"Ürün sayısı arttıkça Mysql yavaşlıyor"

turk182

OpenCart-TR
Selam,

2500 -3000 ürüne kadar sorun yoktu ve ürün-kategori sayfaları hemen açılıyordu. Şimdi 11000 civarı ürün var, 2-3sn'de açılan sayfalar şimdi 9-11sn'de açılıyor. Bu süre sanırım ürün sayısı arttıkça da artacak.

Araştırdığım kadarıyla mysql tablolarından en sık sorgulanan alanlara indexleme işlemi yapılıyormuş.

Phpmyadmin'den incelediğim kadarıyla product tablosunun alt kısmı şu şekilde :

indexleme_olayi.png

product tablosunda product_id alanı indexlenmiş oluyor sanırım.

Bu index olayını uygulamak gerekiyorsa eğer, zaten en sık sorgulanan alanlar gördüğüm kadarıyla indexlenmiş olmuyor mu?

Mysql performansını artırmak için ne gibi işlemler yapabilirim?
Bu konuda önerileriniz neler olabilir?

western

OpenCart-TR
mail adresini yazarsan yardimci olabilirim

unsound

OpenCart-TR
OpenCart ın kendi sitesinde queryler için bir patch var onu denedinmi? Sorgularını incelemek lazım,product description tablonda büyük ihtimal yine 13 bin satırdır buradada product_id üzerinden indexlemen gerekebilir.

drscatris

OpenCart-TR
ya arkadaşlar nedir bu her mesajda mail adresini ver pm den yardım edeyim geyiği. edecekseniz yardımı adam gibi edin... 3 mesajın var dostum toplamda.. pmle yardım edeyim nedir. ticaret kapısı mı oldu forum... anlamış değilim valla..

signon

OpenCart-TR
Merhaba,

@drscatris: "western" muhtemelen yardım edebilecek seviyeye gelebilmek için hayatından ciddi yılları bu konu ile geçirmiştir. Ücretsiz vermek veya para ile vermek onun tercihidir ki para isterse de bunu şahsen yadırgamam. Çünkü adam bir emek sarfetmiş demektir. Bunun dışında para verip almak ya da almamak da senin veya ilgili kişinin tercihidir. Adam kimsenin kafasına silah dayamıyor sonuçta. Bu şeye benziyor biraz. Hani herkes işine geldiğinde "Emeğe saygı" diyor ya. Bu deyimi Türk hack/crack forumlarında falan da bolca görebilirsin, "Emeğe saygı". Eeee peki sen bunu hackleyip ya da crackleyip dağıttığında onu yapan adamın emeğine saygısızlık etmiş olmuyor musun? Bu kadar yorum yeterli sanırım. Umarım beni yanlış anlamazsın, şahsına karşı söylediğim bir şey yok. Forumlarda çok karşılaştığım bir durum benzeri ve genel olarak yorum yaptım. Kırdıysam affola.

@turk182: Kardeş o bahsettiğin
product tablosunda product_id alanı indexlenmiş oluyor sanırım. [/code]
"Birincil Anahtar"dır. Başka bir indexleme çeşidi diyeyim kısaca.

Burada bahsettiğin
Araştırdığım kadarıyla mysql tablolarından en sık sorgulanan alanlara indexleme işlemi yapılıyormuş.
indexleme işlemi aşağı yukarı tüm SQL'lerde mevcut. Sık kullanılan verileri kendisi bir sistem tablosunda toplar ve bunları alfabetik olarak numaralandırır. Bu sayede sorgulama yapıldığında verilere daha çabuk ulaşılır çünkü hepsi düzenli bir şekilde fihristlenmiş gibi düşün.

Peki bu her zaman çok faydalı mıdır?
Indexlediğin tablolara veya sütunlara çok sık veri ekleyip siliyorsan pek sayılmaz (Özellikle siliyorsan). Çünkü fihristi oluşturduktan sonra (atıyorum) 10ncu sıradaki "a" ile başlayan daha önce eklemiş olduğun bir kaydı silersen 10cu sıra boş kalacaktır. Daha sonra ekleyeceğin "a" ile başlayan bir kayıtta listenin en sonuna "z" harfinden sonraya konulacaktır. Haliyle tahmin edeceğin gibi fihrist zamanla kayıt ekleyip/silmekten dolayı yarım yamalak ve karman çorman bir hale gelecektir. Bu da hız/performans vermek yerine, tam aksine hızını/performansını azaltacaktır. Bundan dolayı da düzenli olarak "Index"leri yenilemek gerekiyor.

