Çoklu Para Birimi Desteği Hakkında

mehmetk85

OpenCart-TR
Bu durumu tam tersi yapsak; kaydederken USD olarak kaydetsek (daha sonraki güncellemeler amacıyla) , ürünü listelerken , product - category sayfalarında TL ye convert edip yazdırma işlemi yapsak nasıl yapabiliriz ?

geceajani

OpenCart-TR
Web sitesi
www.fatihasci.com
Merhaba;

Şöyle bir sorum olacak. euro, tl, usd ve bunun yanına japon yenini ekledim. merkez bankasından otomatik güncelleme de açık. euro. tl. dolar otomatik olarak güncelleniyor benim sonradan eklediğim japon yeni de otomatik olarak nasıl güncellenir..

tşk...

f3rh4t

OpenCart-TR
merhabalar sibertanın tarif ettiği şekilde yaptım fakat ne yaparsam yapayım dolar olarak seçtiysemde euro olark seçtiysemde sürekli aynı şey çıkıyor fiyat değişmiyor yani sürekli tl olarak çıkıyor

anti91

OpenCart-TR
Bende şöyle bir soruna sahibim.

Binlerce ürünüm var ve tek tek hepsine fiyatlarını değiştirmem zor.
Mesela 1$ ürünü kafamdan 1.80 Türk lirası yapmak istemiyorum.
Sabit Döviz kuru yapabiliyormuyuz.
Örnek 1$ lık ürünü 3TL satmak istiyorum mesela.

Kısaca ürünlerimizin bize maliyeti dolar bazında ve biz bunu belli bir dolar kurunda siteden müşterilerimize satmak istiyoruz.

niTRos001

OpenCart-TR
Web sitesi
www.baylas.com
sabitertan' Alıntı:
hikko' Alıntı:
1 numara mantıklı bence varsayılan kur kullanıcılara görünen kur oluyor ama biz dolar veya başka para birimi ile ithal ettiğimiz için ürünleri TL ile hergün değişmek lazım bu yüzden ürüne ek bir kutucuk yaparsak ürün fiyatı ile ilgili ürün para birimi şeklinde
Şu şekilde bir modifikasyonla ürün ekleme anında para birimini seçme şansımız olabilir.

1. admin\controller\catalog\product.php yi aç aşağıdaki kodu bul
Kod:
$this->data['tab_image'] = $this->language->get('tab_image');
Hemen altına aşağıdaki kodu ekle
Kod:
		//kur modifikasyonu
 		$this->load->model('localisation/currency');
		$this->data['entry_currency'] = $this->language->get('entry_currency');
		$this->data['currencies'] = $this->model_localisation_currency->getCurrencies();
		//kur modifikasyonu

2. admin\view\template\catalog\product_form.tpl yi aç aşağıdaki kodu bul
Kod:
<td><input type="text" name="price" value="<?php echo $price; ?>" /></td>
Aşağıdaki kodla değiştir
Kod:
            <td><input type="text" name="price0" value="<?php echo $price; ?>" />

<!--kur modifikasyonu-->
			            <?php echo $entry_currency; ?>
            <select name="config_currency">
                <?php foreach ($currencies as $currency) { ?>
                <?php if ($currency['code'] == $config_currency) { ?>
                <option value="<?php echo $currency['value']; ?>" selected="selected"><?php echo $currency['title']; ?></option>
                <?php } else { ?>
                <option value="<?php echo $currency['value']; ?>"><?php echo $currency['title']; ?></option>
                <?php } ?>
                <?php } ?>
              </select><input type="text" name="price" value="<?php echo $price; ?>" readonly="true"/>Site Para Birimi Cinsinden Değer</td>
<script type="text/javascript"><!--
$(document).ready(function() {

$('select[name="config_currency"]').change(fiyatgoster);	

$('input[name="price0"]').keyup( fiyatgoster );

function fiyatgoster(){
fiyat=$('input[name="price0"]').val();
kur=$('select[name="config_currency"] option:selected').val();
$('input[name="price"]').val(fiyat/kur);

}
});
//--></script>
			<!--kur modifikasyonu sonu-->
3. admin\language\turkish\catalog\product.php yi aç aşağıdaki kodu bul
Kod:
$_['entry_price']            	 = 'Fiyatı:';
Kod:
$_['entry_currency']          = 'Para Birimi:';

Umarım işinize yarar iyi çalışmalar

Bu yaptığınız çalışma 1.5.1 versiyon da çalışıyormu peki?

