Tek Database İle Birden Fazla Site

instyler

OpenCart-TR
.
.
.

Arkadaşlar merhaba,

Tek database ile birden fazla site kontrolü mümkün müdür?

Örneğin ;

a.com , b.com, c.com domainleri bende, ancak hostları farklı ülkelerde. Şunu öğrenmek istiyorum ;

Ben databse'i Türkiye'de tutup, tek database ile girdiğim ürünü, diğer bütün sitelere ekleyebilir miyim?

Yada birden fazla siteyi kontrol etmek için,(hepsi ile tek tek uğraşmadan) farklı bir yöntem var mıdır?

Teşekkürler...

dj_ataman1

OpenCart-TR
Birden fazla site ile uğraşıyorsan veri tabanlarını aynı yapmalısın.
2 Yöntem izlenebilir;

1. a,b,c.com lara siteyi host ettikten sonra veri tabanı 3 ü için aynı yapılabilir.
2. Mağaza ismi aynı ise tek bir hosta siteyi host edip diğer domainleri yönlendirme yapabilirsiniz.

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Merhaba.. Tek db ile 3 site denemedim ama sanki calışmaz gibi geldi neden derseniz
1. veritabanına hangi domain adını kaydedeceksiniz..
2. ürünleri girdiginiz de ürün resimleri hangi domainde olacak, resmleri yüklediginiz domain resimleri bullucakatır ancak diger domainlerin hostunda resimler olmayacagı icin resimleri bulamayacaktır..denemek lazım ama ben ilk akılam gelen cıkabilecek sorunlar bunlar. ancak domainleri yönlendirlebilirsiniz hemde host maliyeteniz olmaz...

ea430

OpenCart-TR
osdem66' Alıntı:
Merhaba.. Tek db ile 3 site denemedim ama sanki calışmaz gibi geldi neden derseniz
1. veritabanına hangi domain adını kaydedeceksiniz..
2. ürünleri girdiginiz de ürün resimleri hangi domainde olacak, resmleri yüklediginiz domain resimleri bullucakatır ancak diger domainlerin hostunda resimler olmayacagı icin resimleri bulamayacaktır..denemek lazım ama ben ilk akılam gelen cıkabilecek sorunlar bunlar. ancak domainleri yönlendirlebilirsiniz hemde host maliyeteniz olmaz...
hocam katılıyorum ama gece test edecem çünkü benimde buna ihtiyacım var.
aynı ürünleri birden çok sitede yayınlıyorum ve database yedeğini alıp diğer tarafa yüklüyorum resimleride ayı şekilde yapıyorum.

fakat aklıma birşey takıldı.
örneğin resimleri subdomainden veya başka bir domainden çekme gibi bir şansımız varmı?

instyler

OpenCart-TR
Önerileriniz için teşekkürler, Opencart'ın database yapısı da önemli tabi. Bunu bilen birileri de yorumlasa daha net olur sanırım. Çünkü, belki database buna izin vermeyebilir. Dediğiniz gibi resimleri bulamaz, diyecektim ama şimdi bir yerden kontrol ettim resimler siteye eklenirken, http://www.a.com/resimyolu olarak ekleniyor. Yani resimleri çeker sanırım.

Siteler farklı dillerde olacak, ve dilindeki ülkede host etmeyi planlıyorum.

Şimdi aklıma geldi, tek database ile çalışırsam açıklamayı her dil için farklı girebilir miyim acaba? yoksa açıklama kısmına yayın yaptığım her dilin açıklamalarını toplu olarak mı girmeliyim?

Çok çalışmak lazım çookkk : ))

Herkese Hayırlı İşler...

bydewa

OpenCart-TR
remote mysql access olayı vardı, google da incelerler detaylı bilgi bulabilirsin.

ikalyoncu78

OpenCart-TR
Arkadaşlar bende bir şey sormak istiyorum arkadaşın isteğinine benzer

Şöyleki;

Tek bir database olacak ama

site.com/giyim
site.com/elektronik
site.com/kozmetik

gibi ayrı ayrı birden fazla site kurmak ve herbirinde kendi kategorilerinde yayın yapmak istiyorum bu mumkunmu ?

sorulabilecek sorulardan birine cevap vereyim her birine ayrı bir domain yönlendirmesi yapılacak.

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
ikalyoncu78' Alıntı:
Arkadaşlar bende bir şey sormak istiyorum arkadaşın isteğinine benzer

Şöyleki;

Tek bir database olacak ama

site.com/giyim
site.com/elektronik
site.com/kozmetik

gibi ayrı ayrı birden fazla site kurmak ve herbirinde kendi kategorilerinde yayın yapmak istiyorum bu mumkunmu ?

sorulabilecek sorulardan birine cevap vereyim her birine ayrı bir domain yönlendirmesi yapılacak.

