200 bin kayıt

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ozguraydin33

OpenCart-TR
Merhaba arkadaşlar 200 binin üzerinde ürün tüm datalar bazında toplam 1 milyonun üzerinde kayıt oldu ama opencart sorun yaratmaya başladı. mesela sayfalar gelmiyor, bazensite hiç açılmıyor vs vs öneriniz varsa şimdiden teşekkür derim.

adobe

OpenCart-TR
Büyük bir forum sahibinin dediği gibi küçük forumlar büyük forumlara benzemez uzantıların sonunu html yapmam bile sunucuya büyük bir yük bindiriyor derdi sende aynı o hesapsın :) Sunucuya geçiceksin eğer sunucuda barındırıyorsun daha sağlam bir servera geçiceksin vs. vs. kolay gelsin

ozguraydin33

OpenCart-TR
merhaba
mümkün olabilecek en büyük sunucuya taşıdım. amerikada özel xenon çekirdekli 100 mbit internet erişimli dedicated server kiraladım bunun için ama nafile sanırım opencartın sonuna geldik :) ya yeni bir program yazacağız yada hazır ve iyibir çözüm varsa bilinen onu deneyeceğiz.

afatsum24

OpenCart-TR
200 bin mi !!!!.Mahsuru yoksa site adresini verirmisin.. Ben 2000 filmi girmek için uğraşıyorum ömrüm bitiyor..

ozguraydin33

OpenCart-TR
merhaba, biz günde 10 bin kayıt girebiliyoruz. ama bu işi el ile yapmıyoruz tabii :) program yazdık excel formatında ki ürünleri ve klasördeki resimleri otomatik sql 'e push ediyoruz. ekip sadece excel dosyalarını oluşturuyor. fiyatlamayı ve kampanyaları da programla çözüyoruz. ilgili dağıtıcılar sadece kendi ürünlerini görüp istedikleri kampanyyı veya fiyatlamayı yapabiliyor. vs vs tabii ki site adını verebilirim. tüm ürünleri kaldırmadığı için 60 bin ürünle sınırlı siteyi çalıştırıyoruz şu an. site adı www.isteburadayiz.com www.pizzaas.com ise bizim test sitemiz orada şu an 230 bin civarında ürün var ama sürekli değişiyor siliyor veya ekliyoruz. denemeler yapıyoruz.

adobe

OpenCart-TR
hocam sen zaten sorunu aşmışsın biz günde 10 000 kayıt giriyoruz diosun ve program bunu giriyor diyorsun ne malum senin pro da bi sorun olmadığı yani her yönü ile düşünmek lazım gelir sitenin açılmaması aşırı yük binmesindendir sql de sorun vardır bug vardır vs. sen opencart ın resmi sitesine bi mail at bi çözüm önerebilirler ama kendi programınada bak eğer senin programda bi sorun varsa boşuna uğraşmış olma

ozguraydin33

OpenCart-TR
adobe' Alıntı:
hocam sen zaten sorunu aşmışsın biz günde 10 000 kayıt giriyoruz diosun ve program bunu giriyor diyorsun ne malum senin pro da bi sorun olmadığı yani her yönü ile düşünmek lazım gelir sitenin açılmaması aşırı yük binmesindendir sql de sorun vardır bug vardır vs. sen opencart ın resmi sitesine bi mail at bi çözüm önerebilirler ama kendi programınada bak eğer senin programda bi sorun varsa boşuna uğraşmış olma

:) hoş bir çözüm üretmişsiniz, lakin programımız, opencart admin bölümünden nasıl bilgi giriliyorsa aynen bilgi giriyor, o da bir ara yazılım neticede sql e data aktaran, ilk günden beri yazılımımızla data aktarıyoruz sorun yoktu 60 bin ürünü aşınca sıkışmalar başladı. yukarıdaki server konfigurasyonuna bakarmısınız yeterli sistem kaynağı sanıyorum ki var, önceleri hostumuz türkiyedeydi (hosting ismi vermeden bahsedeceğim) server ve hat sahipleri çok para istediler verdik, daha çok istediler yine verdik, ama sonunda serverları durma noktasına geldi. ve amerikaya taşıdık. kendi merchant yazılımımızı yapıyoruz ancak bu bir süreç alacak bu sürede işimizi sürdürmek istiyoruz. evet bunu deneyelim resmi siteye e-mail atalım güzel çözüm.

unsound

OpenCart-TR
Herkeze iyi akşamlar , ilk olarak 200 bin lik bir ürün scalanız var ise neden bunu özel yazılım yaparak yapmıyorsunuz? yada büyük bir e ticaret firması ile anlaşarak yapmıyorsunuz?

Hepsiburada bile 200 bin ürün yok ki büyük bir e-ticaret sitesi :eek:) Verileri push etmek özellide exellden pek zahmetli değil neden olsa hepsinin referansı var :eek:)

İlk olarak bu konuyu opencart'ın resmi sitesindeki Daniel ile konuşman lazım. ikinci olarak ana kategorileri sub domainler halinde parse etseniz? Ve ayrı db lerde ürünler olsa ? sadece kullanıcı tablosu ve order tabloları aynı olsa?
belli saatler arasında ana db ye datalarınızı güncelleyebilirsiniz.Bu bir çare olabilir , ikinci olarak db yi partitioning yapabilirsiniz?
İnsert ettiğiniz zaman Db yi analyze(online analyze dan vahsediyorum off line olarak yapmayın) ediyormusunuz? peki indexler? doğru indexleme yaptığınıza bakıyormusunuz?

