Marka Tescili Nasıl Yapılır ?

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Bu işi bir marka – patent ajansıyla birlikte yapabileceğiniz gibi (yaklaşık 200 TL marka başı hizmet bedeli alırlar) eğer e-imzanız varsa Türk Patent Enstitüsü’nün web sitesinden kendiniz de yapabilirsiniz (E-imza bedeli de yıllık 150-200 TL arasındadır). Ama eğer bu konuda çok bilginiz yoksa profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Çünkü bir şeyleri yanlış yaparsanız geri dönüşü yok.

Türk Patent Enstitüsü’nün web sitesinden de görebileceğiniz gibi marka patenti sınıf seçerek alınıyor. İşinize en uygun sınıflarda almalısınız ama sınıf başına ücretlendirme olduğu için abartmamakta fayda var. E-Ticaret türü işlerde 35. Sınıf (internet hizmetleri ve başka tür hizmetleri içerir) alınır. Bir de işin offline alanını eklemenizi tavsiye ederim. Gidişat belli olmaz belki yarın öbür gün offline mağazalar da açabilirsiniz.

Aldığınız her sınıf sizi o sınıfta marka hak sahibi yapar. Farklı sınıflarda başkaları o ismi tescil ettirerek o markayı kullanabilir. Bunu da göz ardı etmeyin.

Marka – patent ajansından destek alıyorsanız düşündüğünüz markaları sizin için ücretsiz araştıracaklardır. Ancak siz de TPE’nin sitesinden kendiniz aratarak basit bir araştırma yapabilirsiniz. Yine de emin olmak için olumlu bulduğunuz markayı bir de ajansa sorup öyle başvuru yapın.
“.com.tr” Uzantılı Alan Adı Tescili Nasıl Yapılır?

Alan adı sorgulamasını birçok internet sitesinden sorgulayabilirsiniz. Bazı alan adları alınmış gibi görünse de satılmak üzere alınmış olabilirler. Hemen vazgeçmektense bir iletişime geçip fiyat almakta fayda var. Fiyat alırken aklınızda olsun: Aldığınız şeyin maliyeti 10 dolar! Yani size fahiş fiyatlar da sunsalar oldukça yüksek pazarlık oranları olasıdır.

.com Alan adları dışında .com.tr alan adları da oldukça önemlidir. Ayrıca güven verir ve prestijlidir çünkü .com.tr alabilmek için ODTÜ’nün ilgili birimine çeşitli belgeler sunmak zorundasınız. .com.tr’yi Ticaret Sicil kaydınızla, yani şirket adınızla alabileceğiniz gibi (ör. M3.com.tr) marka patent belgenizle de (hatta başvuru belgenizle) alabilirsiniz. .com.tr’nin sadece Türkiye’ye açık olması ve alınmasının bir takım belgeler gerektirmesi sebebiyle istediğiniz ismi bulmanız daha kolaydır. Ama alabiliyorsanız .com’unu da almakta fayda var. İnsanlar genellikle ikisini karıştırabiliyor.

Bir e-ticaret projesi yapacaksanız .com buna daha uygundur. Şirket kurumsal sayfaları için ise .com.tr daha uygundur. Bazı şirketler ise uluslar arası işleri için .com, yerel işleri için .com.tr’yi kullanır (ör Sunumax.com ve sunumax.com.tr)

.com.tr alırken “ilk gelen alır” prensibi işlediğinden markanızı başka bir sınıfta tescil eden biri bu uzantıyı alabilir. Dikkatli olun. Mümkünse marka başvurusunu yapar yapmaz .com.tr adresini de alın.

Ticari işler için mutlaka .com uzantısını kullanın. .net servis sağlayıcıları, .org ise dernekler için uygundur. Ancak .org.tr ciddi bir dernek olduğunuzu gösterir zira yine .com.tr gibi çeşitli belgeler gerektirir. .biz, .info gibi adlar ilk çıktıklarında heyecan uyandırsa da bugün yalnızca diğer alan adları dolu olduğunda mecburiyetten ve arama motoru optimizasyonları konularında kullanılıyorlar. Bu amaçlı kullanılan ve belge gerektirmeyen .tr uzantılı alan adları ise .gen.tr (Genel), .info.tr ve .web.tr.

