Ajax Arama Modülü 1.5.x

sporium

OpenCart-TR
Üstat eline emeğine sağlık bende kurdum sorunsuz çalışıyor
yanlız merak ettiğim birşey var büyük harfle arama yapıldığında modulde buluyor yanlız bul dediğimizde bendeki temaya göre altta bul çıkıyo orda bulmuyor sanırım büyük harfle arama yaptığımda ürün bulmuyor modulle alakalı değil onu biliyorum ama bu sorun neden cıkıyor onuda anlamadım yardımcı olacak üstatlarımız varsa şimdiden teşekkür ederim

Metehan

OpenCart-TR
Paylaşım için teşekkürler...

Türkçe karakter sorununu nasıl çözebiliriz?

sinan_scn

OpenCart-TR
Arkadaşlar Bende Sorun Oldu
Parse error: syntax error, unexpected $end in /home/siteadı.com/httpdocs/catalog/controller/product/search.php on line 485
Sırayla Şunları Yapmıştım:
1-) </body> yi mavi olarak seçtim forumda verilen kodu yapıştırdım
2-) <?php echo $google_analytics; ?> yi mavi olarak seçtim forumda verilen kodu yapıştırdım
3-) }
?>
kodu buldum ancak bunda mavi olarak seçmedim
} işaretinin bir üst kısmınada imleci en sola dayayıp forumda verilen kodu yapıştırdım

Arkadaşlar hangi aşamada yanlış yapıyorum?

Metehan

OpenCart-TR
Siz üstüne ekleyi yanlış algılamışsınız. Bahsedilen kodlar silinmeyecek, kodu bulup hemen üstüne yapıştıracaksınız. Yani o kod mavi olmayacak

tuzunler

OpenCart-TR
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Herşeyi yaptım gayet güzel çalışıyor.

Yalnız ufak bir sorunum var. ensatm isimli kullanıcıda aynı problemi yaşamış.

Arama sonuçlarının çıktığı bölüm şeffaf olduğu için arkadaki temayla karışıyor.
Sanırım benim kullandığım temadan kaynaklanıyor.

Arama sonuçlarının çıktığı alanın arkaplanını beyaz yapma şansımız var mı?

attachment.php

Metehan

OpenCart-TR
Ellerine sağlık. Türkçe karakterde ü ve ö harflerinde hata veriyor nasıl düzeltebiliriz?

neyzel

OpenCart-TR
Dosyayi utf8 bomsuz formatında kaydederseniz düzelir.

uyedefter

OpenCart-TR
İlgili modülü kurdum
Ancak Export ile veri aktarımı
yapınca Ç>CC Ö, Ş, S_CD gibi tuhaf
karekterler oluyor.

Yapam gereken nedir?
Bütün ürünler yenide isimlendirme hariç :)
BOM 'suzuda geçin utf8 yapılacak dosya yok :)

osman

OpenCart-TR
arka plan saydam ve altta kalıyor nasıl düzelir bi kaç arkadaş sormuş ama cevap göremedim uft olarak kaydettim olmadı

webmus50

OpenCart-TR
arkadaşlar ekonomiksepet.net için denileni yaptım ama kullandığım tema kaynaklı olabilir ajax arama modulu çalışmadı.Bu konuda yardımcı olacak var mı?

ozansenkal

OpenCart-TR
arkadaşlar merhaba,

konuyu tarihin tozlu sayfalarından yukarı çıkartmış oldum ama sanırım biraz yardım lazım.

ajax search belirli kriterlere göre arama yapıyor (ürün adı vs.) ben bu kriterlere "ürün etiketlerini" de dahil etmek istiyorum. ilgili alan catalog/controller/product/search.php dosyasının sonuna eklediğimiz kodlarda sanıyorum. lakin sql diline fazla hakim olmadığımdan çuvalladım.

nasıl bir düzenleme yapmalıyım. var mı fikri olan?

suleycan

OpenCart-TR
çok iyi süpersiniz arkadaşlar çok işime yaradı

signon

OpenCart-TR
@ozansenkal :
Daha önce de bahsettiğim gibi bu işlerde çok acemiyim fakat aşağıdaki kod bloğunda bazı değişiklikler yaptım. Eklediğim cümlecikleri alt alta sıralıyorum

Tamamiyle yeni eklediğim bir satır. Ana kod bloğu içerisinde bu satırın üzerinde bulunan iki satır isim veya modele göre sorgulama yapan cümleciklerdi. Bu satır ile etiketi (tag) de eklemiş olduk.
PHP:
$add .= ' OR LOWER(pt.tag) LIKE "%' . $this->db->escape($part) . '%")';

", pt.tag" <-- Aşağıdaki kod satırına bu kısmı ekledim. SQL sorgusu çalıştığında dönen değerler arasına etiket değerlerini de eklemiş olduk.
PHP:
$sql  = 'SELECT pd.product_id, pd.name, p.model, pt.tag FROM ' . DB_PREFIX . 'product_description AS pd ';

Tamamiyle yeni eklediğim bir satır. Etiket değerlerini döndürebilmek için mevcut tablolar ile sorgulanacak tablolar arasına etiketlerin bulunduğu "product_tag" tablosunu da eklemiş olduk.
PHP:
$sql .= 'LEFT JOIN ' . DB_PREFIX . 'product_tag AS pt ON pt.product_id = pd.product_id ';

