Opencart Marka Tescil - Patent - Türkiye'de Açık Kaynak Kodlu Yazılım Marka Tescili

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
Bu Konudaki Görüşlerinizi Merak Ediyorum ?

Benim Pek Anlamlandıramadığım Bir Durum .

T.C. Türk Patent Enstitüsü Araştırma : http://www.tpe.gov.tr/portal/default.jsp

b3w1.png

ggurel

OpenCart-TR
Windows'a Türkiye'de patent almak gibi birşey. Sivri zekalılıkta sınır tanımıyoruz. Bunu gazetelerde haber mi yaptırsam acaba?

sahingur84

OpenCart-TR
başvuru için emtia sınıfı nı yanlış seçimini yapmışınız

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Merhaba.. burada yapılan opencart kelimesi için alınmış bir marka başvurusudur Açık kaynak kodlu e-ticaret yazılımı olan opencart için alınmış bir yada yapılmış bir marka başvurusu degildir..
yapılan başvuru 35 snumaralı marka sınıfı için yapılmış görünüyor..
35 nolu sınıfa giren hizmetler ve mallar neler aşağıdadır..

35.a Reklamcılık, pazarlama ve halkla ilişkiler ile ilgili hizmetler (ticari ve reklam amaçlı sergi ve fuarların organizasyonu hizmetleri dahil).
35.b Büro hizmetleri.
35.c İş yönetimi, idaresi ve bu konular ile ilgili danışmanlık hizmetleri (muhasebecilik hizmetleri dahil).
35.d İthalat ihracat acente hizmetleri.
35.e Ticari ve sınai ürünler için eksperlik hizmetleri.
35.f Açık artırmaların düzenlenmesi ve gerçekleştirilmesi hizmetleri.
35.g Müşterilerin malları elverişli bir şekilde görmesi ve satın alması için çeşitli malların bir araya getirilmesi hizmetleri (belirtilen hizmetler perakende, toptan satış mağazaları, elektronik ortamlar, kataloglar ve benzeri diğer yöntemler ile sağlanabilir).

Bunu Açık Kodlu Opencart e-ticaret yazılımı için yapılmış marka başvurusuymuş gibi göstemek olayı sapıtmaktan başka bir şey degildir..

ancak başvuruda adı gecen şahsın amacı Opencart.com.tr alan adını tahsis ettirebilmek içindir bilindiği üzere com.tr uzantılı alan adı alabilmek için alan adındaki kelime adınız yada soyadınızda veya resmi bir belgede, iş yeri adınızda, ticaret odası kaydınızda,resmi gazete de vb gibi resmi evraklarda gecmesi gerekir şayet geçmiyorsa bunun için marka tescilinde bulunabilirsiniz ve başvurada bulundugunuz andan itibaren başvurada bulundugunuz alan adı basvuru belgesi ibrazı ile size tahsis edilir 2 yıl süre ile itiraz vs yada buna benzer bir şey olmadıgı sürece kullanabilirsiniz ancak bu sebeblerden dolayı bir tiraz ve degerlendirme neticesinde yada marka basvurunuz onaylanmadıgı takdir de aalan adı sizden düşer..
Adı gecen sahsın da bu marka tescilinde bulunmasının amacı opencart.com.tr alan adını kendisine tahsis ettirebilmek için yaptıgı bir başvurudur.. bu basvuru sadece isim benzerliğidir ve Opencart yazılımının patentini alma durumu olamaz ve opencart kullanım hakkını kısıtlamaz zaten basvuru sınıfınında bilgisayar yazılım ve ile alakası yoktur....

Kısaca olay opencart.com.tr alan adının tahsisiyle alaklaıdır.. whois sorgusunu yaparsanıda aynı kişinin adıyla karşılaşırsınız selmetle...

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
OpenCart Kelimesini Patentlenmesi Bu Yönde Kolay İse
Ozaman Türkiye'de her kelime farklı Amaçlar doğrultusunda patentlenebiliyor anlamınamı geliyor Osman Bey ? böyleyse sorun yok zaten. Ama hiç doğru bulmuyorum kaldıki 35 nolu madde hiç hafife alınır madde değil. bu durumu oscommerce 'de ,
ve bunun gibi bir çok yazılım hangi madde olursa olsun tescil edilmiş durumda.

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Gökhan TAYLAN' Alıntı:
OpenCart Kelimesini Patentlenmesi Bu Yönde Kolay İse
Ozaman Türkiye'de her kelime farklı Amaçlar doğrultusunda patentlenebiliyor anlamınamı geliyor Osman Bey ? böyleyse sorun yok zaten. Ama hiç doğru bulmuyorum bu durumu oscommerce 'de ,
ve bunun gibi bir çok yazılım hangi madde olursa olsun tescil edilmiş durumda.
Gökhan bey kardeşim ben patentleniyor demedim başvuru yapabilirsiniz dedim buda herkesin en doğal hakkıdır kabul edilir yada edilmez.. ayrıca bunu doğruda buldugumuda söylemedim.. ama bence bu durum ne kadar yanlış ise sizinde bu konuyu actıgınız baslıkta o kadar yanlıştır.. cünki öyle bir durum yoktur opencart yazılımının patentlenmesi diye bir durum söz konusu olamaz... burada bir marka başvurusu var patent alma degil MARKA BAŞVURUSU ile PATENT farklı şeylerdir..PATENT bir icat yada buluş için alınır MARKA ile her türlü malı içerir.. marka başvurusu için buluş yapmanıza Gerek yok...PATENT Alınmış bir buluş vs nin markası olmak zorunda degil mrka için sizden herhangi bir ürün vs fiziki bi şey istemezler ama PATENT neyin patenti diye sorarlar... sanırım siz Marka ile Patent birbirne karıştırdınız...
konu gereksiz tartışma ortamı yaratmaktan öteye giedeceginiz sanmıyorum ve konuyu acıp acmama takdirini Forum yönetimine bırakarak kilitliyorum..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...