merkez bankası döviz kuru çekme nasıl yapılır .1.5.1

expert

OpenCart-TR
Merhaba arkadaşlar sitem 1.5.1 kullanıyorum.
Merkez bankasından döviz kurunu sitende nasıl yayınlayabilirim.

TECHNOLOG

OpenCart-TR
Web sitesi
www.edessaweb.com
merhaba sitenizde tcmb döviz kurunu güncel çekip kendi sitenizdeki kurlara çektirmek mi istiyorsunuz yoksa sadece yayınlamak mı?

mesela opencart yahoo nun döviz kurunu çekiyor bunun yerine tcmb mi istiyorsunuz?

yok sadece yayınlamak istiyorsanız aşağıda vereceğim kodu sitenizde freebox modülünü kurarak yayınlayabilirsiniz

örnek site www.kayahirdavat.com

Kod:
<script language="javascript" src="http://kod.anime.web.tr/ext/doviz1.js"></script>

turan_y

OpenCart-TR
Web sitesi
www.biltekelektronik.com
TECHNOLOG' Alıntı:
merhaba sitenizde tcmb döviz kurunu güncel çekip kendi sitenizdeki kurlara çektirmek mi istiyorsunuz yoksa sadece yayınlamak mı?

mesela opencart yahoo nun döviz kurunu çekiyor bunun yerine tcmb mi istiyorsunuz?

yok sadece yayınlamak istiyorsanız aşağıda vereceğim kodu sitenizde freebox modülünü kurarak yayınlayabilirsiniz

örnek site www.kayahirdavat.com

Kod:
<script language="javascript" src="http://kod.anime.web.tr/ext/doviz1.js"></script>

Merhaba,

Bende versiyon olarak 1.5.1 i kullanıyorum.Merkez bankasından kuru çekip sitemde alışverişte dövizi TL ye çevirirken otomatik kullansın istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Yani merkez bankasından kuru çekecek otomatik olarak ve alışverişte dövizi TL ye çevirirken bu kuru kullanacak.Bunu nasıl yapacağımı tarif edebilirmisiniz?

cosanon

OpenCart-TR
turan_y' Alıntı:
Merhaba,

Bende versiyon olarak 1.5.1 i kullanıyorum.Merkez bankasından kuru çekip sitemde alışverişte dövizi TL ye çevirirken otomatik kullansın istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Yani merkez bankasından kuru çekecek otomatik olarak ve alışverişte dövizi TL ye çevirirken bu kuru kullanacak.Bunu nasıl yapacağımı tarif edebilirmisiniz?

Merhabalar,

1.4.7 sürümünde sorunsuz çalışan bir module çalışması yapılmış. Aynı module ben 1.5.1.3 olarak çevirdim. Merkez bankasından kurları çekip db otomatik yazıyor. Ama bir sıkıntı mevcut. Bunu senle paylaşıyorum. ürün bedeli 10 tl ise bankadan gelen kur oranı dolar için : 1.84189999 sitede dolar fiyatına çevirmek istediğimizde 18,41 $ olarak gösteriyor. Yani döviz kuru ile çarpıyor. Bunu bölmesi gerekiyorki doğru bir sonuç elde edelim.

Şuanda Döviz kurlarının çarpma işleminin yapılan kısmını arıyorum. Yada başka bir yol önerecek varmıdır ?

1.5.1 kullanıyordum. sistem upgare yaptım. Tutar çevirmesi sapıtmış. Muhtemelen. TL den dolar geçişte çarpıyor. 1.5.1.3 direk kurup denedim herhangi bir işleme gerek kalmadan düzelmiştir.

turan_y

OpenCart-TR
Web sitesi
www.biltekelektronik.com
Tam olarak anlayamadım.siz 1.5.1.3 sürümünü kullanırken 1.4.7 için yapılmış olan modülümü kurdunuzda çalıştı sitenizde? yoksa 1.4.7 için olanı 1.5.1.3 e göre uyarladınızmı? Her halukarda dosyaları burada paylaşmanız mümkünmü acaba?

cosanon

OpenCart-TR
1.4.7 sürüm olan module 1.5.1.3 göre uyarladım. Ama sıkıntısı var. Sorun şuki ; opencart sistemi çarpma işlemi olarak çevirme işlemi yapıyor.

