Merkez Sunucudan api ile ürünleri çekmek. (YARDIM)

CLLYLMZ

OpenCart-TR
Merhaba arkadaslar;

Merkezde bir sunucu var ve yeni bir e-ticaret sitesi olusturuyorum. Toptan satis yapan bir site olustaracagim icin bir cok urun mevcut. Simdi xml ile upload elbetteki yapabilirim. Fakat barkod sistemi oldugu icin xml leri devamli yenilemem gerekiyor. Benim istedigim ise su, devamli guncel bir halde merkez sunucudan o otomatik kontrol edecek ve kac stok kaldigini merkez stoktan dustukce bunu hazirladigim siteye de yansitacak??

Bilmem aciklayici olabildim mi..
Yardimlariniz icin simdiden cok tesekkur ediyorum.
Saglicakla kalin...

Arkadaslar yardim edebilecek olan varsa cok minnettar olacagim..?? Acil olarak..

Arkadaslar yardim edebilecek olan varsa cok minnettar olacagim..?? Acil olarak..

bilisimakademi

OpenCart-TR
Merhaba;

Bu yapacağın işlem öncelikle çok trafik harcayacağını belirtmek isterim.

PHP:
<urunler>
<urun>
<urun_kodu>Ürün Kodu</urun_kodu>
<stok>994</stok>
<barkod>994</barkod>
<fiyat>118.00</fiyat>
</urunler>

Bu işlemi yaptıktan sonra mağazadaki bir muhasebe programı ya da kullanmış olduğun programın mySQL'ine xml köprüleme yapacaksın.

Örneğin; barkod.php isimli bir dosya oluşturduğunu varsayarsak

PHP:
<?
//mysqle baglan verileri çek
$id=dbdenokunandeger;
$barkod=dbdenokunandeger2;
?>
...
<? echo $barkod ?>
<a href='barkodgonder.php?id=<? echo $id;?>tıklayın</a>....

barkodgonder.php dosyasınıda

PHP:
<? 
$id=$_GET['id'];
//mysqle bağlan db seç SELECT barkodunkendisi FROM WHERE id=$id ile gelen veriyi çek
$barkod=okunandeger;

?>
...
barkodno:
<? echo $barkod; ?>

şeklinde yapılabilir. Bu işlemi yaparken mysql_connect ibaresinin sürekli yazılması gerekmektedir.

PHP:
//veritabanına bağlanın
mysql_connect("localhost","user","pass");
//doğru veritabanını seçin.
mysql_select_db("veritabanı");

//şimdi veri sorgulamaya geldi sıra
$sorgu=mysql_query("SELECT * FROM barkod");
while($tek=musql_fetch_array($sorgu))
{
    echo $tek["sutunadi"];
}

CLLYLMZ

OpenCart-TR
simdi tam olarak anlamadigim iki yer mevcut. bunlardan birincisi xml'e kopruleme yapacagim ya, xml uzantisini ana programdan cekecegim degil mi?

en sonda da mysqlime ait bilgileri girdikten sonra o otomatik olarak cekecek?

birde aylik trafik 500gb.. bir problem olmayacagini dusunuyorum, fakat cok trafik yer mi? yani siteyi cok yavaslatir mi? ornek veriyorum, gitti gidiyor veya hepsiburadanin calisma metodlari nasil? yani bu sekilde, benim dedigim sekilde devamli guncel bir sekilde msqle baglanip stok dusmuyorlar mi?

ayrica ilgilendigin icin cok sagol dostum ;)

bilisimakademi

OpenCart-TR
Merhaba sorularına tek tek yanıt vereyim.

Kullanmış olduğun programın kayıtlarını tutan mutlaka bir veri tabanı vardır. XML bilgilerini mutlaka programdan çekmen lazım ve web sunucusu ile doğrudan bağlantı sağlayacaktır.

mysqlin ürün tabloları kısmında barkod ve ürün id kullanarak işlemini daha seri bir şekilde yapabilirsin. Aylık trafik bu tür işlemler için çok az. Onun bilgisini vereyim. Birde bulunduğun lokasyonda internet bağlantısının iyi olması gerekmektedir. Aksi taktirde connect hatası alacaksın.

Diğer firmaların yapmış olduğu sistemler genellikle ERP sistemi kullanmaktadırlar. Bu tür sistemler anlık veri trafiği kullanırlar. Mantık olarak kullandıkları ERP'nin SQL bilgileri ile web sunucusundaki SQL bilgilerini aynıdır. Sadece Table farkı vardır.

Örneğin Netsiste bile anlık veri çekemez. Siz XML dosyalarını günlük olarak import ettiğiniz zaman ürün hakkındaki stok, barkod...vb bilgiler webte yayınlanmaktadır.

CLLYLMZ

OpenCart-TR
Konuyu tam olarak anladim o halde, en son yazdiginizi goz onunda bulunduruyorum.. Ben gunluk satisimi yapacagim.. Bunun ardindan stoktan düşen düşecek program vasitasiyla.. Tekrardan mysqlden yani sistemden dosyalari export yapip web sitesi araciligiyla tekrar import yapacagim. Boylece her gun guncel bir database ve urun listesi olmus olacak..

Degil mi?