OpenCart ile gelen sabit bazı sayfaları engelleme

AlperJk

OpenCart-TR
Merhaba arkadaşlar.
Ufak bir firma için opencart'a işim düştü ve daha önce pek bir bilgim yoktu forumdan çok yardım aldım bende birşeyler katmak istedim.

Bazı arkadaşlarımız gibi benimde bir sorunum oldu o da opencart içerisinde gelen bazı sayfaların footer vs yerlerden kaldırılmasıydı. footer.tbl içerisinden ilgili alanları sildim ama linklerini tarayıcının url kısmına yazınca sayfalar yine açılıyordu bunu engellemek için aşağıdaki kodu yazdım ve çalıştı da başka bir arkadaşın işine yararmı bilemiyorum ama ben istediğimi elde ettim :)

PHP:
<?php 
	$sayfaadres = $_SERVER['REQUEST_URI'];
	$yazi_bol = explode("/",$sayfaadres);

if(@isset($_GET['route'])) {

$engellenen_url = array (
		"account/download" => "account/download",
		"account/voucher" => "account/voucher",
		);
		$gelen_url = $_GET['route'];

if(@isset($_GET['route']) == @isset($engellenen_url[$gelen_url])) {
				header("Refresh: 0; url=anasayfa");
				die(); 
			}

} else {

$engellenen_seo = array (
		"indirmeler" => "indirmeler",
		"hediye-ceki" => "hediye-ceki",
		);
		$gelen_seo = @$yazi_bol[2];

if ($gelen_seo != ""){
				if(@$yazi_bol[2] == @isset($engellenen_seo[$gelen_seo])){
					header("Refresh: 0; url=anasayfa");
					die(); 
				}
			}
		}
 ?>

Şimdi PHP den anlamayan arkadaşlarım burada ne yaptın diye sorabilirler onlar için kısa bir özet geçeyim.

örnek veriyorum opencart ile birlikte gelen bir özellik var indirilebilir ürünler diye benim sitelerini yaptığım firma gıda ürünü atacağı için indirilebilir birşey satmayacaklar o yüzden bu kısım benim için kullanılmaz fazla bir alan oldu ben bunun linkini footer.tbl den sindim ama tarayıcıma site adresimden sonra

"index.php?route=account/download"

yazdığımda yine aynı sayfa açılıyor. Ben bunun açılmasını istemiyorum. Bazı arkadaşlar ilgili sayfanın .tbl dosyasına header koyarak yönlendirme yapmışlar o da olabilirdi ama tek tek uğraşmak can sıkar diye ellemedim :)

Benim yazmış olduğum kodu index.php sayfasının başına eklediğimizde bu kod tarayıcımıza gelen link'i kontrol ediyor url ve seo biçiminde eğer bizim kodda eklediğimiz bir yazıya denk gelirse o sayfayı açmayıp anasayfaya yönlendiriyor.

Sizin açılmasını istemediğiniz bir sayfa varsa $engellenen_url = array (); içerisine sayfa get yollarını yazabilirsiniz birde seo kullanıyorsanız aynı şekilde seo url'i $engellenen_seo = array (); kısmına eklemelisiniz. array içerisine eklerken 2 tarafın aynı olmasına aralarında "=>" olmasına ve satırın bittiği yerde "," olmasına dikkat edin aksi taktirde hata vericektir.

Yapamayan arkadaşlar engellemek istedikleri sayfaları yazarsa kodu ona göre düzenleyip verebilirim

Kullanıp hata alan veya herhangi bir sorusu olan arkadaşlar olursa konu altına yazarlarsa seve seve yardımcı olmaya çalışırım. çalışma mantığını biraz basitce anlattım detaylı anlatmamı isterlerse de detaylı anlatırım.

ÖNEMLİ NOT: kod içerisinde bulunan "@$yazi_bol[2];" localhost ta opencart'ı bi klasöre kuranlar için geçerlidir sitede veya localhost ta ana dizinde kullanıyorsanız "@$yazi_bol[1];" olarak değişmeniz gerekmekte yani İKİ yi BİR yapacaksınız.