10 TL lik ürün dolar cevirmeyi denediğinde 18,4 $ yapıyor :)

Ekte dosyaları gönderiyorum.

dovizisleoto/index.php içersinde

Bul
Kod:
***(kurulum)currency***

Buradaki yıldızları sil! (kurulum) yazan kısım sen opencart kurulumu yaparken veri tabanı bilgileri girdiğin ekranda "veritabanı Ön-Eki" kısmına ne yazdın ise onu yazacaksın. Eğer boş bıraktın ise (kurulum) yazan yerleride sil.

Üst kısımdaki
Kod:
$db_host = "localhost"; 
  $db_kullanici = ""; // Db kullanıcı adınız 
  $db_sifre = "";         // Db şifreniz 
  $db_adi = "";     // Db adınız

Bu kısımları doğru olarak doldur.

Ardından anadizinine dosyaları yükle...

Tarayıcında bu adresi yaz ve enter bas www.siteninadı.com/dovizisleoto/index.php

Açılan ekranda alttaki 2 değer güncel döviz kuru yukarıdaki 2 değer ise sitendeki kurlardır.

F5 tuşuna bastığında sitendeki değerlerin değiştiğini göreceksin.

Orjinal değerler girilmiş durumda.

Ama sistem çarpma yapmaktadır. 10 ile güncel kur 1.84 çarpıyor. 18 $ yazıyor. Bu değerlere bölmesi gerekmektedir :)

Ekli dosyalar

• Otodoviz.rar
    2.7 KB · Görüntüleme: 83

turan_y

OpenCart-TR
Web sitesi
www.biltekelektronik.com
Dediklerinizin hepsini yaptım.Değişiklikleri kaydettikten sonra dosyaları public_html klasörünün içine kopyaladım.Daha sonra http://www.siteninadı.com/dovizisleoto/index.php ye kendi site adresimi yazdım.Açılan sayfada sadece Dolar ve Euro yazıları var ama yanlarında herhangi bir değer yok.Bu normalmi? Birde bu sistemde merkez bankasından çekilen değerler sistem>yerelleştirme>para birimi sekmesinde gözüküyormu? Birde bunu sitede modül olarak nasıl yayınlayabilirim?

Forumda okuduklarıma göre bu uyarlamanın index sayfasında bazı değişiklikler yaptım.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" />
<title>Untitled Document</title>
</head>
<?
$db_host = "localhost";
$db_kullanici = "xxxxx"; // Db kullanıcı adınız
$db_sifre = "xxxxx"; // Db şifreniz
$db_adi = "xxxxx"; // Db adınız

$baglanti = mysql_connect($db_host, $db_kullanici, $db_sifre);
mysql_select_db($db_adi, $baglanti);

if(mysql_errno())
{
echo 'Veritabanına bağlanılamıyor ...';
}
// dolar değeri///////////////////////////////////////////////////
$sorgu=mysql_query("SELECT * FROM currency WHERE currency_id =2");
while($oku=mysql_fetch_array($sorgu))
echo $oku[value];
echo "<br>";
//////////////////////////////////////////////////////////////////

// Euro Değeri///////////////////////////////////////////////////
$sorgu=mysql_query("SELECT * FROM currency WHERE currency_id =3");
echo $oku[value];
echo "<br>";

/////// döviz kurlarını al ///////////////////////////////////////
$para_birimi = array("USD" => "","EUR" => "",);
$veri = array("Isim" => "isim", "forexbuying" => "Alis", "forexselling" => "Satis",);
$url = file_get_contents("http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml");
foreach($para_birimi as $birim => $arr){
preg_match("'<currency Kod=\"(".$birim.")\".*>(.*)</currency>'Uis",$url,$crst);
foreach($veri as $alan => $deger){
preg_match("'<".$alan.">(.*)</".$alan.">'Uis",$crst[2],$frst);
$para_birimi[$birim][$deger] = $frst[1];
}
}
echo "<font color=#FF0000 size=1 face=Georgia, Times New Roman, Times, serif >Dolar:</font> " . $para_birimi[USD][Satis] . "<br>";
echo "<font color=#FF0000 size=1 face=Georgia, Times New Roman, Times, serif >Euro :</font> " . $para_birimi[EUR][Satis] . "<br>";
/////// döviz kurlarını site kuruna böl ///////////////////////////////////////
$para=$para_birimi[USD][Alis];
$para_2=$para_birimi[EUR][Alis];
$para_portal1=(1.00000000 / $para);
$para_portal2=(1.00000000 / $para_2);
$sorgu=mysql_query("UPDATE currency SET value= $para_portal1 WHERE currency_id =2");
$sorgu=mysql_query("UPDATE currency SET value= $para_portal2 WHERE currency_id =3");