Ayrıca isminiz.com.tr almak için nüfus cüzdanı fotokopiniz yeterli. Tabi burada da “ilk gelen alır” prensibi işlediği için sizden önce isminizin benzediği bir başkası almadıysa alabilirsiniz.

Kaynak : http://www.webrazzi.com/2011/09/12/marka-patent-ve-tr-uzantili-alan-adi-tescili-nasil-yapilir/

Tesadüf Bir Kaynaktan Buldum :D
Kaldıki Tartışma Ortamı Doğacagı Düşünülen Farklı Bir Konum :
http://forum.opencart-tr.com/thread-5291-post-28543.html

Çarpıtılmaması Gereken Ciddi Durumun Söz Konusu Olduğu Kısımları Kırmızıyla Yazdım.

Tartışmaya Açık Bir Konu Ve Avukatlar bu konuda bilgilendirildi . Opencart Bu Konuda Bilgilendirildi. Sonucu Birlikte Göreceğiz.

Konu Hakkında Bilgi Veren Kadir Beye Teşekkürler Ederim.

Opencart 35 Sınıf ile E-ticaret Anlamında Marka Tescili Bence Uygun Değildir. Yorumlarınızı Bekliyorum.

b3w1.png

kadirdaban

OpenCart-TR
Evet sonuda foruma üye olabildim :)
Rica ederim Gökhan Bey...

Şimdi gelelim konumuza;

Marka patenti ve alan adı patenti arasındaki farklar yukarıda gökhan kardeşimin de belittiği gibi, opencart ve buna benzer open source yazlımlar patentlenemez ! patent yapılsa dahi hiç bir hükmü yoktur, yapıldığı taktirde uluslar arası sıkıntıların yanında geliştiricilerin haklarına tecavüz anlamına gelebilmektedir...

Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kodlu yazılımlar, uyarlanabilir, sağlam, hızlı ve güvenlidir. Açık kaynak kod dünyası, yeni bir yazılım üretme biçimi, yeni iş modelleri sunmaktadır. Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları, insanlığın ortak malıdır.

Yazılımcılar yazılımları geliştirirken kullandıkları programlama dilleriyle kaynak dosyaları oluştururlar. Daha sonra derlemeli ve yorumlamalı dillerde (C, C++, Java, C#, Pascal, Python, Ruby) bu dosyayı derleyerek çalıştırılabilir hale çevirirler. Açık kaynaklı yazılım savunucuları her üretilen ve dağıtılan yazılımla birlikte kaynak kodunun da dağıtılmasını savunurlar. Bu sayede geliştirme esnasında ve ilerde yeni sürümlerin ortaya çıkması esnasında daha çok sayıda gözün süzgecinden geçmiş daha kaliteli bir yazılım çıktığını düşünürler. Açık kaynaklı yazılımlar 2005 senesi itibariyle bir patlama yapmışlar ve on binlere varan yazılım ve varyanta ulaşmışlardır. En iyi bilinenler Linux, Open Office, GNU, Debian'dır.

Ayrıca daha geniş bilgi için tr.wikipedia.org/ adresinden bilgi alabilirsiniz..

Konuyu başlatan ve gündeme getiren Gökhan Bey'e teşekkür ederim...

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Açık_kaynak

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
E-ticaret işi ile e-ticaret yazılımı farklı şeylerdir aynen araba üretmekle şöforluk yapmak arasındaki fark gibi... şöforluk yapan arabayı üretmiş mi oluyor... yada araba üretenlerle şöforlar aynı hzmet sınıfındamı kabul ediliyor.. e-ticaret yazılımı yazanla e-ticaret işi yapan aynımı oluyor... 35 MD de e-ticaret işi yapmaktan bahsediliyor yani bir tüccarlıktan ama e-ticaret yazılımı yazma 35 maddeye girmiyor girmezde gene söylüyorum e-ticaret işi yapmakla e-ticaret yazılımı yazmak farklı seylerdir... ayrıca bende zaten yukarda sizin acıkladıgınız konuları yazdım o kilitli olan konuda yani aynı şeyleri yazdım siz bir yerden bulmuşsunuz ben biliyordum yazdım siz konuyu açtıktan sonra benim mesajımdan sonra araştırıyorsunuz yani o ilk konuyu acmadan sizin marka tescili ve patent alma com.tr alma presedurunun bu ülkede nasıl oldgunu arastırıp yazmanız gerekmezmiydi...herneyse bu basvuru hiç bir şekilde opencart yazılımını baglamaz zaten adı üstünde başvuru...kaldıki istersem ben yarın kalkar sizin adınızı kendime bile marka basvurusunda bulunabilirim buna bir engel yok ha kabul edilir edilmez o ayrı bir şey... Buna da opencart.com sahibinin de ypacagı hiç bir şey yok sonucta marka basvurusu yapılmış, opencart e-ticaret yazılımından hiç bir şekilde bahsedilmiyor ayrıca marka basvurusu ile opencart yazılımının patenti alınmış olmaz.. çok merak ediyorsanız buyursun hekes fikrini söylesin... ...selametle...