Tamamiyle yeni eklediğim bir satır. Bahsettiğim gibi php olayında yeniyim fakat bu cümleciğin orada olması gerektiğine eminim. "config_product_tag_id" belki yanlış yazılmış olabilir. Bağlantılı sayfa kodlarını inceleyip (muhtemelen config ile ilgili bir sayfa) kontrol etmek gerekebilir. Fakat sanki doğru gibi.
PHP:
$sql .= ' AND pt.product_tag_id = ' . (int)$this->config->get('config_product_tag_id');

", LOWER(pt.tag) ASC" <-- Cümleciğin sonuna bu kısmı ekledim. "Select" ile başlayan cümleciğe eklediğimizden dolayı sonuçların sıralanması aşamasında buraya da eklememiz gerekiyor gibi geldi. MySQL kurallarını tam olarak bilmiyorum. Gerekmiyor da olabilir. MySQL konusunda deneyimli bir arkadaş doğrusunu ikimize de öğretecektir.
PHP:
$sql .= ' ORDER BY LOWER(pd.name) ASC, LOWER(p.model) ASC, LOWER(pt.tag) ASC';

Bunların dışında, aşağıdaki cümlecikte sanki "name" ve "model" in bulunduğu bölüme "tag"ı da eklemek gerekiyor ama dediğim gibi syntax'ı bilmediğimden dolayı o konuda yardımcı olamıyorum şu an için. Fakat bu aşamadan sonra deneme yanılma yolu ile bulman içten bile değil. Kolay gelsin

PHP:
'name' => htmlspecialchars_decode($values['name'] . ' (' . $values['model'] . ')', ENT_QUOTES),

PHP:
				// Generating search
				foreach( $parts as $part ) {
					$add .= ' AND (LOWER(pd.name) LIKE "%' . $this->db->escape($part) . '%"';
					$add .= ' OR LOWER(p.model) LIKE "%' . $this->db->escape($part) . '%")';
					$add .= ' OR LOWER(pt.tag) LIKE "%' . $this->db->escape($part) . '%")';
				}
				$add = substr( $add, 4 );
				$sql  = 'SELECT pd.product_id, pd.name, p.model, pt.tag FROM ' . DB_PREFIX . 'product_description AS pd ';
				$sql .= 'LEFT JOIN ' . DB_PREFIX . 'product AS p ON p.product_id = pd.product_id ';
				$sql .= 'LEFT JOIN ' . DB_PREFIX . 'product_to_store AS p2s ON p2s.product_id = pd.product_id ';
				$sql .= 'LEFT JOIN ' . DB_PREFIX . 'product_tag AS pt ON pt.product_id = pd.product_id ';
				$sql .= 'WHERE ' . $add . ' AND p.status = 1 ';
				$sql .= 'AND pd.language_id = ' . (int)$this->config->get('config_language_id');
				$sql .= ' AND p2s.store_id =  ' . (int)$this->config->get('config_store_id'); 
				$sql .= ' AND pt.product_tag_id = ' . (int)$this->config->get('config_product_tag_id');
				$sql .= ' ORDER BY LOWER(pd.name) ASC, LOWER(p.model) ASC, LOWER(pt.tag) ASC';
				$sql .= ' LIMIT 15';
				$res = $this->db->query( $sql );
				if( $res ) {
					$data = ( isset($res->rows) ) ? $res->rows : $res->row;

// For the seo url stuff
					$basehref = 'product/product&keyword=' . $this->request->get['keyword'] . '&product_id=';
					foreach( $data as $key => $values ) {
						$data[$key] = array(
							'name' => htmlspecialchars_decode($values['name'] . ' (' . $values['model'] . ')', ENT_QUOTES),

saygılarımla,
signon

ozansenkal

OpenCart-TR
signon çok teşekkür ederim. sql sorgusu çalışan her yerde bu dile yabancı olduğum için tekliyordum. verdiğin örnek kesinlikle bundan sonraki denemelerimde de yol gösterici olacak. çok teşekkürler.

signon

OpenCart-TR
Rica ederim. Bu sitede bu kadar şey paylaşıldıktan sonra bunun lafı bile olmaz. Şu an için sadece SQL ile ilgili takıldığın her konu hakkında whisper atabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olurum.

saygılarımla,
signon

independent46

OpenCart-TR
Arama Türkçe karakter ile yapılamıyor. buna bir çözüm getirilebilirse kusursuz olur. ;)
Emeğinize sağlık, bir eksiklikte büyük ölçüde giderilmiş oldu bu şekilde.

nyc06

OpenCart-TR
Web sitesi
www.petraurun.com
Bende 2 tane site var Version 1.5.1.3.1 olanda süper işe yaradı... mükemmel oldu. www.markafonia.com
Diğerinde aynı uygulamaları yapmama rağmen işe yaramadı nedendir bilmiyorum Diğerinin versiyonu Version 1.5.0 www.petraurun.com

Emeğine sağlık, ellerin dert görmesin. Allah hayırlı bol müşteriler versin..

bubuf

OpenCart-TR
herseyi doğru yapmama ragmen 1.5.2.1 de calistiramadım aramaya bişi yazıp arayı tıklayıncada "Fatal error: Cannot redeclare ControllerProductSearch::ajax() in /home/******/public_html/oc15/vqmod/vqcache/vq2-catalog_controller_product_search.php on line 531" hata alıyorum

burhan1985

OpenCart-TR
v1.5.2.1 kullanıyorum. bubuf nikli arkadaş hata aldığını yazmış bu versiyonda başka deneyen arkadaş varsa çalışıp çalışmadığı konusunda bilgi paylaşımında bulunursa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

oktaybala

OpenCart-TR
Tebrik ederim, çok güzel anlatmışsınız, kolayca uyguladım ve çalıştığını gördüm. Teşekkür ederim...