ticaretle ilgili ufak soru

luxerox

OpenCart-TR
mrb arkadaslar benım ufak bir sorum vardı bu işe yenı gırıyorumda konuyu nereye accamı bulamadım burayı uygun gordum yanlış olduysa kusura bakmayın

şimdi ben anneme bir avon parfüm satış sitesi acmak ıstıyorum annemin elindekı parfumlerı kremlerı vs satmak ıcın. opencart kurdum.sanal pos kullanmadan sadece havale yoluyla odeme alcam.siteme banka hesapnumaramı yazcam ve havale bıldırım formu koycam

1.Şimdi sormak ıstedıgım konu ben bu sıte ustunden yaptıgım satışlarda devlete vergi vercekmiyim verceksem ne kadar

2.Kurum veya şirket degilim sattıgım urunlere fatura kesmem gerekıyormu?

şimdiden tşkrler

w0lv0rin3

OpenCart-TR
İlk olarak şahıs mükellefiyeti sizin için yeterli olacaktır. Zaten herhangi bir kaydınız yoksa ileride faturasız satışlarınız başınıza bela açabilir. Şahıs mükellefi olmak için 350-400 lira gibi bir ücret yeterli. Anlaştığınız muhasebeci sizin için herşeyi halledecektir. Yani tavsiyem bi kaydınız olması ve faturalı satış yapmanızdır...

luxerox

OpenCart-TR
peki hocam bu forumda alısveriş sitesi olan herkesın şahıs şirketi varmı bunun başka yolu yokmu zaten kazancımız az oda vergiye muhasebecıyemı gıtcek :S

w0lv0rin3

OpenCart-TR
valla kardeş kimin neyi var onu bilmiyorum.ben olması gerekeni söyledim.. kazancın düşükse elden satmaya devam et.

MasterBora

Moderator
Web sitesi
www.pikselplus.com
Kazancınız ne Olursa Olsun Neticede Ticaret Yapacaksınız ve Vergiye Tabi Olmak Zorundasınız.

Zorunluluğu Bir Kenara Bırakalım. Eğer Vergiye Tabi Olmaz iseniz Satış Yapamazsınız. Boşu Boşuna Uğraşmayın.

E-Ticarette Yasallaşmayan Sahışlar Zaten Satış Yapamıyorlar. Kurdukları Sistemde Hobi Olarak Kalıyor...

Umarım Net Olmuştur.

sinan

OpenCart-TR
arkadaşım eft ile ne gerek var vergiye onu anlamadım ne kadar saçma bir vergi sistemi var.büyük holdingler kepçeyle vergi kaçırırken benim üçbeş kuruş iş yapmak isteyen halkım çile çekiyor.

w0lv0rin3

OpenCart-TR
eft veya başka bir ödeme şekliyle olsun kazancın vergilendirilmesi gereklidir. sonuçta bir hesaba farklı hesaplardan sürekli para gelirse dikkat çekeceği ortadadır.

bedavaglsn

OpenCart-TR
Normalde Avon-Herbalife-Oriflame gibi firmaların İnternet üzerinden satışı firma pazarlamasına aykırı olduğunu hatırlatıyım. Benimde Herbalife üzerine bir satış sitem var gayet iyi çalışıyor-du. Bugüne kadar sabah şirketten aradılar uyarı yaptılar satışınızı durdurmazsanız yasal işlem başlatılacak diye. Hop ürünleri kapattım. Aylık üç bin TL getirisi olan sistemimi durdurdum. Eğer ufak oynayacaksan vergi felan uğraşmayım diyorsan Gittigidiyordan satışsını yap. Yada elden sat.

luxerox

OpenCart-TR
bedavaglsn' Alıntı:
Normalde Avon-Herbalife-Oriflame gibi firmaların İnternet üzerinden satışı firma pazarlamasına aykırı olduğunu hatırlatıyım. Benimde Herbalife üzerine bir satış sitem var gayet iyi çalışıyor-du. Bugüne kadar sabah şirketten aradılar uyarı yaptılar satışınızı durdurmazsanız yasal işlem başlatılacak diye. Hop ürünleri kapattım. Aylık üç bin TL getirisi olan sistemimi durdurdum. Eğer ufak oynayacaksan vergi felan uğraşmayım diyorsan Gittigidiyordan satışsını yap. Yada elden sat.

