Müşteri Kayıt Ekranında TC Kimlik Numara Modifikasyonu

cherokhe

OpenCart-TR
Web sitesi
www.teknodia.com
Bu bir Modül değildir.Testini gerçekleştirdiğim sistem 1.4.9.2

Bu modifikasyon da amaçlanan Müşteri Kaydı esnasında müşteriden TC Kimlik numarası girmesini sağlamak ve bu kaydını Fatura kesmek için admin panelined müşteriler kısmında görebilmek

Öncelikle YEDEK YEDEK YEDEK Yedek almayı alışlanlık haline getirin...

Birinci Adım

1-

PhpMyAdmin giriyoruz ve SQL komut satırana

Kod:
ALTER TABLE `customer` ADD `tck` VARCHAR( 50 ) NOT NULL AFTER `telephone` ;

sorgulatıyoruz.Burada costumer hucresine 'tck' değişkeni tanımlıyoruz.

2-

catalog/controller/account/create.php dosyasını açıyoruz

Bul:
Kod:
$this->data['entry_email'] = $this->language->get('entry_email');

Altına Ekle:
Kod:
$this->data['entry_tck'] = $this->language->get('entry_tck');

Bul:
Kod:
if (isset($this->error['email'])) {
			$this->data['error_email'] = $this->error['email'];
		} else {
			$this->data['error_email'] = '';
		}

Altına Ekle :
Kod:
	if (isset($this->error['tck'])) {
			$this->data['error_tck'] = $this->error['tck'];
		} else {
			$this->data['error_tck'] = '';
		}

Bul :
Kod:
if (isset($this->request->post['email'])) {
    		$this->data['email'] = $this->request->post['email'];
		} else {
			$this->data['email'] = '';
		}

Altına Ekle:
Kod:
if (isset($this->request->post['tck'])) {
    		$this->data['tck'] = $this->request->post['tck'];
		} else {
			$this->data['tck'] = '';
		}

Bul :
Kod:
 	if ($this->model_account_customer->getTotalCustomersByEmail($this->request->post['email'])) {
      		$this->error['warning'] = $this->language->get('error_exists');
    	}

Altına Ekle
Kod:
	if ((strlen(utf8_decode($this->request->post['tck'])) < 3) || (strlen(utf8_decode($this->request->post['tck'])) > 32)) {
      		$this->error['tck'] = $this->language->get('error_tck');
    	}

3-

Aç : catalog/view/theme/default/template/account/create.tpl

Bul:
Kod:
<tr>
            <td><span class="required">*</span> <?php echo $entry_email; ?></td>
            <td><input type="text" name="email" value="<?php echo $email; ?>" />
              <?php if ($error_email) { ?>
              <span class="error"><?php echo $error_email; ?></span>
              <?php } ?></td>
          </tr>

Altına Ekle :
Kod:
<tr>
            <td><span class="required">*</span> <?php echo $entry_tck; ?></td>
            <td><input type="text" name="tck" value="<?php echo $tck; ?>" />
              <?php if ($error_tck) { ?>
              <span class="error"><?php echo $error_tck; ?></span>
              <?php } ?></td>
          </tr>

Aç: catalog/language/turkish/account/create.php

Bul :
Kod:
$_['entry_email']          = 'E-Posta:';

Altına Ekle:
Kod:
$_['entry_tck']     	   = 'TCK No:';

Aç: catalog/model/account/costumer.php

Bul:
Kod:
$this->db->query("INSERT INTO " . DB_PREFIX . "customer SET store_id = '" . (int)$this->config->get('config_store_id') . "', firstname = '" . 

$this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . $this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', 

telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . "', password = '" . 

$this->db->escape(md5($data['password'])) . "', newsletter = '" . (int)$data['newsletter'] . "', customer_group_id = '" . 

(int)$this->config->get('config_customer_group_id') . "', status = '1', date_added = NOW()");

Değiştir:
Kod:
$this->db->query("INSERT INTO " . DB_PREFIX . "customer SET store_id = '" . (int)$this->config->get('config_store_id') . "', firstname = '" . 

$this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . $this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', 

tck = '" . $this->db->escape($data['tck']) . "', telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . 

"', password = '" . $this->db->escape(md5($data['password'])) . "', newsletter = '" . (int)$data['newsletter'] . "', customer_group_id = '" . 