Naıl bir şey istediginizi tam anlayamadım ancak Opencart ta birden fazla mağaza acabiliyorsunuz ve linkleri de aynen sizin dediginiz gibi site.com/magazaadı seklinde oluyor ve tek database kullanılıyor ve her mağazaya ayrı ürün vs girebiliyorsunuz. Domainleride site.com/magazaadi seklinde yönlendirirseniz sanırım istediginiz olur...

adobe

OpenCart-TR
Peki emir abi şöyle olabilirmi?
Ben istiyorum ki bi index atayım ve indexte dil seçimi olsun ve site bi dosyada barınsın vs. ve kişi hangi dile gitmek isterse ona gitsin olabilir herhalde diye düşünüyorum ?

ea430

OpenCart-TR
osdem66' Alıntı:
Evet olaibilir tabiki..

merhaba,
hocam şimdi subdomainden test ediyorum ne yaptıysam ürünleri ana sayfada veya subdomainde yayınlıyamadım aynı database kullanıyorum

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Dostum ben sub domain demedim.. aynı sürümde admin panelden yeni magaza oluşutrarak yapacaksınız yeni mağazaya yeni mağaza oluşutrma işlemi de forumda anlatılmıştır arama yaparsanız ulaşabilirsiniz..ulaşmak içim site linkiniz su sekilde olur.. siteadınız.com/magazaadı yani bir sub domain gidi degil olay..

ea430

OpenCart-TR
osdem66' Alıntı:
Dostum ben sub domain demedim.. aynı sürümde admin panelden yeni magaza oluşutrarak yapacaksınız yeni mağazaya yeni mağaza oluşutrma işlemi de forumda anlatılmıştır arama yaparsanız ulaşabilirsiniz..ulaşmak içim site linkiniz su sekilde olur.. siteadınız.com/magazaadı yani bir sub domain gidi degil olay..

peki hocam bu resim işlemine bir çözüm bulamazmıyız?
orneğin resimler için bir sub domain için acılsın ve bütün resimleri ordan çeksek?

anladım hocam testler işlemlerini yaptım hem subdomain hemde site.com/mağaza şeklinde yaptım problemsiz çalışıyor hemde resimleri tek klasorden çekme işlemide yapılabiliyor fakat bunun için biraz config.php dosyanızla oynamanız kerekiyor.

müsait bir zamandan detaylı bir şekilde anlatırım inş.

ayrıca sizden bizşey rica ediyorum.
ornek bizim 2 ayrı sitemiz var fakat içerikler hep aynı. ve her iki sitede tek databaseden çalışıyor hiç problem yok resimler hariç tabi.

şimdi size sormak istediğim şey resimleri farklı bir siteden çekmek istiyoruz daha doğrusu resim için bir sub domain oluşturup daha sonra her iki siteninde aynı resimleri ordan çeksin boyle bişey mümkünmü sizce?

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Merhaba tabiki basla sunucudna cekmek olabilir php de olmaz diye bir şey yoktu:D ama veritabanında ve dosyalarda bu konu ile gili düzenlemeler yapmak gerekir.. yanlış hatırlamıyorsam forumda resimleri baska siteden cekme mi idi yoksa uzak sunucudan cekememi idi tam hatırlayamadım ama böyle bir konu vardı sanki.. araştırrsanız bulabilirsiniz.

Bu link i bir inceleyin..
http://forum.opencart-tr.com/thread-1625.html

ea430

OpenCart-TR
konuyu daha önce okumuştum ama işime yaramamıştı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim hocam sevgilerle

antalyam

OpenCart-TR
osdem66

Hocam merhaba
aaa.com adresinden kurulu olan opencart sistemimizi bbb.com adresi ile ortak db bagladim.
iki adreste ayni serverda. Fakat bbb.com adresi sol menu linkleri ve resimleri admin panelindeki magaza adresini gormekte (entry_url) bu bbb.com ftp sinden hangi dosyalari degistirmekmiz gerekmektedir. Bu magaza aderesi db de bulmadim farkli bir yerde kayitli sanirim.

simdiden tesekkur ederim

piriyatel

OpenCart-TR
Web sitesi
handyteile.at
Bu konu hakında bir çözüm getirilemedi sanırım bendede aynı sorun var 2 sitem var farklı shop kurup ama iceriğinin aynı olmasını ıstıyorum bir sitem çeşitli telefon kapakları ile ilgili diyer sitem sadece apple kapakları ile ben bir domainimi ana sitemdeki apple bölümüne yönlendirdim. ama Seo konusunda bunu tavsiye etmiyorum google sadece 1 bağlantıyı görüyor ama ana sitemde 500 ten fazla index alıyor :(

antalyam

OpenCart-TR
sorunu çözebilen yada bilgisi olan var mı ?