Sürüm Güncelleme ve Tema Değişikliği Ardından Türkçe Karakter Sorunu

Boran

OpenCart-TR
Sistemimin önce sürümünü güncelledim (1.4.9.1 den 1.4.9.6 ya)
Ardından premium bir temayıda monte ettim. Çoğu sıkıntısını aşmama rağmen menü başlıkları ve modül başlıklarında (yeni ürünler, özel ürünler gibi) Türkçe karakterleri eksik çıkarıyor. Araştırdım, CSS dosyasıyla ilgili bir konu buldum (büyük/küçük yazım ile ilgili) denedim düzelmedi. Bir arkadaşın mesajını gördüm başka bir konuda ayrıntılı olarak anlatmamış sadece .js dosyalarında FONT içerisinde eksik karakterlerden kaynaklıdır demiş. Baktım, js'den anlamadığım için dosyanın içeriğinden de anlamadım doğal olarak. Aşağıda site ve tema bilgilerini veriyorum, çözebilecek birisi çıkar ise sevinirim.

Site; http://www.altin-gumus.com
Tema: StylishStore Premium

thraine

OpenCart-TR
bendede ayni sorun var.premium temada bazı bolgelerde türkçe kullanamıyorum.js de biryeri degistirdim biraz düzeldi ama bazı bolgelerde var hala sorun

Boran

OpenCart-TR
Menü kısmı siyah olduğu için türkçe karakter kullanmam tamam belli olmaz, ama orta kısımlar beyaz olduğu için türkçe karakter kullanmamak çok sırıtır bence. Ve sanırım bu sorun yine genel bir sorun, bir çözüm bulmak şart gibi

Boran

OpenCart-TR
unsound' Alıntı:
www.otomod.com yardımcı olabilirim.
Tamam güzel yardımcı olacağına sevindim.
Ama ya ne şekilde? nasıl? bunlar hakkında da bilgi verirsen hem daha çok seviniriz hemde bir an önce sorunumuzu hallederiz.

thraine

OpenCart-TR
ahah aadm reklam yapıp gitmiş.ben satıcıdan şöyle bir msg aldım ama pek anlayamadım.

you have to setup proper charset for your website, like UTF -8 or ISO -XXXX
Put (for example) following meta into header.tpl:
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=UTF-8" />
and use proper UTF -8 entites
Also you don’t have to add UTF -8 meta if you use HTML entities: http://www.w3schools.com/tags/ref_entities.asp

header da zaten utf -8 yaziyor.yukardaki yazıyı aciklasin biri allah rızası için

Boran

OpenCart-TR
Ben kendi temamdaki sorunu bir başkasının yardımı ile şu şekilde çözdüm.

header.tpl içerisindeki

<script type="text/javascript" src="catalog/view/theme/<?php echo $template; ?>/js/Ubuntu_400-Ubuntu_Light_500.font.js"></script>
bu satırı komple kaldırarak.

Tek sorunum, ürün detay sayfasında sepete ekle dediğim de ekledi gösteriyor ama eklemiyor. Ana sayfadan normal ekliyor, bakalım bundaki sıkıntısı neymiş.

thraine

OpenCart-TR
onu silince fontun değişmesi gerekiyor.bende silince degisiyor.

ben home.tpl de acilis yazisi yazmak isterken boyle bir hata aliyorum türkçe karakter vs kullandıgımda.

"This file contains characters in Unicode format which will be lost if you save this file as an ANSI encoded text file.To keep the Unicode information click cancel below
and then select one of the unicode options from the encoding drop down list vs.."

bunu diyor ben devam et diyince türkçe karakterleri kendi düzeltiyor öyle yayınlıyor.ben MAĞAZA diye giriyorum o MAGAZA yapıyor yani.

bilirkişi gelse düzeltir iki dkda yokmu basina gelen

Boran

OpenCart-TR
Evet o kodu sildiğinde font otomatik olarak default bir fonta dönüyor fakat yazı karakterli olarak öylece duracağına bu şekilde silmek daha mantıklı oldu. Belki bir gün birisi çıkarda şöyle böyle yapın derse o zaman o şekil de düzenleriz.

Bakalım ikimizde bekliyoruz, benim tek belirgin sorunum ürün detay sayfasında sepete ekledi göstersede göstermiyor. Ama ana sayfada bir sıkıntı yok. Üreticisi sepet modülünü deaktif et, ajax sepet modülü yükle demiş kurulum açıklamasın da fakat 1.4.9x için ajax sepet modülü bulamadım. Normal sepet modülünde ajax ile ekleme diyor ama onuda seçsem düzelme olmuyor. Üreticiye belirgin bir yardım mesajı attım bakalım ne cevap verecek.

thraine

OpenCart-TR
aramaya inandım sorunu çözdüm :)
bu sitede anlatiyor.

http://www.yakuter.com/utf-8-bom-byte-order-mark-nedir/

home.tpl yi notepad++ acip utf 8 without bom sectimizde türkçe karakterlerin bozuk oldunu götüyoruz
tekrar yaziyoruz yaziyi ve sorun çözülüyor.

süper ya sitedeki bütün karakterlerini çözdüm.hepsini tek tek notepadde acip bozuk yerleri bidaha yazıyoruz.

Boran

OpenCart-TR
Geçmiş olsun :)
Bende kafayı bozdum, bu tema için dün bir sürüm yükselttim bugün en son sürüme yükselteceğim. Gerekirse tüm modülleri kaybederim ama yinede bu temayı tam kapasite yapacağım :)

mehmetgul1806

OpenCart-TR
Web sitesi
www.fatosicgiyim.com
Bu türkçe karekter sorunu sıkıntılı bir değil ki arkadaşlar. Ama gerçekten sıkıntı veren bir iş. Sisteminizin düzgün çalışmasını hatta css yok gibi davranmasına bile neden olabiliyor.
Bu yüzden gerekli dosyalarınızı utf-8 bomsuz oalrak kaydetmeniz yeterli. Bunun İçin canınızı bu kadar sıkıp kafayı yemeye değmez:)

Özellikle Elle Müdahale edip link verdiğiniz dosyaları kesinlikle UTF-8 Bomsuz kaydedin.