) { ?>
              <?php if ($category['category_id'] == $category_id) { ?>
              <option value="<?php echo $category['category_id']; ?>" selected="selected"><?php echo $category['name']; ?></option>
              <?php } else { ?>
              <option value="<?php echo $category['category_id']; ?>"><?php echo $category['name']; ?></option>
              <?php } ?>
              <?php } ?>
            </select>
          </div>
          <div class="div10">&nbsp;&nbsp;<a onclick="moduleSearch();" class="button"><span><?php echo $button_go; ?></span></a> <a href="<?php echo str_replace('&', '&', $advanced); ?>"><?php echo $text_advanced; ?></a></div>
        </div>

DEĞİŞTİR
Kod:
 <div id="search">
          <div class="div8"><?php echo $entry_search; ?>&nbsp;</div>
          <div class="div9">

</div>
          <div class="div10" style="color:#333; width:100%;">
   Ürün Adı, Kodu veya İçeriği ile ilgili anahtar kelime(ler)nizi yazınız...
   <div id="cse" style="width: 100%; margin-top:-20px;">Loading</div>
<script src="http://www.google.com/jsapi" type="text/javascript"></script>
<script type="text/javascript">
  google.load('search', '1', {language : 'tr', style : google.loader.themes.MINIMALIST});
  google.setOnLoadCallback(function() {
    var customSearchControl = new google.search.CustomSearchControl('SİZE ÖZEL KOD GELECEKTİR');
    customSearchControl.setResultSetSize(google.search.Search.FILTERED_CSE_RESULTSET);
    customSearchControl.draw('cse');
  }, true);
</script>

</div>

Google özel aramayı hazırlamak için:
www.google.com.tr/cse/ adresine girip google hesabınızla oturum açın. site adresinizi, arama yapılacak klasörleri belirleyin. zaten sihirbaz size fazlası ile yardımcı oluyor. yine sormak istediğiniz bir şey olursa yardımcı olmaya çalışırım.

en sonda size özel oluşturduğu kodu kopyalayıp yukarıda DEĞİŞTİR dediğim yere girerseniz sitenizde header da eski arama modulu kalkacak, yerine google özel arama yer alacaktır.

vlkn79

OpenCart-TR
Web sitesi
www.muadilal.com
Merhaba, ben de sitemde google aramayı kullanmak istedim ancak arama yapıldığında sonuçlar header bölümünde arama kutusunun altında listelendi. bu problem düzeltilebilir mi? Dediğiniz gibi Opencart ın aramayla ilgili çok ciddi sıkıntıları var...

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
arama kutusu bir div içinde çalışıyor. bu sebeple arama kutusunu nereye yerleştirirseniz hemen altında sonuçları size geri döndürüyor sayfayı yeniden yüklemeden.
bu sebeple üst tarafa değilde başka bir yere yerleştirerek (yani deneme yaparak) uygun yeri bulabilirsiniz.

göktürk

OpenCart-TR
yeni bir konu açacakken bu konuyu gördüm.benim istediğim
Site Araması Yerine Google Adsense Araması Entegresyonu
bu yapılabilirmi?

Yani hangi temayı kullanırsak kullanalım.Adsense nin verdiği kodları headerdeki yer ile bütünleştirmek!

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
adsense aramasından kastınızı anlayamadım. ama adsense reklamlarını header da çıkartmak istiyorsanız bu arama kodu ile ilgili yapıştırdığımız kodlar yerine adsense kodlarınızı yapıştırmayı denediniz mi?
yoksa ben hiç bir şey anlamadan saçmaladım mı?

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
Forumda kullanılan adsense arama şeklini istiyor arkadaş. Adsense den aldığınız kodu yukarıdakine benzer bir şekilde ekleyebilirsiniz. Ancak alışveriş sitesi için iyi bir arama seçeneği değil. Size sağlayacağı bir çok dezavantaj olacaktır.
Örneğin
Google sitenizi geç indeksliyorsa aranılan sonuçlar çıkmayacaktır.
Çıkan sonuçlar ürünleriniz hakkında yeteri kadar bilgi vermeyecektir.
Bir alışveriş sitesinde iyi bir izlenim bırakmayacaktır.

göktürk

OpenCart-TR
eka7a' Alıntı:
Forumda kullanılan adsense arama şeklini istiyor arkadaş. Adsense den aldığınız kodu yukarıdakine benzer bir şekilde ekleyebilirsiniz. Ancak alışveriş sitesi için iyi bir arama seçeneği değil. Size sağlayacağı bir çok dezavantaj olacaktır.
Örneğin
Google sitenizi geç indeksliyorsa aranılan sonuçlar çıkmayacaktır.
Çıkan sonuçlar ürünleriniz hakkında yeteri kadar bilgi vermeyecektir.
Bir alışveriş sitesinde iyi bir izlenim bırakmayacaktır.

Hpcam ilginiz ve tavsiyeniz için teşekkür ederim.
tabi bu deiklerinizi e-ticaret scripti açısından söylediğinizi düşünüyorum.
ben opencartı satış değilde ürün tanıtım olarak kullanmayı planlıyorum.
bu şekilde bi uygulama içinde söyledikleriniz geçerlimidir ?

BanSn

OpenCart-TR
Web sitesi
www.proxima.web.tr
sitenin ne olduğu değil sonuçta google ın seni indexlemesi önemli.
sonuçta opencart düzgün seo özellikli bir site içeriklerini düzgün girersen sorun yaşayacağını düşünmüyorum

djdersah

OpenCart-TR
bu uygulamayı 1.5.1.3.1 te nasıl yapabilirim acil yardım lütfen

BLaDe

OpenCart-TR
Web sitesi
www.ondermedikal.com
<script src="http://www.google.com/jsapi" type="text/javascript"></script>
<script type="text/javascript">
google.load('search', '1', {language : 'tr', style : google.loader.themes.MINIMALIST});
google.setOnLoadCallback(function() {
var customSearchControl = new google.search.CustomSearchControl('SİZE ÖZEL KOD GELECEKTİR');
customSearchControl.setResultSetSize(google.search.Search.FILTERED_CSE_RESULTSET);
customSearchControl.draw('cse');
}, true);
</script>

bu kodu istediğin bir yere koyup uygulayabilirsiniz...

djdersah

OpenCart-TR
teşekkür ederim temadan dolayımı bilmiyorum ama bir türlü olmadı - asılında bunu istememin sebebi arama bölümünün sağlıklı çalışmaması sitede 2000 kalem ürün var ama arama motoru çoğunu bulamıyor hatta bulduğu ürünlerde bizim aradığımız ürünlerden çok farklı bu problemi yaşayan varmı bilmiyorum ama admin panelindeki arama anasayfada olsa süper olurdu ilgin ve yardımların için teşekkürler