(int)$this->config->get('config_customer_group_id') . "', status = '1', date_added = NOW()");

Bul :
Kod:
$this->db->query("UPDATE " . DB_PREFIX . "customer SET firstname = '" . $this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . 

$this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', 

fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . "' WHERE customer_id = '" . (int)$this->customer->getId() . "'");
	}

Değiştir :
Kod:
$this->db->query("UPDATE " . DB_PREFIX . "customer SET firstname = '" . $this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . 

$this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', 

tck = '" . $this->db->escape($data['tck']) . "', fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . "' WHERE customer_id = '" . (int)$this->customer->getId() . 

"'");
	}

Admin Bölümü : admin/view/template/sale/costumer_form.tpl

Bul :
Kod:
<tr>
              <td><span class="required">*</span> <?php echo $entry_email; ?></td>
              <td><input type="text" name="email" value="<?php echo $email; ?>" />
                <?php if ($error_email) { ?>
                <span class="error"><?php echo $error_email; ?></span>
                <?php  } ?></td>
            </tr>

Altına Ekle :

Kod:
<tr>
                <?php  } ?></td>
            </tr>

AÇ: /admin/controller/sale/costumer.php

Bul:
Kod:
$this->data['entry_email'] = $this->language->get('entry_email');

Altına Ekle:
Kod:

Bul :
Kod:
if (isset($this->error['email'])) {
			$this->data['error_email'] = $this->error['email'];
		} else {
			$this->data['error_email'] = '';
		}

Altına Ekle :
Kod:
if (isset($this->error['tck'])) {
			$this->data['error_tck'] = $this->error['tck'];
		} else {
			$this->data['error_tck'] = '';
		}

Bul :
Kod:
if (isset($this->request->post['email'])) {
      		$this->data['email'] = $this->request->post['email'];
    	} elseif (isset($customer_info)) { 
			$this->data['email'] = $customer_info['email'];
		} else {
      		$this->data['email'] = '';
    	}

Altına Ekle :
Kod:
if (isset($this->request->post['tck'])) {
			$this->data['tck'] = $customer_info['tck'];
		} else {
      		$this->data['tck'] = '';
    	}

Bul :
Kod:
if ((strlen(utf8_decode($this->request->post['email'])) > 96) || (!preg_match($pattern, $this->request->post['email']))) {
      		$this->error['email'] = $this->language->get('error_email');
    	}

Altına Ekle :
Kod:
if ((strlen(utf8_decode($this->request->post['tck'])) < 3) || (strlen(utf8_decode($this->request->post['tck'])) > 32)) {
      		$this->error['tck'] = $this->language->get('error_tck');
    	}

Aç : admin/language/turkish/sale/costumer.php

Bul :
Kod:
$_['entry_email']			= 'E-Posta:';

Altına Ekle :
Kod:
$_['entry_tck']       = 'TCK No:';

Bu vermiş olduğum örnekten yola çıkarak Vergi Daire,Vergi No,Cep Telefonu Numrası gibi değişik bilgi hücreleri oluşturabilirsin.Sonuç olarak bu yapı bir örnek teşkil etmesin için paylaştım.Bunu geliştirebilirsiniz.

pulseria

OpenCart-TR
çok güzel anlatım olmusş denedim fakat yaptıktan sonra admin panelinde müşteriler kısmında türkçe karakter sorunu yaşamaya başladım.problemin tpl olduğunu düşünüyorum ama herşeyi denemem rağmen bir türlü düzeltemedim.Neden olabilir acaba.
bir diğer sorumda bu kodları kayıt esnasında değilde daha sonrada girilebilir hale getirmek istiyorum.nereyi değiştirmem gerekir acaba.
teşekkürler şimdiden.

cherokhe

OpenCart-TR
Web sitesi
www.teknodia.com
yapmış olduğum bu modifikasyonu 1.4.9.2 versiyonunda yaptım.Alt versiyonlarda denemedim.diğer yandan hata dan bahsetmiş arkadaşımız hata mesajı nedir ? eksik yapmış olduğun bir adım olabilirmi ?

pulseria

OpenCart-TR
admin paneldeki sorunum tpl dosyalarını kayıt etmem sırasında oluşmuş.UTF olarak kaydettiğimde düzeldi.

ilk mesajımda belirttiğim sorunları hallettim.Şimdiki Prblemim ;

Kayıt esnasında müşteriye TCK, Vergi No ve Vergi Dairesi girişi yaptırıyorum fakat admin panelden müşteriye veya SQL'den database baktığımda vergi numarasının kayıt edilmediğini görüyorum Vergi dairesi ve TCK'da herhangi bir problem yok.Kayıt esnasında herhangi bir hata da vermiyor.Ayrıca admin panelde vergi numarasını veya vergi dairesini elle düzenlemeye çalıştığımda yine databaseye kayıt etmiyor.herhangi bir uyarıda vermiyor edilmemiştir diye.tekrar tekrar kontrol ettim ama eksik bir şey yapmamış olduğumdan eminim.

