Seolu linkte site içi aramaya tıklayınca link hata veriyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mahoni

OpenCart-TR
arkadalar 1.4.9 open cart kullanıyorum
tema smrel.
Web sitemin adresi www.Medikalmarket.net

Sorunum bir arama yapıyorum misal "Roho" ismi ile aradım
http://medikalmarket.net/index.php?route=product/search&keyword=roho&category_id=0
deki gibi buluyor bir ürün ama ürüne tıklayınca link söyle

http://medikalmarket.net/Roho-High-Profile-havali-dekubit-yatak-yarasi-minderi?keyword=roho&category_id=0

ama normalde link söyle olmalı
http://medikalmarket.net/Roho-High-Profile-havali-dekubit-yatak-yarasi-minderi.html

bu sorunu nasıl çözerim

TECHNOLOG

OpenCart-TR
Web sitesi
www.edessaweb.com
mahani kardeş
arama yaptığında linkin http://medikalmarket.net/Roho-High-Profile-havali-dekubit-yatak-yarasi-minderi?keyword=roho&category_id=0 bu şekilde çıkması normal. çünkü sizin roho adlı ürününüzü arama yaparak bulduğunuzu gösteriyor. eğer dikkat ettiyseniz arama kısmında da roho yazacaktır.
http://medikalmarket.net/Roho-High-Profile-havali-dekubit-yatak-yarasi-minderi?keyword=roho&category_id=0 linkindeki
?keyword=roho&category_id=0 kısmı silerseniz normal ürün sayfasıymış gibi gözükecektir.

mahoni

OpenCart-TR
Ben silerim de search.tpl den mi sileceğim yoksa elimle mi ? :) yani evet aynı linki alıp ?keyword=roho vs kısmını silince birde sonuna .html yazınca calısıyor. . search .tpl de $product{$i][,'href''] seklinde product dizisi nerde load ediliyor acaba.

mahoni

OpenCart-TR
dostum open cartın calısma sekli o da sayfayı açsa da ?keywords vs yazsa sorun yok. ama siteye girere birsey ararsan zaten bulduğu ürünü listelediği kısımdan tıkladığımda sayfa açmıyor sorun oda yani.

bu arada rahat konusabilmek adına belirtiyorum ben programıcyım normalde asp.net kodlarım ama hazır da yazılmışı yazmayım diye opencart kullandım size kendimin zaten. php de url rewrite hakkında cok bilgim yok ilgili dosyaları iceniyorum ama simdilik çözemedim

TECHNOLOG

OpenCart-TR
Web sitesi
www.edessaweb.com
benim de o kadar bilgim yok php konusunda. bende asp programlaması biliyorum.

bence sorun sizin modifiyenizden kaynaklanıyor. yani ürünleri açarken html uzantılı yapmışsınız bu yüzden bulamıyor. orijinal dosyalar ile değiştirmeyi denediniz mi?

mahoni

OpenCart-TR
modifikasyonu ben yapmadım ki. admin bölümüne girdim. Oradan seo yu aktive ettim sonra ürünlerin seo kelimesi kısmına "Tens-Cihazi "seklinde yazdım o kendisi .html i koydu zatn bu durumda .htaccess dosyası ile yapılmış. yardımınız için tskler yine de. çözdüm sonunda sanırım kodlamadaki bir hata. ki bana da hata gibi geldi ama kodlayan kafasında başka mantık kurdu ise bilmem.

Sorunun kaynağı su kodlar

Kod:
$options = $this->model_catalog_product->getProductOptions($result['product_id']);

if ($options) {
						$add = $this->model_tool_seo_url->rewrite(HTTP_SERVER . 'index.php?route=product/product&product_id=' . $result['product_id']);
					} else {
						$add = HTTPS_SERVER . 'index.php?route=checkout/cart&product_id=' . $result['product_id'];
					}

$this->data['products'][] = array(
            			'name'    => $result['name'],
						'model'   => $result['model'],
						'rating'  => $rating,
						'stars'   => sprintf($this->language->get('text_stars'), $rating),
            			'thumb'   => $this->model_tool_image->resize($image, $this->config->get('config_image_product_width'), $this->config->get('config_image_product_height')),
            			'price'   => $price,
            			'options' => $options,
						'special' => $special,
						'href'    => [b]$this->model_tool_seo_url->rewrite(HTTP_SERVER . 'index.php?route=product/product&product_id=' . $result['product_id']),[/b]						'add'	  => $add
          			);
özetle kullandığımız nokta su: 'href' => $this->model_tool_seo_url->rewrite(HTTP_SERVER . 'index.php?route=product/product&product_id=' . $result['product_id']),
search de linki seolu yapan bu link yukarda gördüğünüz hali düzelmiş hali. önceki hali

'href' => $this->model_tool_seo_url->rewrite(HTTP_SERVER . 'index.php?route=product/product&keyword=' . $this->request->get['keyword'] . $url . '&product_id=' . $result['product_id']),

idi kısaca ben&keyword tagını sildim bir işlevi yok o rda sanırım unutulmus dikkat edilmemiş. ya da düzeltildi ama benim sürümümde düzeltimemişti vs vs. seo acık değil iken hata vermiyor zaten. Özetle seolu iken arama sayfasında linklerini bozuksa bakacağınız yer catalog/model/product/search.php dosyası içindeki yukardaki kodlar. bu arada visual studio nun gadasını alayım fonksiyona sağ tıklıyoruz "go to definition" diyoruz hangi dosya içinde hangi klasörde ise bulup gösteriyor MVC olmasa biraz zor bulurdum acıkcası .

hikko

OpenCart-TR
ne kadar yerinde bilmiyorum ama bir sorunu daha belirteyim seoda aynı isimli kategori ve marka oluşturursanız çalışmıyor

mahoni

OpenCart-TR
Nasıl yani ? misal selpak kategorisi oluşturduk ürün adı da selpak soft simdi calısmıyor mu? kastın bu mu anlamadım bilmekte fayda var sonra kazım kazım kazınıyoruz

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
seo *.html url iken

catalog/model/tool/seo_url.php

52. satırdaki kodu
bu kod ile değiştirirsen sorunun düzelecektir.

Kod:
return $url_data['scheme'] . '://' . $url_data['host'] . (isset($url_data['port']) ? ':' . $url_data['port'] : '') . str_replace('/index.php', '', $url_data['path']) . $url . '.html'. $query . (strstr($query, '?') ? '' : '');

http://forum.opencart-tr.com/thread-1292.html

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...