Umarım olayın özü hakkında fikir verebilmişimdir.

saygılarımla,
signon

western

OpenCart-TR
drscatris' Alıntı:
ya arkadaşlar nedir bu her mesajda mail adresini ver pm den yardım edeyim geyiği. edecekseniz yardımı adam gibi edin... 3 mesajın var dostum toplamda.. pmle yardım edeyim nedir. ticaret kapısı mı oldu forum... anlamış değilim valla..

ben yazimda para veya bir site ismi yazmadim.

arkadasa mail adresini verirse yardimci olacagimi soyledim cunku burda nasil yapmasini aciklayacak degilim. Zaten kendisi yapacak olsa burda sormaz.

bu isi ticaret icin yapmiyorum, amacimda zaten bu isi para ile yapan geri zekali kendini bir ..... sanan ...... icin yapiyorum.

herkes bilsin yaptigim hic bir isten para falan almiyorum.

3 adet mesaj demissin ben yillardir Opencart kullaniyorum, bildiklerimi benim gibi zamaninda kendini .... sana bir cok geri zekaliya verdigim para nedeniyle herkese ucretsiz hizmet vermek icin basladim.

turk182

OpenCart-TR
Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.
Küçük bir tartışma da yaşanmış, üzüldüm bu duruma.

Neyse sorunumu çözdüm.
product ve category tablolarında mevcut indexleri kaldırıp yeniden yaptım.

Bazı indexlerde id alanları ile birlikte başka alanlarda indexleniyordu, bunları kaldırdım.

En hızlı 5,6sn 'de açılan anasayfa şimdi 1,3sn 'de açılıyor.

Destek olmaya çalışan herkese teşekkürler...

DrGandalf

OpenCart-TR
western' Alıntı:
drscatris' Alıntı:

ben yazimda para veya bir site ismi yazmadim.

arkadasa mail adresini verirse yardimci olacagimi soyledim cunku burda nasil yapmasini aciklayacak degilim. Zaten kendisi yapacak olsa burda sormaz.

bu isi ticaret icin yapmiyorum, amacimda zaten bu isi para ile yapan geri zekali kendini bir ..... sanan ...... icin yapiyorum.

herkes bilsin yaptigim hic bir isten para falan almiyorum.

3 adet mesaj demissin ben yillardir Opencart kullaniyorum, bildiklerimi benim gibi zamaninda kendini .... sana bir cok geri zekaliya verdigim para nedeniyle herkese ucretsiz hizmet vermek icin basladim.

Arkadaşım gerçekten bende ilk okuduğumda arkadaş gibi tepki verdim dedim herşey para oldu taki senin cevabını okuyana kadar bu forumda bir konu hakkında birşey öğrenen hemen uzman kesiliyor ve millete hemen parayla iş yapma şekline bürünüyor bende senin gibi kazık yiyenlerdenim malesef herkezi insan sandığımızdan bunlar oluyor ve malesefki herkezide helal süt emmiş sanıyoruz.

Adama iş yap diyorsun ya anasıyla babasının nikahını tekrar yapacak kadar ücret istiyor hadi sıkışmışsın veriyorsun bu sefer ilerde bir aksaklık çıkıyor adamı arıyorsun cevap yok, email yazıyorsun cevap yok adam kayıp...

Düzgün arkadaşlarımızı bu konuda ayırıyorum zaten forumda eski arkadaşlar bunların kimler olduğunu bilir.

Geleyim esas mevzuma şimdi burası opencart paylaşım yardımlaşma forumu eğer herkez emaille birbiriyle haberleşmiş olsa siz biz buradan nasıl faydalanabilecektik? Nasıl eksikler tamamlanacak hatalar düzeltilebilecekti bilmiyorum sizide kırmak için yazmıyorum sadece bir eleştiride bulunmak istiyorum bu konuyla ilgili düşünmek gerekir bence. Bu açıklama haricindeki konular ile ayrı bir görüşme yapılır abi ya o çoook uzun işi benim baya bir zamanımı alır benim işlerimi aksatır bu işe yoğunlaşmamı gerektirir ve bu emekte karşılıksız olmaz denilebilir. Yazılım işi gerçekten zordur yeri gelir bir sitenin içeriği ile müşteri istiyor diye 2-3 hafta onun istediği şekle getirene kadar uğraş verirsin.

Kolay gelsin işleriniz rasgitsin.

western

OpenCart-TR
daha once database konusunda bende cok sorun yasadim cok yavasti, ve bir mysql yaptim bunu phpadmin upload ettiginde site resmen ucuyor index ayari yapiyor bilmiyorum sen nasil yaptin benim sitemde 200.000 urun var site super hizli calisiyor, o yuzden sana email adresini yaz demistim sana yollayacaktim dosyayi kisaca yazmak istedim.

Elbette insanlar buraya birseyleri paylasmak icin giriyor ama benim sana bunu burda anlatamayacagim icin simdi yaziyorum o yuzden mail adresini istedim. Umarim aciklayici olmustur.

iyi calismalar.