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
Bakın Burdaki Söz Konusu Kelime : Opencart tır BMW yi Üreten mi Patent Sahibi (Marka Tescil Sahibi)?

BMW yi Kullananmı?

Bir Araba Örneğide Benden Olsun ;D

kadirdaban

OpenCart-TR
Bahsettiğiniz seyle düşündüğünüz sanıyorsam tutmuyor gibi geliyo bana marka patent i demek o markaya ait haklara sahip olmak demektir 35 madde e-ticaret se eger opencart adı altında ne satısı yapacak ??? tabiki bahsettiğimiz seyi ve 3 gün sonrada diyecekki bu benim pantentim altında kimse bişi yapamaz.. sanırım anlaşıldı demek istediğimiz....

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Burada bir patent sözkonusu degil Gökhan bey...marka basvurusu söz konusu Marka ile patent aynı şey degil neden anlamak istemiyorsunuz eğer BMW marka tescili Türkiye için yapılmamaış olsaydı ki yapılmıştır bende BMW için marka basvuruda bulunabilirdim ama bu bana BWM patent haklarını tanımaz.......değerli kardeşim uzatmaya gerek yok bu basvuru hiç bir şekilde opencart tı baglamaz ayrıca herkes istedigi basvuruyuda yapabilir ama sizi sanki birisi bu patenti almış ve opencartın haklarını almış gibi bir hava yaratmaya calışıyorsunuz bu adam sırf com.tr için bu basvuruyu yapmıştır baskada bir amacı olamaz TR de de comtr presedürü budur 2 yıl askı süresi var gecerli itiraz vs olmazsa alır.. yoksa düşer bu kadar basit bu kadar üstsütste konu açmaya panik yapmaya gerek yok.. yapacagınız bir şeyde yok 2 yıl bu askı süresince bu adam da kalır bu com.tr o kadar ama opencar t yazılımını baglamaz..iyi geceler..

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
Opencart veya diğer yazılımlar bakın yazılım diyorum çünki bu isimler uluslararası ortamda tescillidir. kaldıki buna sadece isimdir bunlar yazılım değildir gözüyle bakamazsınız ! Osman Bey Sizin SÖylediklerinizden Sadece Bunlar İsimden Öteye Geçmez İsteyen Başvuru Yapabilir Anlayışı Doğuyor Bu Benim Açımdan yanlış Bir düşünce;

hala anlamlandıramadıgım bir konuda geçiştirmek yerine sorgulamak Opencart Başka Hangi Amaçla Tescillenebilir?

Sonuçta Uluslararası Açık Kaynak Kod Bir Yazılımı Yada Bu Yazılıma Ait İsmi

Türkiye'de Patentlemek Markalaştırmak Yada Bunun Üzerinden Ticari Amaç Gütmek Nekadar Doğrudur ?

Bu konuyu Meclise Taşımak Gerek :D

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
kadirdaban' Alıntı:
Bahsettiğiniz seyle düşündüğünüz sanıyorsam tutmuyor gibi geliyo bana marka patent i demek o markaya ait haklara sahip olmak demektir 35 madde e-ticaret se eger opencart adı altında ne satısı yapacak ??? tabiki bahsettiğimiz seyi ve 3 gün sonrada diyecekki bu benim pantentim altında kimse bişi yapamaz.. sanırım anlaşıldı demek istediğimiz....
Pardon sizin asıl mesleginiz nedir? illa bir şeyin marka olması için satıgı şeyle markanın aynı içerigi işaret etmesimi gerekir opencart bu gün herhalukarda bir deterjan markasıda olabilir bir kapı kilidi markasıda olabilir ne bilim her tür mal ve hizmetin markasıda olabilir yani 35 maddede gecen hizmet ve mallarla iligli her tür mal ve hizmet...Opencart kelimesini marka olarak bu kişi tescil ettirise o kelimeyi kimse kullanamaz marka olarak ama bu ona açık kaynak kodlu Opencart e-ticaret yazılımı ile iglili hiç bir hak vermez burada sadece kelime benzerligi vardır o kadar.... benim için tartışma bitmiştir iyi geceler....