Bunlar çok önemli , veri eçekerken veri atarken.Sonuçta tüm sourcelardaki sorgu mantığını SP ye çevirmek yerine sıfırdan yazman daha mantıklı :eek:) Saygılarımla iyi çalışmalar.

ozguraydin33

OpenCart-TR
unsound' Alıntı:
Herkeze iyi akşamlar , ilk olarak 200 bin lik bir ürün scalanız var ise neden bunu özel yazılım yaparak yapmıyorsunuz? yada büyük bir e ticaret firması ile anlaşarak yapmıyorsunuz?

Hepsiburada bile 200 bin ürün yok ki büyük bir e-ticaret sitesi :eek:) Verileri push etmek özellide exellden pek zahmetli değil neden olsa hepsinin referansı var :eek:)

İlk olarak bu konuyu opencart'ın resmi sitesindeki Daniel ile konuşman lazım. ikinci olarak ana kategorileri sub domainler halinde parse etseniz? Ve ayrı db lerde ürünler olsa ? sadece kullanıcı tablosu ve order tabloları aynı olsa?
belli saatler arasında ana db ye datalarınızı güncelleyebilirsiniz.Bu bir çare olabilir , ikinci olarak db yi partitioning yapabilirsiniz?
İnsert ettiğiniz zaman Db yi analyze(online analyze dan vahsediyorum off line olarak yapmayın) ediyormusunuz? peki indexler? doğru indexleme yaptığınıza bakıyormusunuz?

Bunlar çok önemli , veri eçekerken veri atarken.Sonuçta tüm sourcelardaki sorgu mantığını SP ye çevirmek yerine sıfırdan yazman daha mantıklı :eek:) Saygılarımla iyi çalışmalar.

Merhaba
sanırım yazılanları bir kez daha okumanızı isteyeceğim; kendi merchand yazılımımızı yazıyoruz dediğimiz şey özel tüccar yazılımdır. bunu bitirmek bir süreç alıyor bizde projeyi bekletmek istemiyoruz. işimiz gereği yüz milyonlarca datayı çevirecek programlar yazıyoruz. bu projede beklediğimiz ürün sayısı sadece 1 milyon civarı, opencart ın teknelojisini inceledik kendi yazılımımız bitinceye kadar yeterli bir altyapıya sahip görünüyor ancak biz yazmadığımız için tüm detayları kullanmadan bilemiyoruz. türkiyede bir ilk oldu sitemiz çünkü bu kadar detaylı yedek parça ve service manueli başka hiç bir yerde yok. detay demek çok fazla ürün demek.

Opencart in resmi sitesi ile kontağa geçtik. bakalım ne diyecekler izleyeceğiz. detayları sizlerle de paylaşacağım.

database yi parçalamak çok mantıklı değil sadece 1 milyon luk bir datadan bahsediyoruz mysql için bu data uygun bir hardware ile çerez gibidir. sql in ayarlarını yaparak istediğimiz şekle getirmiştik ama tekrar bakacağım belkide gözden kaçan bir ayar olabilir. yüklemeleri genellikle kullanım saatleri dışında yapıyoruz. normal olarak mysql, upload yaptıktan sonra bir oturma süresine ihtiyaç duyuyor. dataları yerel serverda yükleyip test edip öyle upload ediyoruz.

bütün ilginize ve yardım severliğinize teşekkür ederiz.

unsound

OpenCart-TR
Bir daha okumanın anlamı yok ,gereksiz :eek:) Projenizde hayırlı olsun, inşallah diğer insanlar içinde örnek olursunuz.

Bir kaç sorum daha olucak , sadece bir user siteyi açmak istediği zaman ne kadar bir veri aktarımı oluyor? Ve aldığınız server ' ın gerçek hızında olduğuna eminmisiniz? (İnternette test amaçlı adresler var)

Ayrıca TEMP Space , user space ve user io lar nasıl db de? sonuçta bir milyon ama 60 binle de açmıyor çok yavaş(biraz önce kendim bakmak istediğim zaman gördüm.) .DB de bir sıkıntı olabilirde.
Kendiniz ayrıca farklı relation yapıları kurdunuzmu?
SQL serverda denedinizmi? Sonuçta internet ortamından müşteri raporlama da isteyecek (aylık satış raporu,kampanya takip raporu,ne kadar ürünüm görüntülenmiş )

Türk zekasını kullanarak kısa yoldan ilerlemeyi hedeflemeniz güzel ama ileriyi göremiyorsunuz, kendi deneyimlerime dayanarak söyliyeyim çok amatörce . Analizlerinizi iyi yapmalısınız , kendi frame workunuz olmadan hali hazırda sistemle ilerlemeniz çok sıkıntı yaşatacak size. İnşallah halledersiniz fail olmaz proje.

Benden bu kadar kolay gelsin!

ozguraydin33

OpenCart-TR
Merhaba

Bu konuyu kapatmak istiyorum çünkü konu, yardım üretmekten çok siz bilmiyorsunuz ben biliyorum şekline ve pekde önem taşımayan önermelere dönmeye başladı Biz kendi çözümümüzü ürettik. Lütfen ilgili web sitelerinden izleyin. soruna yardım amacıyla, iletişen arkadaşara teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...