weblimir

OpenCart-TR
ben bunu denedim. Sitemde çalıştı. Fakat şöyle bir sorun var. Ürün girişinde para birimini seçiyoruz. $,€ veya TL olarak.Kaydet butonuna bastığımızda ürün fiyatını TL olarak kaydediyor.
Acaba diyorum para birimi seçimi yapılsa, kaydet dendiğinde veri tabanında da ürün girişi formuna bir para birimi satırı eklense her üründe para birimi seçilse veri tabanında bizim kaydettiğimiz para birimi ile kalsa. Daha sonra site ön yüzünde kaydettiğimiz para birimi ile ürünler görünse. ürünlere sepete eklendiğinde en sonda TL olarak bir toplam daha olsa. Bu yapılabilirmi?
Benim bilgim yetersiz, ayrıca opencartı 2 haftadır kullanmaya ve öğrenmeye çalışıyorum. Ama bu şekilde olursa faydalı olacağı kanaatindeyim. Yapabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

bayramdal1978

OpenCart-TR
Arkadaşlar kusura bakmayın biraz araştırdım ama yapamadım ben panele ürünleri dolar olarak giriyorum ama müşteri ürün alırken tl olarak alsın nasıl olacak yapamadım bilginize...

yawuzby

OpenCart-TR
ben a ürününü 100 TL ye alıyorum satışıda diyelimki 150 TL B ürününü de Usd olarak alıp satıyorum

a ürününü ben dolar olara dövize çevirip satmasını istemiyorum vitrinde A ürünü TL olarak Gözükecek B ürünü dolar olarak

admin panelinden TL ve USD gibi Giriş Yapılabilse sitede de TL ve USD gibi gösterilebilse

lcd televizyon 1000 TL hep fiyat sabit kalsın kurdan etkilenmemesi gerekiyor alış satış TL oldugu için....

niTRos001

OpenCart-TR
Web sitesi
www.baylas.com
Umarım ilerleyen zamanlarda OpenCart yeni sürümlerde bu isteğimizi de standart bir hale getirir :)

seoturkey

OpenCart-TR
sabitertan' Alıntı:
hikko' Alıntı:
1 numara mantıklı bence varsayılan kur kullanıcılara görünen kur oluyor ama biz dolar veya başka para birimi ile ithal ettiğimiz için ürünleri TL ile hergün değişmek lazım bu yüzden ürüne ek bir kutucuk yaparsak ürün fiyatı ile ilgili ürün para birimi şeklinde
Şu şekilde bir modifikasyonla ürün ekleme anında para birimini seçme şansımız olabilir.

1. admin\controller\catalog\product.php yi aç aşağıdaki kodu bul
Kod:
$this->data['tab_image'] = $this->language->get('tab_image');
Kod:
		//kur modifikasyonu
 		$this->load->model('localisation/currency');
		$this->data['entry_currency'] = $this->language->get('entry_currency');
		$this->data['currencies'] = $this->model_localisation_currency->getCurrencies();
		//kur modifikasyonu

2. admin\view\template\catalog\product_form.tpl yi aç aşağıdaki kodu bul
Kod:
<td><input type="text" name="price" value="<?php echo $price; ?>" /></td>
Aşağıdaki kodla değiştir
Kod:
            <td><input type="text" name="price0" value="<?php echo $price; ?>" />

<!--kur modifikasyonu-->
			            <?php echo $entry_currency; ?>
            <select name="config_currency">
                <?php foreach ($currencies as $currency) { ?>
                <?php if ($currency['code'] == $config_currency) { ?>
                <option value="<?php echo $currency['value']; ?>" selected="selected"><?php echo $currency['title']; ?></option>
                <?php } else { ?>
                <option value="<?php echo $currency['value']; ?>"><?php echo $currency['title']; ?></option>
                <?php } ?>
                <?php } ?>
              </select><input type="text" name="price" value="<?php echo $price; ?>" readonly="true"/>Site Para Birimi Cinsinden Değer</td>
<script type="text/javascript"><!--
$(document).ready(function() {

$('select[name="config_currency"]').change(fiyatgoster);	

$('input[name="price0"]').keyup( fiyatgoster );

function fiyatgoster(){
fiyat=$('input[name="price0"]').val();
kur=$('select[name="config_currency"] option:selected').val();
$('input[name="price"]').val(fiyat/kur);

}
});
//--></script>
			<!--kur modifikasyonu sonu-->
3. admin\language\turkish\catalog\product.php yi aç aşağıdaki kodu bul
Kod:
$_['entry_price']            	 = 'Fiyatı:';
Kod:
$_['entry_currency']          = 'Para Birimi:';

Umarım işinize yarar iyi çalışmalar

Merhaba Hocam,

dediklerinizi uyguladım, Admin panel Türkçe karakter sorunu var. Nasıl yapabiliriz?

wizz007

OpenCart-TR
opencart sistemine yabancı olduğum için yavaş yavaş sisteme entegre ediyorum. İlk başta @sabitertan yaptığı adımları yaptıktan sonra veri tabanından ürünün hangi kursa ekleyeceksem o kurun kodunu ve o koddaki fiyatınıda ekleme yapıyorum ve düzenlemede ürünün TL değeri ve hangi kurda eklendi ise o kurun değeri gösteriliyor. Böyle yaptığım için fiyat değerini sürekli güncellemek gerekecek. Ana sayfada da USD ya da EURO değerli ürün varsa da hem TL hem de EURO ise EURO değerini DOLAR ise DOLAR değerini gösterimini yapacağım. Şuan kayıt aşaması bitti. Güncelleme ve anasayfadaki değerleri gösterme kaldı. İnş. sorunsuz bir şekide hallederim.