Gökhan bey bilmediginiz bir şey daha var hiç bir marka uluslar arası ortamda tescil edilmez Almanyadaki bir tescil Türkiyeyi bağlamaz her ülkede ayrı ayrı yaptırmak zorundasınız bunun içinde o ülkeye tescil ücreti ödemek zorundasınız..Uluslararası tescil kuruluşları vardır ama uluslar arası tescil yoktur.. Amerikadaki bir tescil Türkyeyi kapsamaz Kaldıki Opencart tın Türkiye için bir tescili sanmıyorum yoktur her ülke için marka tescili masrafı dnyanın parasıdır...

kadirdaban

OpenCart-TR
osdem66' Alıntı:
kadirdaban' Alıntı:
Pardon sizin asıl mesleginiz nedir? illa bir şeyin marka olması için satıgı şeyle markanın aynı içerigi işaret etmesimi gerekir opencart bu gün herhalukarda bir deterjan markasıda olabilir bir kapı kilidi markasıda olabilir ne bilim her tür mal ve hizmetin markasıda olabilir yani 35 maddede gecen hizmet ve mallarla iligli her tür mal ve hizmet...Opencart kelimesini marka olarak bu kişi tescil ettirise o kelimeyi kimse kullanamaz marka olarak ama bu ona açık kaynak kodlu Opencart e-ticaret yazılımı ile iglili hiç bir hak vermez burada sadece kelime benzerligi vardır o kadar.... benim için tartışma bitmiştir iyi geceler....

Mesleğim olarak söyle soyeleyim ben BİLGİSAYAR MÜHENDİSİYİM peki ya sizin mesleğiniz nedir ?

Ayrıca Çözüm ortaklarım arasında oldukça yeterli bilgi ve donanıma sahip Patent ve Hukuk Bürosu mevcut ayda min. 30 patent ve com.tr alan adı tescilliyorum peki siz???

Tartışma benim için sadece sizinle olan kısmı bitmiştir...

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Gökhan TAYLAN' Alıntı:
Opencart veya diğer yazılımlar bakın yazılım diyorum çünki bu isimler uluslararası ortamda tescillidir. kaldıki buna sadece isimdir bunlar yazılım değildir gözüyle bakamazsınız ! Osman Bey Sizin SÖylediklerinizden Sadece Bunlar İsimden Öteye Geçmez İsteyen Başvuru Yapabilir Anlayışı Doğuyor Bu Benim Açımdan yanlış Bir düşünce;

hala anlamlandıramadıgım bir konuda geçiştirmek yerine sorgulamak Opencart Başka Hangi Amaçla Tescillenebilir?

Sonuçta Uluslararası Açık Kaynak Kod Bir Yazılımı Yada Bu Yazılıma Ait İsmi

Türkiye'de Patentlemek Markalaştırmak Yada Bunun Üzerinden Ticari Amaç Gütmek Nekadar Doğrudur ?

Bu konuyu Meclise Taşımak Gerek :D
Free bir yazılım olan Opencart ı kendi yazılımıymış gibi göstererek insanları kandırıp lite extra plus gibi paketler hazırlayarak satmak ne kadar etik ve dogru ise Opencart üzerinden sizin dediginiz gibi Ticarİ amac gütmek te o kadar dogrudur Gökhan bey...

kadirdaban' Alıntı:
osdem66' Alıntı:

Mesleğim olarak söyle soyeleyim ben BİLGİSAYAR MÜHENDİSİYİM peki ya sizin mesleğiniz nedir ?

Ayrıca Çözüm ortaklarım arasında oldukça yeterli bilgi ve donanıma sahip Patent ve Hukuk Bürosu mevcut ayda min. 30 patent ve com.tr alan adı tescilliyorum peki siz???

Tartışma benim için sadece sizinle olan kısmı bitmiştir...

