Admin Klasörünü Şifreleyin ! Sitenizi Koruyun !

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
Merhaba Arkadaşlar..

E-Ticaret Yapmaya Karar Verdi iseniz İncelemeniz ve Hakkında Detaylı Bilgi Sahibi Olmanız Gereken En Önemli Konu Güvenlik'tir. Alacağınız Tüm Ekstra Güvenlik Önlemleri Güçlü Bir Sur Gibi Sitenizi Koruyacaktır..

Bu Güvenlik Önlemlerinden Birisi Admin Klasörünün Adını Değiştirmek'tir..

Bir Diğer Yöntem ise Admin Klasörünü Şifrelemektir. Size Admin Klasörünü Nasıl Şifreleyebileceğinizi Anlatacağım.... Hadi Başlayalım...

Başlamadan Önce : Konuyu Plesk Kontrol Panel'i Baz Alarak Anlatıyorum..

1. Adım : Tarayıcınızı Kullanarak Plesk Kontrol Paneline Giriş Yapın.

2. Adım : "Hosting" Başlığı Altındaki "Protected Directories" yada "Korumalı Dizin" Butonuna Tıklayın.

3. Adım : "Add New Directory" yada "Yeni Dizin Ekle" Butonuna Tıklayın

4. Adım : Karşınıza Ayarlar Penceresi Çıkacak. Burada "Directory Name" yada "Dizin Adı" Kısmına Admin Klasörünün Adını Yazın. (Örn: /admin)

dipnot : eğer daha önceden "admin" klasörünün adını değiştirdi iseniz o adı yazınız.

Alttaki Seçeneklerden "Non-SSL" ve "cgi-bin" Seçeneklerini İşaretleyin.. ve "OK" deyin.

5. Adım : Karşınıza Araçlar Sayfası Çıkacak. Burada Şifrelediğimiz Klasörümüze Bir Yönetici Atayacağız. Bunun için ;

"Add New User" yada "Yeni Kullanıcı Ekle" Butonuna Tıklayın... Karşınıza Çıkan Pencerede Şifreleyeceğimiz Klasör için Bir "Kullanıcı Adı" Belirleyin, Şifre Belirleyin ve Şifrenizi Tekrar Yazarak "OK" deyin..

dipnot : belirleyeceğiniz şifreyi harf ve rakamlardan oluşturun ve şifrenizi oluştururken "Caps Lock" tuşunu kullanın. bu sayede daha güçlü şifreler oluşturabilirsiniz.

Yukarıda Tüm Anlattıklarımı Doğru Bir Şekilde Yaptığınız Takdirde, Admin Panelinize Girerken Bu Oluşturduğunuz Kullanıcı Adı ve Şifresiyle Giriş Yapacaksınız. Ardından Normal Yönetici Giriş Sayfasına Yönlendireceksiniz.

Umarım Faydalı Olur...

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
Bilmeyenler için güzel bir açıklama olmuş. Bu durum sadece opencart ile ilgili olmadığı tüm yazılımlarda geçerli genel bir konu olduğu için WebMaster bölümüne taşıyorum.

Plesk Panel kullananların bir eksi yanı var. Panelden alt domainlere şifre koyamıyorsunuz. Bu durum 9. versiyonda nasıl bilmiyorum ama 8. versiyonda bu şekilde.

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
eka7a' Alıntı:
Bilmeyenler için güzel bir açıklama olmuş. Bu durum sadece opencart ile ilgili olmadığı tüm yazılımlarda geçerli genel bir konu olduğu için WebMaster bölümüne taşıyorum.

Plesk Panel kullananların bir eksi yanı var. Panelden alt domainlere şifre koyamıyorsunuz. Bu durum 9. versiyonda nasıl bilmiyorum ama 8. versiyonda bu şekilde.

Son Versiyonda Bu Özellik Eklenmiş Durumda.. Tüm Alt Domainler Şifrelenebiliyor...

okansayin

OpenCart-TR
Web sitesi
www.cicekkapinda.com
Teşekkürler kardeş, gerçekten doğru bir uygulama ve herkesin yapması gerekli. Hangi sistem olursa olsun her yazılımda uygulanmalı...

ozansenkal

OpenCart-TR
Sevgili üstad tüm bunlara ek olarak kendi uyguladığım bir şeyi aktarmak istiyorum. Admin klasörümü değiştirdim ama sitede "admin" adlı bir klasör bıraktım, içi boş. bunu şifreledim. Daha sonra "panel" adında bir klasör daha oluşturdum, içi boş. bunu da şifreledim. Daha sonra "webmaster" adında bir klasör oluşturdum, içi boş. bunu ve bunun gibi bir kaç klasörü daha şifreledim. Tabii ki gerçek admin klasörüm de şifreli. Ek bir yöntem olabilir. Teşekkürler...

kadirmert

OpenCart-TR
ozansenkal' Alıntı:
Sevgili üstad tüm bunlara ek olarak kendi uyguladığım bir şeyi aktarmak istiyorum. Admin klasörümü değiştirdim ama sitede "admin" adlı bir klasör bıraktım, içi boş. bunu şifreledim. Daha sonra "panel" adında bir klasör daha oluşturdum, içi boş. bunu da şifreledim. Daha sonra "webmaster" adında bir klasör oluşturdum, içi boş. bunu ve bunun gibi bir kaç klasörü daha şifreledim. Tabii ki gerçek admin klasörüm de şifreli. Ek bir yöntem olabilir. Teşekkürler...

Gördüğüm en mantıklı çözümlerden biri

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
byturel' Alıntı:
C panelde nasıl yaparız ? müdür

cPanel için "Password Protect Directories" (Kolasörleri Şifrele) Butonuna Tıklayın Şifrelemek istediğiniz Klasörü Bulup Üzerine Tıklayın.. "Usarname/Password" Kısmına Giriş Bilgilerinizi Yazın ve "Add/Modifiy" Seçeneğini İşaretleyin.. Üst Tarafta Bulunan Kilit İşaretinin Solunda Bulunan Kutucuğu İşaretleyin.. Son Olarak Eklediğiniz Kullanıcıyı Seçip "Save" Butonuna Tıklayın

Kolay Gelsin...

byturel

OpenCart-TR
Teşekkür ederim çok sağ ol şimdi deniyorum

evvet denedim oldu teşekkürler Allah razı olsun kardeşim