?>
<body>
</body>
</html>

Bu değişiklikle yönetim paneli>sistem>yerelleştirme>para birimi kısmında merkez bankası verilerinin otomatik girildiğini görebiliyorum.Fakat şöyle bir sorunum var.Benim sitemde temel para birimi dolar. Yukarıdaki kodda temel para birimi türk lirası.Bu nedenle TL den dolara ve euro ya çeviri yapıyor.Yukarıdaki kodun temel para birimini dolar nasıl yapabilirim?Yani doları TL'ye ve euro ya çevirmem lazım benim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Arkadaşlar yukarıdaki kodu değiştirmede bana yardım edecek kimse yokmu???

sekhil

OpenCart-TR
ya arkadaşlar 1.5.1.3 kullanıyorum fakat kurlar otomatik olarak güncellenmiyor :S

otomatik olarak güncelle seçeneği aktif fakat hiç bir sonuç yok yardımcı olacak kimse yokmu :S:S

turan_y

OpenCart-TR
Web sitesi
www.biltekelektronik.com
turan_y' Alıntı:
<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" />
<title>Untitled Document</title>
</head>
<?
$db_host = "localhost";
$db_kullanici = "xxxxx"; // Db kullanıcı adınız
$db_sifre = "xxxxx"; // Db şifreniz
$db_adi = "xxxxx"; // Db adınız

$baglanti = mysql_connect($db_host, $db_kullanici, $db_sifre);
mysql_select_db($db_adi, $baglanti);

if(mysql_errno())
{
echo 'Veritabanına bağlanılamıyor ...';
}
// dolar değeri///////////////////////////////////////////////////
$sorgu=mysql_query("SELECT * FROM currency WHERE currency_id =2");
echo $oku[value];
echo "<br>";

// Euro Değeri///////////////////////////////////////////////////
$sorgu=mysql_query("SELECT * FROM currency WHERE currency_id =3");
echo $oku[value];
echo "<br>";

/////// döviz kurlarını al ///////////////////////////////////////
$para_birimi = array("USD" => "","EUR" => "",);
$veri = array("Isim" => "isim", "forexbuying" => "Alis", "forexselling" => "Satis",);
$url = file_get_contents("http://www.tcmb.gov.tr/kurlar/today.xml");
foreach($para_birimi as $birim => $arr){
preg_match("'<currency Kod=\"(".$birim.")\".*>(.*)</currency>'Uis",$url,$crst);
foreach($veri as $alan => $deger){
preg_match("'<".$alan.">(.*)</".$alan.">'Uis",$crst[2],$frst);
$para_birimi[$birim][$deger] = $frst[1];
}
}
echo "<font color=#FF0000 size=1 face=Georgia, Times New Roman, Times, serif >Dolar:</font> " . $para_birimi[USD][Satis] . "<br>";
echo "<font color=#FF0000 size=1 face=Georgia, Times New Roman, Times, serif >Euro :</font> " . $para_birimi[EUR][Satis] . "<br>";
/////// döviz kurlarını site kuruna böl ///////////////////////////////////////
$para=$para_birimi[USD][Alis];
$para_2=$para_birimi[EUR][Alis];
$para_portal1=(1.00000000 / $para);
$para_portal2=(1.00000000 / $para_2);
$sorgu=mysql_query("UPDATE currency SET value= $para_portal1 WHERE currency_id =2");
$sorgu=mysql_query("UPDATE currency SET value= $para_portal2 WHERE currency_id =3");

?>
<body>
</body>
</html>

Arkadaşlar yukarıdaki kodları siteye eklediğimde site merkez bankasından döviz kurlarını çekiyor.Onda bir sıkıntı yok.Fakat ben sitemin TL değerinin doların TL karşılı olan değere eşit olmasını istiyorum.Yani yukarıdaki koda ek bir kod eklemeliyim ki benim web siteme kurları gönderirken TL nin değeri olarak doların merkez bankasındaki TL karşılığını göndersin.Bunu nasıl yapabilirim? Nasıl bir kod eklemeliyim?Yardımcı olurmusunuz lütfen :(

ots2010

OpenCart-TR
Merhaba arkadaşlar, döviz kurunu çarpma yerine bölme yapmak için;

system/library/currency.php dosyasını açın ve 69. satırdaki
$value = (float)$number * $value; kodunu
$value = (float)$number / $value; olarak değiştirin. (Kullandığım sürüm5.1.2.1)