Bilgisayar mühendisi olmanız bu konuları iyi bildiginizi göstermez soruyu sormamdaki amac sizin olaya girişnizden bir hukucu olabileceginizi düşnmüştüm..(!) yada öyle bir hava verdiniz..ayrıca size tescilleme yetkisini kim verdi ki com.tr alan adını siz tescilliyorsunuz yoksa bu şi yapan kurumdamı calışıyorusnuz? ...ben sizinle tartışmaya hiç başlamamıştım zaten...

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
Kendi Yazılımım Gibi Gösterdiğim Bir Tek Örneğiniz varsa Haklısınız :D Diyecegim Hiçbirşey Yok !

Ticarete Döktüğüm Taraf Bellidir Sanal Pos - SSL sertifikası ve Opencart Anahtar Teslim Kurulumlar ve 7/24 Uzman Çözümler . Ve ben sadece opencart ticareti yapmıyorum .

Yarası Olan Gocunur ! Konuyu Değiştirmenizdeki Sebeb Nedir Kaldıki Güzel Oldu .

Yıllar önce Opencart copyright Tartışmaları Yapan Kişiler Görüyorumki

http://www.egitimmarketi.net/ sitelerinden Reklamları Kaldırmışlar : 4 kasım 2011 saat 01:54

Nitekim Benim Dediğim Noktaya Geldi Bu Anlamda Geçmişe dönük Özür Borcu Olanlar aramızda.

saygılarımla .

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Gökhan TAYLAN' Alıntı:
Kendi Yazılımım Gibi Gösterdiğim Bir Tek Örneğiniz varsa Haklısınız :D Diyecegim Hiçbirşey Yok !

Ticarete Döktüğüm Taraf Bellidir Sanal Pos - SSL sertifikası ve Opencart Anahtar Teslim Kurulumlar ve 7/24 Uzman Çözümler . Ve ben sadece opencart ticareti yapmıyorum .

Yarası Olan Gocunur ! Konuyu Değiştirmenizdeki Sebeb Nedir Kaldıki Güzel Oldu .

Yıllar önce Opencart copyright Tartışmaları Yapan Kişiler Görüyorumki

http://www.egitimmarketi.net/ sitelerinden Reklamları Kaldırmışlar : 4 kasım 2011 saat 01:54

Nitekim Benim Dediğim Noktaya Geldi Bu Anlamda Geçmişe dönük Özür Borcu Olanlar aramızda.

saygılarımla .
O site benim sahsi sitem degildir sadece tasarımını yaptıgım bir sitedir kişiye sitesini teslim ettikten sonra site sahibini sitesinde ne gibi bir düzenleme yaptıgı beni baglamaz üstelik her yaptıgım sitede böyle takip sorumlulgum yoktur.. ayrıca o mesajda ben size degil size gelene kadar bir çok kişinin bunu yaptıgından bahsetiştim ama yaranız var gocundunuz o demekki..ve aryıca ben opencart.com a gerekn bagısları yapıyorum degerli kardeşim.. artı copyright konusunda benim fikrim her zaman bellidir okursanız gecmiş mesajları anlarsınız... bu szin yaptıgınız sıkışınca camur atmaktır...konuyuda degiştiren sizsiniz...

Gökhan TAYLAN

OpenCart-TR
: ) Bağış Makbuzlarınızı Görebilirmiyim.

Evet Haksız Yere İtam Edildim .

ve Yıllar Sonra Aynı Durumda Copyright kaldırıp Kullanıyorsunuz :D Bravo
bununla beraber konuyu farklı bir yere çarpıtıyorsunuz. Joomla Yazılımda ve Bunun Gibi WP de Açık Kaynak Kodlu ,Öyle Firmalar Gösterebilirimki hem patentini almışlar hemde şirket olmuşlar

düşünüpte nerem yanlış diye bakmak gerekir. !!! Tek Siz Doğru Yolda İlerliyorsuuz Böyle Devam edin.

Kelimelerinizde Saygıda Kusur Etmeyin. Konunuyu nereden nerelere taşıdınız çıkarım yok diyorsunuz birde.

kadirdaban

OpenCart-TR
@osdem66

Bu işi sizden iyi bilmediğimi düşünmeye başladım....
Eğer birazcık zahmet edip okur iseniz hukukçu olmadığımı ancak bilişim konusunda "UZMAN" bir ekip e sahip olduğumu ve patent üzerine çalışmalarımızın olduğunu ayrıca çözüm ortağı'nın ne ifade ettiğini sanırım anlayacaksınız....