Kullandıgım sürüm 1.4.9.2
Apache/2.2.16 (Win32)
PHP/5.3.3
MySQL istemci sürümü: mysqlnd 5.0.7
Tabi bunları localde deniyorum bunun etkisi olabilirmi acaba?

sorunu çözdüm localde denediğim için oluyormus.

nurikalkan

OpenCart-TR
Web sitesi
denizsarfbilgisayar.com
hocam ben yaptım ama gözükmüyor neden olabilir http://denizsarf.com/index.php?route=account/create mysql mi yapamadım acaba

cherokhe

OpenCart-TR
Web sitesi
www.teknodia.com
nurikalkan' Alıntı:
hocam ben yaptım ama gözükmüyor neden olabilir http://denizsarf.com/index.php?route=account/create mysql mi yapamadım acaba

adımları uyguladığınızdan emin olun..modifikasyon denenmiştir.Adımları tekrar kontrol edin.mysql sorgulatmayı doğru yaptığınızdan emin olun

grafiozo

OpenCart-TR
Web sitesi
www.egemedyagrup.com
ben yaptım çalışıyor sistem. Bir de panelde sipariş bölümünde sipariş detaylarında gözükmesi için kod olsa daha da süper olacak

hkara64

OpenCart-TR
şeklinde bi hat alıyorum kayıt olmayı denerken
Error: Unknown column 'tck' in 'field list'
Error No: 1054
INSERT INTO customer SET store_id = '0', firstname = 'Hã¼seyin', lastname = 'Kara', email = 'hkara64@gmail.com', tck = '12345678911', telephone = '531111111', fax = '', password = 'b927397f8c403a971d6b92b4903c56de', newsletter = '0', customer_group_id = '8', status = '1', date_added = NOW()

hasan99

OpenCart-TR
hkara64' Alıntı:
şeklinde bi hat alıyorum kayıt olmayı denerken
Error: Unknown column 'tck' in 'field list'
Error No: 1054
INSERT INTO customer SET store_id = '0', firstname = 'Hã¼seyin', lastname = 'Kara', email = 'hkara64@gmail.com', tck = '12345678911', telephone = '531111111', fax = '', password = 'b927397f8c403a971d6b92b4903c56de', newsletter = '0', customer_group_id = '8', status = '1', date_added = NOW()

veritabanında aşağıdaki sorguyla "tck" alanını oluşturdun mu? oluşturmamışsın gibi, hata o yüzden.

ALTER TABLE `customer` ADD `tck` VARCHAR( 50 ) NOT NULL AFTER `telephone` ;

erhanaslan

OpenCart-TR
Harikasınız... Kusursuz çalışıyor... sadece find and replace yaparken model dosyasındaki sorguları tam dosya içindeki yazılımna uygun vermediğinizden find ile bulamıyor. bunu hata diye söylemiyorum belki düzeltirseniz daha iyi olur arkadaşlar açıısndan.. çok teşekkürler tekrar...

araf52

OpenCart-TR
Notice: Undefined variable: error_tck in /home/istoc/domains/istocucuzalisveris.com/public_html/catalog/view/theme/default/template/account/create.tpl on line 43
sadece burda hata aldım sizce sorun nerde ? yardımcı olursanız sevinirim

kara_baskan

OpenCart-TR
Bunu yaptığımızda müşteri daha sonradan TC kimlik numarasını düzenleyebilir. sanırım eksik birşey yazmadım

Aç:
Kod:
catalog/view/theme/temanız/template/account/edit.tpl

Bul:

Kod:
 <tr>
            <td><span class="required">*</span> <?php echo $entry_telephone; ?></td>
            <td><input type="text" name="telephone" value="<?php echo $telephone; ?>" />
              <?php if ($error_telephone) { ?>
              <span class="error"><?php echo $error_telephone; ?></span>
              <?php } ?></td>
          </tr>

