Çoklu Para Birimi Girişlerinin TL'ye Göre Kur Guncellemesi

Beowulf

OpenCart-TR
Web sitesi
www.uykusuzadam.com
Merhabalar,

Ürünlere ayrı ayrı parabirimlerinden girisler yapiyorum,
W urun 10 $
X urun 15 €
Y urun 70 Japon Yeni
Z urun 100 TL şeklinde urunleri ithal tedarik ettigim icin bu sekilde girmek zorundayim, fiyatlari bu sekilde TL olarak gosterebilmek icinde varsayilan parabirimini TL sectim, bu sekilde istedigim sekilde calisiyor fakat soyle bir problemim var;
Otomatik kur guncellemesi acildiginda varsayilan parabirimi TL oldugu icin giris yapilan parabirimlerine gore fiyatlari degistiriyor oysa tam tersi olmasi lazim benim coklu parabirimine gore giris yaptigim fiyatlar sabit kalip sitede gosterilen fiyatin degismesi gerek kisaca bu kur mantiginin tam tersi sekilde calismasi lazim.

Bu problemin icinden cikamadim, simdiden tesekkurler..

pusat

OpenCart-TR
kardeş sitenin kurunu ne olarak seçersen o fiyat sabit kalır diğer kurlarda ona göre değişir, tl yaptığın için tl sabit kalır, diğer kurlarda tlye göre otomatik düzenlenir
http://www.evmhaliyikama.com

Beowulf

OpenCart-TR
Web sitesi
www.uykusuzadam.com
Tamam orada sıkıntı yok ama ben ürünleri farklı para birimlerinden giriş yapıyorum tek bir para birimi olsa zaten problemim yok ama opencart sunu yapiyor; varsayilan para birimi TL secili oldugunda urun girisi TL olan sabit kalip diger para birimleri ile girilen urunlerin fiyatlarini guncelliyor. Bunu yapmamasi lazim girilen her parabirimi fiyatlari sabit kalip sadece sitede gosterilen fiyatin kurunu guncellemeli

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
http://www.opencart.com/index.php?route=extension/extension/info&extension_id=17071

Beowulf' Alıntı:
Tamam orada sıkıntı yok ama ben ürünleri farklı para birimlerinden giriş yapıyorum tek bir para birimi olsa zaten problemim yok ama opencart sunu yapiyor; varsayilan para birimi TL secili oldugunda urun girisi TL olan sabit kalip diger para birimleri ile girilen urunlerin fiyatlarini guncelliyor. Bunu yapmamasi lazim girilen her parabirimi fiyatlari sabit kalip sadece sitede gosterilen fiyatin kurunu guncellemeli

Beowulf

OpenCart-TR
Web sitesi
www.uykusuzadam.com
Hocam bu modulde urunu istedigimiz para biriminde kaydedebiliyoruz, bu zaten yapabildigim birsey benim asıl sorunum otomatik guncellestirme yaptığında girilen fiyatlarin varsayılan para birimine gore kur hesaplayip degistirmesi

Peki soyle bir soru daha sorayim, girilen coklu parabirimi de olsa kur guncellendiginde opencart kayitli urun fiyatini guncelliyor mu ?

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
Modül sayfasından modülün yazılımcısına soru sorabilirsin.

Aşağıdaki ayarlar standart seçili kur bilgilerine günlük günceller;
eğer çoklu para birimi ekleme modifiyesi yaptı isen güncellemeye uygun mu değilmi incelemelisin. eğer güncellenmiyorsa yazılımsal olarak yapmış olduğun eklentiler gözden geçirilmelidir.

7mWzLv.png

Beowulf' Alıntı:
Hocam bu modulde urunu istedigimiz para biriminde kaydedebiliyoruz, bu zaten yapabildigim birsey benim asıl sorunum otomatik guncellestirme yaptığında girilen fiyatlarin varsayılan para birimine gore kur hesaplayip degistirmesi

Peki soyle bir soru daha sorayim, girilen coklu parabirimi de olsa kur guncellendiginde opencart kayitli urun fiyatini guncelliyor mu ?

devopen

OpenCart-TR
Bu mevzuda çalışmalar olacaktı forumda arama yaptınız mı ?

admin/model/localisation/currency.php burdaki updateCurrencies() fonksiyonu ile doğru sonuç elde edilmez zaten.