Bu konuya Gökhan arkadaşımın link göndermesiyle dahil oldum, kendisiyle herhangi bir ticari bağmız yoktur.

Daha fazla acıklamaya gerek olmadığını düşünüyorum.
Saygılarımla....

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Gökhan TAYLAN' Alıntı:
: ) Bağış Makbuzlarınızı Görebilirmiyim.

Evet Haksız Yere İtam Edildim .

ve Yıllar Sonra Aynı Durumda Copyright kaldırıp Kullanıyorsunuz :D Bravo
bununla beraber konuyu farklı bir yere çarpıtıyorsunuz. Joomla Yazılımda ve Bunun Gibi WP de Açık Kaynak Kodlu ,Öyle Firmalar Gösterebilirimki hem patentini almışlar hemde şirket olmuşlar

düşünüpte nerem yanlış diye bakmak gerekir. !!! Tek Siz Doğru Yolda İlerliyorsuuz Böyle Devam edin.

Kelimelerinizde Saygıda Kusur Etmeyin. Konunuyu nereden nerelere taşıdınız çıkarım yok diyorsunuz birde.
Vay be sen ne kadar doluymuşsun bana karşı be kardeşim varsa içinde daha başka bişiler devam et boşalt kus... buyur konuyu kimin nerden nereye getirdigini herkes görüyor senin söylemene gerek yok bu tartışmayı seviyesizliğe dogru ggidiyor... merak etmeyin ben burada daha kötüleri ile de muhattap oldum sabırlıyım alıştımm bunlara o yüzden sizin söyledikleriniz acıtmaz beni..... eyvalllahhhh

Bu sizin yaptıgınız yada sattıgınız (!) (Sattıgınız diyorum cunki sattıgınız tasarımların çoğu Themeforest yada Algozone Temaları,yani sizin tasarımınız değil ayrıca bu temaları nasıl satışa koydugunuzuda anlamış degilim olabilir satış için anlaşmış olabilirsiniz) bir tasarım ve altında copyright silinmiş Bunun sorumluluğu sizemi ait ki egitimmarketi.net te slinmiş olmasını bana baglıyorsunuz...
http://www.turkmensedefcilik.com/index.php

ben hiç bir zaman osdem66 akıllı e-ticaret diye satmadım bangır bangır bagırrıyor OPENCART olduğu..ayrıca bu resim yukarda bana itham ettiginiz herşeye çok güzen bir cevab

TAYLANSOFT AKILLI E-TİCARET SİSTEMİ :)
canlısıda burada
TaylanSoft.jpg

ggurel

OpenCart-TR
Opencart'ın marka olarak ülkemizde tescil edilmesi com.tr uzantılı alan adının alınması amacı ile yapılmış olabilir. Ancak bunun com.tr uzantılı alan adının alınmasının temel ve ilk yolu olduğunu düşünmüyorum.

Burada biraz şaşırtma ve iyiniyetsizlik var gibi. Yunanlıların baklavamıza sahip çıkması gibi birşey.

Ancak asıl mesele TPE ile ilgili. TPE'nin uluslararası patent ve marka kuruluşları ile entegre olarak çalışmadığına, mevzuatının yetersiz ve eksik olduğuna dair bir kesinlik.

Örneğin ben bu şartlarda gidip ülkemizde alınmadı ise Facebook şeklinde bir markayı tescil ettirip ODTÜ'den facebook.com.tr yi alabilirim. Facebook'un bu durumda kesinlikle dava açacağına emin olabilirsiniz.

Bir aralık Serdar Ortaç'ın almış olduğu tube uzantılı bir alan adı vardı. youtube Serdar Ortaç'a dava açtı ve o alan adının kullanılmasını engelledi. Opencart 'ın yurtdışı ayağı bu konuda da pekiala dava açıp markanın iptalini isteyebilir.

Hukukçu değilim ama hukuk fakültesine en yakın bir bölümden mezun olduğum için bunları rahatlıkla yazabiliyorum. Opencart markası TPE tarafından tescil edilmiş olsa bile şu an dava açılabilir haldedir. Dikkat ederseniz marka için kullanılan yazı karakterleri bile aynıdır...

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
ggurel' Alıntı:
Opencart'ın marka olarak ülkemizde tescil edilmesi com.tr uzantılı alan adının alınması amacı ile yapılmış olabilir. Ancak bunun com.tr uzantılı alan adının alınmasının temel ve ilk yolu olduğunu düşünmüyorum.