üstüne ekle:

Kod:
          <tr>
              <?php } ?></td>
          </tr>

Aç:
Kod:
catalog/controller/account/edit.php

Bul:
Kod:
$this->data['entry_telephone'] = $this->language->get('entry_telephone');

Üstüne Ekle:
Kod:

Aç:
Kod:
catalog/language/turkish/account/edit.php
Bul:
Kod:
$_['entry_telephone']     = 'Telefon:';

Üstüne Ekle:
Kod:
$_['entry_tck']           = 'TC Kimlik No:';
$_['error_tck']         = 'Geçerli bir T.C. Kimlik Numarası yazınız!';

Aç:

Kod:
catalog/model/account/customer.php
Bul:

Kod:
$this->db->query("UPDATE " . DB_PREFIX . "customer SET firstname = '" . $this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . $this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . "' WHERE customer_id = '" . (int)$this->customer->getId() . "'");

Değiştir:

Kod:
$this->db->query("UPDATE " . DB_PREFIX . "customer SET firstname = '" . $this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . $this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', tck = '" . $this->db->escape($data['tck']) . "', telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . "' WHERE customer_id = '" . (int)$this->customer->getId() . "'");

Yönetim panelindede müşterinin TC kimlik nosunu düzenlemek için:

Aç:
Kod:
admin/model/sale/customer.php
Bul:
Kod:
$this->db->query("UPDATE " . DB_PREFIX . "customer SET firstname = '" . $this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . $this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . "', newsletter = '" . (int)$data['newsletter'] . "', customer_group_id = '" . (int)$data['customer_group_id'] . "', status = '" . (int)$data['status'] . "' WHERE customer_id = '" . (int)$customer_id . "'");

Değiştir:
Kod:
$this->db->query("UPDATE " . DB_PREFIX . "customer SET firstname = '" . $this->db->escape($data['firstname']) . "', lastname = '" . $this->db->escape($data['lastname']) . "', email = '" . $this->db->escape($data['email']) . "', tck = '" . $this->db->escape($data['tck']) . "', telephone = '" . $this->db->escape($data['telephone']) . "', fax = '" . $this->db->escape($data['fax']) . "', newsletter = '" . (int)$data['newsletter'] . "', customer_group_id = '" . (int)$data['customer_group_id'] . "', status = '" . (int)$data['status'] . "' WHERE customer_id = '" . (int)$customer_id . "'");

archil

OpenCart-TR
Parse error: syntax error, unexpected T_CONSTANT_ENCAPSED_STRING, expecting ']' in D:\AppServ\www\admin\view\template\sale\customer_form.tpl on line 183

Hatası alıyorum

183 kod
<script type="text/javascript">
$('select[name=\'addresses[<?php echo $address_row; ?>][zone_id]\']').load('index.php?route=sale/customer/zone&token=<?php echo $token; ?>&country_id=<?php echo $address[country_id']; ?>&zone_id=<?php echo $address['zone_id']; ?>');
</script>
</div>
<?php $address_row++; ?>
<?php } ?>
</form>
</div>
</div>
</div>
<script type="text/javascript"><!--
var address_row = <?php echo $address_row; ?>;

hkara64

OpenCart-TR
kutu içinde <b>Notice</b>: Undefined variable: tck in <b>C:\Program Files (x86)\EasyPHP-5.3.4.0\www\upload\catalog\view\theme\default\template\account\edit.tpl</b> on line <b>41</b>

Notice: Undefined variable: error_tck in C:\Program Files (x86)\EasyPHP-5.3.4.0\www\upload\catalog\view\theme\default\template\account\edit.tpl on line 42

yazıyor dış görünmde

catalog controller account dit php alanın da

kod

if (isset($this->request->post['telephone'])) {
$this->data['telephone'] = $this->request->post['telephone'];
$this->data['telephone'] = $customer_info['telephone'];
} else {
$this->data['telephone'] = '';
}

bul ve üstüne aşagıdaki kodu kelemeniz gerekiyor

if (isset($this->request->post['telephone'])) {
$this->data['tck'] = $customer_info['tck'];
} else {
$this->data['tck'] = '';
}

birde hata almamak için
\catalog\view\theme\default\template\account\edit.tpl dosyasındaki kodu eklerken

alttaki kodu bul ve
<tr>
<td><span class="required">*</span> <?php echo $entry_telephone; ?></td>
<td><input type="text" name="telephone" value="<?php echo $telephone; ?>" />
<?php if ($error_telephone) { ?>
<span class="error"><?php echo $error_telephone; ?></span>
<?php } ?></td>
</tr>