DrGandalf

OpenCart-TR
western' Alıntı:
daha once database konusunda bende cok sorun yasadim cok yavasti, ve bir mysql yaptim bunu phpadmin upload ettiginde site resmen ucuyor index ayari yapiyor bilmiyorum sen nasil yaptin benim sitemde 200.000 urun var site super hizli calisiyor, o yuzden sana email adresini yaz demistim sana yollayacaktim dosyayi kisaca yazmak istedim.

Elbette insanlar buraya birseyleri paylasmak icin giriyor ama benim sana bunu burda anlatamayacagim icin simdi yaziyorum o yuzden mail adresini istedim. Umarim aciklayici olmustur.

iyi calismalar.

Yazımdada belirtmiştim, kimseyi kırmak rencide etmek değildir niyetim herkezin bir bildiği vardır çünki herkez bir emek sarfetmiştir sorunları karşısında.

Yardımcı olabilirsen ve gönderirsen sevinirim email adresi vermek yasak değildir heralde kuralları okudum bir konu göremedim. İlgi ve alakan için teşekkür ederim. Adresim :drgandalfo@hotmail.com

signon

OpenCart-TR
turk182' Alıntı:
Yardım etmeye çalışan herkese teşekkürler.
Küçük bir tartışma da yaşanmış, üzüldüm bu duruma.

Neyse sorunumu çözdüm.
product ve category tablolarında mevcut indexleri kaldırıp yeniden yaptım.

Bazı indexlerde id alanları ile birlikte başka alanlarda indexleniyordu, bunları kaldırdım.

En hızlı 5,6sn 'de açılan anasayfa şimdi 1,3sn 'de açılıyor.

Destek olmaya çalışan herkese teşekkürler...

Merhaba turk182,

Öncelikle index işlemini elle manuel olarak kaldırıp tekrar oluşturmanı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Satış hareketlerin arttıkça kayıpların olacaktır. Çünkü satış tablondaki index ID ile ürün tablondaki index ID otomatik olarak eşleşmeyebilir (ve bağlı diğer tablolarınla). Bu iş için pratik SQL kodları ve/veya küçük araçlar bulunuyor. Google'da bir aratıp onları kullanmanı şiddetle tavsiye ediyorum.

"Bilgilerini kaybettikten sonra ağlamak yerine kaybetmeden önce araştırarak ağla ki bilgilerin hep elinde olsun, kaybetme".

saygılarımla,
signon

DrGandalf

OpenCart-TR
Sorun var dile gelmiş ve Çözüm nasıl ? Nasıl düzelecek soru işareti ??? Bu konu havada kalmış çözümünü bulan kendinemi saklıyor belki daha iyi bir çözüm seçeneği var ama bilende kalıyor nedense el elden üstündür burada kendini gösterememiş.

Örnek turk182 ben bu şekilde buldum demiş ve sonucundan memnun kalmış ancak signon'da öyle yaparsan sıkıntın bu olur demiş doğru demiş, peki genele hitab edecek ve hayır dua alacak bir açıklama getirebilecek bir arkadaş çıkıpta açıklama yazarsa daha güzel olmayacakmıdır sizce ?

eddiebg

OpenCart-TR
DrGandalf' Alıntı:
Sorun var dile gelmiş ve Çözüm nasıl ? Nasıl düzelecek soru işareti ??? Bu konu havada kalmış çözümünü bulan kendinemi saklıyor belki daha iyi bir çözüm seçeneği var ama bilende kalıyor nedense el elden üstündür burada kendini gösterememiş.

Örnek turk182 ben bu şekilde buldum demiş ve sonucundan memnun kalmış ancak signon'da öyle yaparsan sıkıntın bu olur demiş doğru demiş, peki genele hitab edecek ve hayır dua alacak bir açıklama getirebilecek bir arkadaş çıkıpta açıklama yazarsa daha güzel olmayacakmıdır sizce ?

Aynen katılıyorum herşey havada kalmış. Forumların amacı blgi paylaşımı ancak artık herşey ticarete döndü. :(

adsl77

OpenCart-TR
konu tekrar hortlayacak ama hız sorununun en iyi çözümü iyi bir sunucudan geçiyor. şuanda xml ile 152.000 ürün eklediğimiz sitemiz var. meta etiketleri taglar v.s ful eklenmiş durumda ve hızıda gayet iyi. daha optimizasyon bile yapmadık. tasarım bitince optimizasyonda yapılacak. site bittiğinde burada siteyi görüşlerinize sunacağız.

uzun lafın kısası hız sorununun çözümü %80 sunucudan geçiyor. geriye kalanda temiz kodlama ve optimizasyon

Ayazcool

OpenCart-TR
Bu konu hakkında tecrübelerini paylaşabilecek kimse yok mu?