Ayrıca kur belirlerken TRY 1.00000 olduğu için diğer dövizleri 1/kur gibi hesaplamalısınız. Her durumda opencart'ın mevcut hali hatalı çalışacaktır.

Beowulf

OpenCart-TR
Web sitesi
www.uykusuzadam.com
devopen' Alıntı:
Bu mevzuda çalışmalar olacaktı forumda arama yaptınız mı ?

admin/model/localisation/currency.php burdaki updateCurrencies() fonksiyonu ile doğru sonuç elde edilmez zaten.

Ayrıca kur belirlerken TRY 1.00000 olduğu için diğer dövizleri 1/kur gibi hesaplamalısınız. Her durumda opencart'ın mevcut hali hatalı çalışacaktır.

Hesaplamalarımı o sekilde ayarliyorum zaten de dovizleri hergun 1/kur seklinde elle girerim o sorun degil asıl olmasını istedigim, http://forum.opencart-tr.com/thread-1497.html bu konudan yararlandigim sistemin biraz daha gelismesi, yani ben 10 € girdigimde TL'ye cevrilip kaydedilmesinden ziyade kur guncellemesinin bi yararinin olmamasi durumunun isimi gormedigini ifade etmeye calisiyorum. Burada olan şu; tamam 10 €'yu TL ye cevirip atiyorum 30 TL olsun, veritabanina o sekilde kaydedebiliyorum ama yarin EURO degistiginde fiyat veritabaninda 30 TL olarak kaldigi icin hic bi yarari olmuyor, veritabanina girilen kayitin kuru da girilmesi gerek kisaca koklu bir calisma gerektiriyor :(

devopen

OpenCart-TR
Dediğiniz gibi bir kayıt yapısı zaten doğru değil. Ürünü para birimi ile kayıt etmeniz ve sepet sayfasında güncel kur'a göre hesaplanıp gösterilmesi gerekir. Bunun için ilk önce ürünleri para birimi ile kayıt ettirmeniz lazım.

Beowulf

OpenCart-TR
Web sitesi
www.uykusuzadam.com
devopen' Alıntı:
Dediğiniz gibi bir kayıt yapısı zaten doğru değil. Ürünü para birimi ile kayıt etmeniz ve sepet sayfasında güncel kur'a göre hesaplanıp gösterilmesi gerekir. Bunun için ilk önce ürünleri para birimi ile kayıt ettirmeniz lazım.

Buna gore sitede her para birimine ozel kur gosterilmesi gerek, varsayilan para birimi mantigi oldugu surece bu yapi kurulamaz, yani dolar kaydedilen urun TL olacak, euro kaydedilen urun TL olacak, yen kaydedilen urun TL olacak bunun varolan mantigin ters calismasi icin bu gerekli

Hepsi TL gorunmesi ve kur guncellendikce TL fiyatinda degismesi gerek, ama paylastigim linkte bu tam tersine, tamam parabirimine gore kaydedebiliyorsun ama kaydettigi euro/dolar/yen girilen fiyat TL ye cevrilmis hali oldugu icin kur sistemi ne kadar guncellenirse guncellensin bi anlami olmayacak.

wizz007

OpenCart-TR
Beowulf' Alıntı:
devopen' Alıntı:

Buna gore sitede her para birimine ozel kur gosterilmesi gerek, varsayilan para birimi mantigi oldugu surece bu yapi kurulamaz, yani dolar kaydedilen urun TL olacak, euro kaydedilen urun TL olacak, yen kaydedilen urun TL olacak bunun varolan mantigin ters calismasi icin bu gerekli

Hepsi TL gorunmesi ve kur guncellendikce TL fiyatinda degismesi gerek, ama paylastigim linkte bu tam tersine, tamam parabirimine gore kaydedebiliyorsun ama kaydettigi euro/dolar/yen girilen fiyat TL ye cevrilmis hali oldugu icin kur sistemi ne kadar guncellenirse guncellensin bi anlami olmayacak.

ben şimdi sizin bahsettiğiniz şekilde ürünleri EURO USD ve TL olarak girebiliyorum. Sitede ise TL olarak gösteriyorum. Eğer Ürünün kuru TL den farklı ise kur fiyatınıda görmeleri için yazdırıyorum. Şimdi ise toplu güncelleştirme işlemi kaldı onuda yaptığımda sorun düzelecek. Veritabanında hem TL hemde kur değerini alıyorum.