Burada biraz şaşırtma ve iyiniyetsizlik var gibi. Yunanlıların baklavamıza sahip çıkması gibi birşey.

Ancak asıl mesele TPE ile ilgili. TPE'nin uluslararası patent ve marka kuruluşları ile entegre olarak çalışmadığına, mevzuatının yetersiz ve eksik olduğuna dair bir kesinlik.

Örneğin ben bu şartlarda gidip ülkemizde alınmadı ise Facebook şeklinde bir markayı tescil ettirip ODTÜ'den facebook.com.tr yi alabilirimbFahacebook'un bu durumda kesinlikle dava açacağına emin olabilirsiniz.

Bir aralık Serdar Ortaç'ın almış olduğu tube uzantılı bir alan adı vardı. youtube Serdar Ortaç'a dava açtı ve o alan adının kullanılmasını engelledi. Opencart 'ın yurtdışı ayağı bu konuda da pekiala dava açıp markanın iptalini isteyebilir.

Hukukçu değilim ama hukuk fakültesine en yakın bir bölümden mezun olduğum için bunları rahatlıkla yazabiliyorum. Opencart markası TPE tarafından tescil edilmiş olsa bile şu an dava açılabilir haldedir. Dikkat ederseniz marka için kullanılan yazı karakterleri bile aynıdır...

Merhaba evet aynen durum sizin özetlediginiz gibi isteyen herkes her konuda marka başvurusnda bulunabilir bununda presedürü vardır sonuc olurmlu olur olmaz yada sonuc hukuki bir durum dogurur oda bilinmez ama sonucta opencart la ilgili bu kişinin yaptıgıda sizin anlattıgınızdır yani opencart.com.tr alan adını almak için yapılmış bir marka başvurusudur bu almış anlamına gelmez...2 yıllık askı süresinde gelen itirazlar vsvs lerle karar verilir sonuca..Opencart kelimesini marka olarak alabiir opencart tın bildigimiz anlamında ticaret yapamdıgı srecede sorun olmaz yani bir deterjan markası olarak kullanırsa sorun olmaz taki opencart yazılımına yönelik bir marka oluşturulmak sitediginde yada faaliyet gösterildiginde karşı tarafa hak dogurur.. günümüz de dünyada farklı Ülkelerde isim aynı fakat faaliyet alnı farklı bir çok marka bulabilirsiniz..
bu durum etikmidir degilmidir yada doğrumudur gibi bir tartışmaya bu pencereden bakmak da doğru degildir günümüzde malesef ticaret anlayışı etik olmaktan doğru olmaktan öteye gitmiştir normalde etik bir davranış olmayabilir buna da ancak yorum yapabiliriz yapacak bişi yok.. olay budur ama bir önceki kilitli konuda ve bu konuda olay sanki tescil edilmiş alınmış bu kişi opencart haklarını almış gibi lanse edilmek istenmiştir yada yanlış cümle kurulmuştur..bu sadece marka basvurusudur opencart yazılımı için patent başvurusu degildir kaldıki bir yazılım için başvuru sınıfı 35 numaralı sınıf degildir kısaca herkes her konuda marka tescil basvursunda bulunabilir herkeste yapılmış başvuruya itraz etme hakkına sahiptir buna demokrasi diyorlar ama bu ne basvuranın tescili alacagı nede itiraz edenin itirazının kabul edileceagi anlamı taşımaz sonucu ilgili merciler eldeki verilere göre ( Verilermi Türkiye de hertürlü veri mübahtır:) ) bakarak verir buda böyle bir başvurudur yasal hakkını kullanmıştır tescil alır yada alamaz onu zaman gösterir presedür sonunclanan kadarda bu alan adı bu kişinin kullanımındadır bunu ben söyleymiyorum bu konudaki yasalar söylüyor bunu değerlendirmek içinde ne hukukcu nede hukuk dalına yakın bir daldan mezun olmaya gerek yoktur die düşünüyorum.......selametle...

