Domain degisikligi sonrasi olusan hatalar...

cheshim

OpenCart-TR
Merhabalar,

Bir domain adresi uzerinde opencart ve tema kurulumunu yaptim, bu tema uzerinde isverenimin isteklerine gore koda mudahale ile bazi degisiklikler yaptim. Butun urunleri, kategorileri, metinleri, modulleri ve dil dosyalarini yukledim. Su an bu domain uzerinde sistem oldukca guzel bir sekilde son haline kavusmus durumda. Fakat isverenim plan degisikligi yaparak sitenin baska bir domain uzerinde calismasini istedi. Bu sebeple su anki opencart i ayri bir domaine tasimak zorunda kaldim. Yeni domain de eski domain ile ayni hostingde... bir not dusmem gerekirse; hostingimiz reseller degil ama birden fazla domain hesabi acabiliyor sinirsiz mysql acabiliyoruz. 15gb gibi yeterli ve genis bir alanimiz var. Gelelim tasima islemlerini nasil yaptigima;

1. Eski domein uzerindeki dosyalari ftp uzerinden kendi bilgisayarima indirerek yedekledim.

2. Eski domeinin mysql veritabanini phpmyadmin uzerinden *.sql dosyasi olarak yedekledim.

3. Yedekledigim dosyalarin bir kopyasini ayri bir klasore tasidim.

4. Bu yeni klasorde bulunan sql veritabanini notepad++ isimli text editoru ile actim ve dosya icerisindeki "eskisite.com" isimli butun verileri "yenisite.com" adi ile replace yaptim. Bu islem veritabanindaki eski site ile ilgili kalintilari yenisiyle degistirmem icin sartti...

5. Yeni klasordeki ftp ile yedekledigim dosyalarda da benzer bir islem yaptim. Boylece veritabaninda olmayan dosya uzerine yazilmis eski site kalintilarini kaldirarak yeni site ile iliskilendirdim. Bunun icin de notepat++ un "Dosyalarda bul ve degistir" ozelligi cok ise yariyor.

6. Sunucu uzerinde yeni bir veritabani actim, bu veritabaninin isminin kullanici adi ve sifresinin eskisinden farkli olmasini sagladim. Cunku hostingim reseller olmadigindan butun veritabanlari ayni sunucuda tek listede goruluyor... eger ayni isimleri verseydim eski domaindeki veritabani ile cakisma yaratabilirdi. Ben her halukarda yenisi tam anlamiyla calismadan eskisini silmek istemedim.

7. Uzerinde degisiklik yaptigim veritabanini yeni actigim veritabaninin phpmyadmin sayfasindan ice aktardim.

8. FTP ile yedekledigim dosyalardaki config.php ve admin/config.php isimli dosyalara yeni veritabani bilgilerini girdim.

9. FTP ile yeni domainime baglanip bu dosyalari upload ettim ve opencart a ozel yazma izinlerini dogru bir sekilde verdim.

10. Siteye girdim ve hata ile karsilastim. Bunun uzerine yine FTP ile tekrar girip image/cache ve system/cache klasorlerinin icerisini bosalttim.

Sonuc: yine ayni.. daha once gosterilen hatalar hala ayni sekilde devam ediyor.

Hata detayi:

Notice: unserialize() [function.unserialize]: Error at offset 1721 of 3352 bytes in /home/europze86/domains/yenisite.com/public_html/index.php on line 65

Notice: unserialize() [function.unserialize]: Error at offset 1912 of 15536 bytes in /home/europze86/domains/yenisite.com/public_html/index.php on line 65

Notice: unserialize() [function.unserialize]: Error at offset 3558 of 5070 bytes in /home/europze86/domains/yenisite.com/public_html/index.php on line 65
Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/europze86/domains/yenisite.com/public_html/index.php:65) in /home/europze86/domains/yenisite.com/public_html/system/library/session.php on line 11Warning: session_start() [function.session-start]: Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/europze86/domains/yenisite.com/public_html/index.php:65) in /home/europze86/domains/yenisite.com/public_html/system/library/session.php on line 11

Aslinda yeni bir kurulum yapmak en sagliklisiydi fakat eski site uzerinde opencart ve tema kodlarina cok fazla mudahalede bulundugum icin simdi bu dosyalari teker teker bulmak ve uzerinde gunlerce degisiklik yapmak kotu bir yontem.

Sorularim:
1. Sizce yukarda yaptigim yontem normal sartlarda sagliklimi?

2. Olusan hatalar opencart ile sunucu arasindaki acik kalmis session uyumsuzluguna mi dayaniyor?

3. Yabanci bir ulkeye yeni yerlestigim ve hosting firmasinin benim dilimden anlamadigi icin onlardan yardim almadan hosting sessioununu alt etmemin bir yontemi var mi?

Oldukca kisitli bir zamanim var. Bu problemi sizce tam olarak nasil cozebilirim. Yardimi dokunabileceklere simiden cok tesekkurler.

Cozuldu cok sukur... Meger yukarida uyguladigm yontem opencart icin yanlis bir yontemmis...
Cozum seklim su sekilde:

1. FTP den tum dosyalari ve phpmyadmin den butun veritabani tablolarini sildim.
2. FTP ile temiz bir opencart kurulumu yaptim.
3. FTP den config.php ve admin/config.php haric butun dosyalari tekrar sildim.
4. Eski domainden yedekledigim dosyalari (config.php ve admin/config.php dosyalari haric) FTP den yeniden upload ettim.
5. Eski domainden yedekledigim veritabanini yeni domainin veritabanina phpmyadminden ice aktar yaptim.(Yani sadece tablolari kopyalamis oldum)

Bu kadar!
Simdi problemsiz calisiyor.

KadiRKY

OpenCart-TR
Web sitesi
www.abdulkadirkaya.com
Config dosyalarını editlemeniz yeterli olurdu aslında çok uzatmışsınız çözüm işini ama sorun düzelmiş madem hayırlı olsun :)

cheshim

OpenCart-TR
Sagolun...
Aslinda editleme isinde yanilgiya dusmemin sebebi baska bir cms olan wordpress.
Wordpress tasima islemlerinde karsilastigim bir problem sebebiyle tasima islemini bu sekilde yapiyordum. Cozuluyordu. Opencart i da ayni sekilde zannettim.

Neyse ki daha kolaymis...