UTF-8 (BOM'suz) olarak Dönüştürmek

eren.erduran

OpenCart-TR
Web sitesi
erenerduran.com
Bu nedir? Ne için yapılır? Nasıl yapılır? Yapmasak bir şey olur mu?

..gibi soruları azda olsa aydınlatmak için böyle bir konu açma hissi duydum. Normalde webte bu dönüştürme sıklıkla kullanılır. Ama O.C'ın ilk başta böyle bir sorunu olmaması kalitesini gösterir.

Bu dönüştürme sizin Türkçe veya başka bir dilde girmiş olduğunuz karakterleri okutmayı sağlayan bir işlemdir. Bazen header() bazen de session_start() komutları bu dönüştürme olmadan hata verirler.

Biz bu hataların tamamının önüne geçmek için böyle bir işlem yapmak zorundayız. Normalde indirdiğimiz modülleri O.C kendisi yapmadığı için yani başkaları yaptığı için siteye böyle hatalar bastırılıyor. O modülü yapanlara kızmamak gerekir çünkü bazen ben bile unutuyorum çevirmeyi :)

İlk önce tarayıcımızdan google.com'a girip notepad++ yazalım. Ardından ilk siteye girin ve notepad++ indirin. Kurulumu gayet basit ve anlaşılırdır. Yine de kurulumda hata veya sorun yaşayanlar PM atabilirler.

Ha şu da denilebilir. Bende demiştim yani. Neden notepad++? Başka bir program yok mu bu dediğiniz olaya dönüştüren diye sorabilirsiniz. Bende kendi kendime sormama rağmen üşendim ve 2 tuş uzağımda olmasına rağmen arattırmadım. Yani belki vardır belki yoktur araştırmadığım için bir şey diyemicem. Ama siz bildiğiniz yoldan yani baba olan notepad++'tan vazgeçmeyin ;)

Programı indirdikten sonra kendi açılıyor. 1-2 dosya çıkıyor. Kapatın ve yeni edinmiş olduğunuz modülleri veya error veren dosyayı notepad++'a atın. Üst sekmelerde "Kodlama" diye bir şey var. Ona tıklayıp sondan 4. olan seçeneği yani UTF-8 (BOM'suz) olarak Dönüştür seçeneğini tıklayın.

Sonra dosyayı kaydedip ftp'ye atın. Var olan sorunlar gitmiş olur da olabilir de.

Eğer hiç bir sorununuz yani hata vs gibi şeyler almıyorsanız sizin bu işlemi yapmanıza gerek yoktur.

tutku3441

OpenCart-TR
Mrblar Hocam Benim site ie de farklı görünüyor ne yaptıysam düzeltemedim
Konuyla İlgili Olarak Yardımcı Olabilirseniz Çok Sevinirim Şimdiden Teşekkürler.

Sahibinden Herşey

eakin77

OpenCart-TR
Merhabalar,

Aynı sorun bende de var ve ne yaptıysam olmadı.

Chrome ve Firefox ta canavar gibi görünen site İnternet Explorer da heryeri kaymış şekilde görünüyor.

Soruna çözüm bulan var mı?

Şimdiden teşekkürler

ihtida

OpenCart-TR
merhabalar hocam. sırf bu konun için foruma üye oldum. çok teşekkür ederim bu yazın sayesinde problemi giderebildim. çok teşekkür ederim.
artık www.oyunhisi.com sitem canavar gibi sorunsuz çalışıyor.