yunus707

OpenCart-TR
çok uzun ve gereksiz bir konu olmuş konuyu bır kaç cumle ile ozetlemek ısterim birincisi opencartın patent altına alınması dıye bırsey mumkun değil ha alan arkadaş kendisi uzerine birşeyler ekliyip bunun ıcın farklı bır ısım ve ucret ısteyebılır bu ayrı gelelım asıl konumuza opencart ismi eğer dunyanın herhangi bir yerinde marka tescilli yapıldıysa opencart adına sabun bıle satamazsınız başvuru yaparsınız belkı onaylanırda :) ama opencartın marka tescıl sahıbının itirazı uzerine marka tescılınız duser ben bunu nerdenmı bılıyorum uluslararası ticaret hukuku dersinde gördüm bir kaç örnek verebilirim hatta

opencart ismi dunya uzerinde daha onceden marka tescilli yapılmadıysa varsın arkadaş sabununu satsın bizde gider alırız

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Patent Kuralları
Patent Kuralları; size ait olduğunu iddia ettiğiniz bir buluşa patent alarak, belirli bir süre üretme, kullanma, satma, kendi izni ile ürettirme (lisans) ve ithal etme hakkına sahip olabilmeniz için; buluşunuzun sadece Türkiye’de değil, tüm Dünya’da

1- Yeni olması (tekniğin bilinen durumu, patent başvurusunun yapıldığı tarihten önce, buluş konusunda dünyanın herhangi bir yerinde toplumca erişilebilir yazılı veya sözlü tanıtılmış ve/veya kullanılmış olmamalı veya başka bir yolla açıklanan bilgileri bulunmamalıdır)

2- Tekniğin bilinen durumunu aşması (buluş, ilgili olduğu teknik alandaki bir uzman tarafından, tekniğin bilinen durumundan çok bariz bir şekilde çıkarılamayan bir faaliyet sonucu gerçekleşmiş ise, tekniğin bilinen durumunun aşıldığı kabul edilir)

3- Sanayiye uygulanabilir olması (buluş, tarım da dahil sanayinin herhangi bir dalında üretilebilir veya kullanılabilir nitelikte ise, sanayiye uygulanabilir olduğu kabul edilir)

kriterlerini karşılaması şarttır.

ayrıca burada bir patent başvurusu falan yok bunu nerde cıkartıyorsunuz anlmış degilimbütün mesajlarımda belirtmeme rağmen hala marka başvurusu opencart ta patent almakla karıştırılıyor.. Patent kuralları yukarda yazıyor yukarıdaki evrak ta kocaman marka başvurusu yazdıgı hala OPENCART YAZILIMI İÇİN TÜRKİYEDE PATENT ALINMAYA CALIŞIYOR DENİYOR bu evrakta opencart yazılımı için patent basvurusu olduguna dair ne gibi bir durum söz konusu..sizin bahesettiginiz olay bir buluşa yada icadı patentlemektir.. marka ise sizin ürünülerinizi bir marka adı altında satmak gibi marka tescili yaptırmaktır..örnek arçelik bir markadır ama ama hem çamaşır makeinesinde hemde buzdolabında kulanabiliyor... ayrıca örnek vermek gerekirse Almanya da marka olarak bir ismin tescil tescil dilmiş olması Türkiyeyi bağlamaz her ülke için ayrı ayrı tescil edilmesi gerekir ki bu tip tesciller için devlete ödenen bir meblag sözkonusudur Almayadaki bir tescilin TÜRKİYE ye ne gibi bir getiri saglar almayadaki kişi buna itiraz etme hakkıda yoktur etsede reddedilir ...Aynı isimde Türkiyede baska biriside marka basvurusunda bulunabilir eğer Almanyadaki kişi yada şirket Türkiye için de basvuruda bulunmamış yada daha önce almamış ise marka tescilini alırda..arastırın bunun dünyada bir çok örnegi var.. Marka tescili ile Patent farklı şeylerdir...
Uluslararası Marka Başvuru İlkeleri

cirkindeli

OpenCart-TR
ben hiç bir şey anlamadım şimdi bu arkadaş open cart ı mı almış patenti derken isminimi yoksa yazılımınımı neyse bence saçma ve bu paylaşım sitesinde insanlar bilgi ve becerilerini birbirlerine bir
şeklde aktarıyolar bu güzel bir şey ama şu konu n esiteyi nede sitenin ana temasını ilgilendiriyo aslında bu sohbet sayılmaz bence konu çok uzamış kapanan bir konudan sonra başka başlıkda başka bir konu bence hiç gerek yok yeri ve mantığı sohbet dışıı