eyw hocam tşkrler elden satmaya devam o zaman :(

invert

OpenCart-TR
İyide arkadaşlar Sadece kredi kartı ile ödemeler için vergi ödemeniz gerekiyor. Havale yolu ile ödemelerde kesinlikle bir zorunluluğunuz yok. Fatura kesmek zorunda deilsiniz. Bu yüzden vergi verme zorunluluğu diye birşeyde olamaz. İkincisi Oriflame, Avon vb. firmalar satış yapında nasıl yaparsanız yapın diye çıkıyorlar. Size sitenizi kapatma uyarısı geldi ise bu uyarı kendilerinden fazla satış yaptığınız için kendilerini koruma yöntemi gibi birşey bununla ilgili bir yaptırımları olamaz. İsteyen istediği gibi site açıp istediği ürünü satmakta özgürdür. Üçüncüsü İnternet üzerinden olan kazançlar vergti dışıdır fatura kesme zorunluluğunuz olmadığı sürece.

w0lv0rin3

OpenCart-TR
kredi kartıyla olunca farklı havaleyle olunca farklı mı oluyor kardeş? neye dayanarak bu sonucu çıkarttın? kazancın elde edildiği yerde vergi vermek zorunludur. verip vermeme kişinin kendisine kalmıştır. eğer tespit edilirse de cezasını öder. üçüncüsü diye bahsettiğin şey en komiği zaten. kazancın internet üzerinden veya diğer türlü ayrımı mı var? eğer öyle birşey olsaydı bir sürü kişi gittigidiyor da vergi cezası yemezdi.

şimdi bu yazdıklarını nereden öğrendiysen tekar öğrenmeye bak. yalan yanlış insanları yönlendirme.

saygılarımla.

invert

OpenCart-TR
Arkadaşlar daha önce yazdığım yazı için özür dileyerek yalan yanlış bilgi olarak kimseyi yönlendirmek istemem. Daha önceden eticaret ile ilgili herhangi bir vergilendirme yoktu. Bunları aslında yakından takip eden biriyim ama uzun zamandır takip edemediğim şeyler olmuş. Bununla ilgili size birkaç yazı ve bilgi sunmak istiyorum. İnternet üzerinden satış yapabilmek için artık vergiye tabii olmanız gerekmektedir.Bunlarda bulduğum bilgiler.

Vergi mevzuatı açısından "edinilen kazanç" kavramı temeldir, vergi mevzuatı istisnalar hariç bu kazancın kaynağı ile pek ilgilenmez. Bu nedenle bir malı ya da hizmeti (internete özgün olanlar da dahil olmak üzere) online olarak ya da geleneksel olarak satmak suretiyle kazanç sağlamanız vergi mevzuatı açısından durumunuzda bir değişiklik yapmayacaktır. Yani örneğin vergi mükellefi olmanız gerekiyorsa olacaksınız, gelir vergisi ya da KDV ödemeniz gerekiyorsa ödeyeceksiniz

Maliye Bakanlığı, 12 milyar liraya ulaşan e-ticaret hacmini takibe aldı. "Internetten kazanç vergilendirilmeli" diyen Bakan Mehmet Şimşek, sanal ortamın 'işyeri' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı

Türkiye'de internet üzerinden yapılan ticaretin hacmi 12 milyar liraya ulaşırken, Maliye Bakanlığı "sanal alışveriş sitelerini" incelemeye aldı.

Bu sitelere kayıtlı kullanıcıların listesini çıkaran Maliye, eticaretle kazanç elde edenlere tebligat göndermeye başladı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, internet ortamının 'iş yeri' tanımı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, sanal ortamda elde edilen kazancın Gelir Vergisi Yasası kapsamında vergilendirilmesi gerektiğini söyledi.

MALİYE SİZİ İZLİYOR!

Maliye, ürünlerini elektronik ortamda pazarlayan şirketler ile "gittigidiyor.com", "hepsiburada.com" gibi sanal ortamda alışveriş yapan siteleri izlemeye aldı.

Maliye denetmenleri, öncelikle internet üzerinden satılan eşya ve ürünlerin ticari nitelik taşıyıp taşımadığını tespit ediyor.

Bu siteler üzerinden kimlerin kaç kalem mal sattığı, ne kadar kazanç elde ettiği tek tek belirleniyor.

Ardından da sanal ortamda kazanç elde ettiği belirlenen isimlere tebligat gönderilerek, bağlı bulunduğu vergi dairesine davet ediliyor. Bu internet siteleri üzerinden yaptıkları satışlara ilişkin bilgi isteniyor.

Herkese bol kazançlı günler diliyorum.