üstüne

<tr>
</tr>

olarak ekleme yapın öteki türlü hata görüntülüyor sayfada alttaki bulup silin sıkıntı yaşıyorsanız

<?php } ?></td>

fizikkulubu

OpenCart-TR
Ben 1.4.9 a bu adımları uyguladım fakat,

1- yeni üye kaydı tamamlandığında kayıt tuşuna basınca ekrana gelmesi gereken sayfa gelmiyor. Beyaz boş bir sayfa açılıyor. Fakat buna rağmen kayıt yapılıyor kaydolana mail gidiyor.

2- Yine aynı şekilde admin panelinden kullanıcı bilgilerini güncellediğimde kaydetmek için tıklayınca yine ekran beyaz oluyor yani sayfa açılmıyor. fakat güncelleme yapılmış oluyor.

Bunun olma nedeni nedir bilemiyorum ama ben notpad de yaptım bu işlemleri ondan olabilirmi yani utf8 olarak kaydolmamış olabilir mi.

En başa döneceğim ama zaman alıcı bir işlem :(

son yarım saat te düzenlediğim tüm dosyaları elden geçirdim. bazıları utf-8 değildi onları utf-8 yaptım fakat, yine birşey değişmedi.

yani kayıt işlemleri esnasında sayfa açılmıyor. boş olarak beyaz sayfada kalıyor. Allahtan yedek aldım yedekleri geri yükledim eskisi gibi düzeldi.

Şimdi bu işin uzmanlarına sorum şu olacak, ben bu işlemleri program kullanmadan yaptım acaba bundan olabilirmi?

Yardımcı olacak veya yorum yazacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar dün akşam itibarıyla bu sorunu tam olarak çözmüş bulunmaktayım. Sorunsuz çalışıyor. Tek sorun müşteri kendi panelinden güncelleme yaparken tc kimlik no alanı boş gözüküyor, kayıtlı olanı göstermiyor. Bunuda çok sorun etmiyorum. Geri kalan herşey tamam.

Hemen yaşadığım sorunu da yazayım aynı hataya düşmesin kimse. Şimdiye kadar editör kullanmadan sadece notpad kullanarak düzenleme yapıyordum. En son editör kullanmaya başladım. adımları tek tek ilerlettim. ve işlem tamam.

İyi çalışmalar.

eren70

OpenCart-TR
bunu 1.5 versiyona nasıl uygularız acaba?

fizikkulubu

OpenCart-TR
Değişik alanları

vergi dairesi, içinde bu işlemi yapmak istiyorum. bütün kodlarda bulunan tck ları değiştirmem yeter mi?

ayrıca sql sorgulama satırına

ALTER TABLE `customer` ADD `vno` VARCHAR( 50 ) NOT NULL AFTER `telephone` ;

olarak mı sorgulatmam gerekir yoksa 50 yazan yeri değiştirmem gerekecek mi.

Yanlış birşey yapmak istemiyorum.

İyi çalışmalar

eren70

OpenCart-TR
fizikkulubu' Alıntı:
Değişik alanları

vergi dairesi, içinde bu işlemi yapmak istiyorum. bütün kodlarda bulunan tck ları değiştirmem yeter mi?

ayrıca sql sorgulama satırına

ALTER TABLE `customer` ADD `vno` VARCHAR( 50 ) NOT NULL AFTER `telephone` ;

olarak mı sorgulatmam gerekir yoksa 50 yazan yeri değiştirmem gerekecek mi.

Yanlış birşey yapmak istemiyorum.

İyi çalışmalar

Ben tck'ları değiştirmeden vergi dairesi/no olarak yaptım. Sadece türkçeleştirme kısımlarında 'Vergi Dairesi/No:' yazdım hatasız çalışıyor.

Ayrıca yeni install da aynı şeyleri tekrardan yapmamak için değişen dosyaları orjinal install dosyalarının üzerine yazdırabilirsin.

ve elbette sql'e komut satırı girmek yerine, install dizinindeki sql dosyası içine yine 'email' satırının altına 'tck' girişini ekledim ve hiç bir sorunla karşılaşmadım...