Powered By Opencart-tr Hakkında

TECHNOLOG

OpenCart-TR
Web sitesi
www.edessaweb.com
Arkadaşlar bir çok kez forumda tartışılmasına rağmen uygun konu ve açıklama ne yazık ki Yönetici arkadaşlarımız eklememiş (unuttukarından, bilerek eklemediğinden) olmasından ötürü Hikko kardeşimle görüşüp bu konuyu açma gereği duyduk.

Gelelim konumuza

Arkadaşlar yukarıda yazdığım gibi forumda çokça bu konu hakkında tartışmalar oluyor. Üye gelip herhangi bir konu hakkında destek talep ediyor ve sitesinin adresini yazıyor. girip baktığımızda Powered By Opencart-tr yazısını göremedimiz zaman ilgili üye hakkında pek te iyi konuşmadığımız zamanlar oluyor ve üye ile forumda tartışıyoruz.

Soru: sormak gerekirse üye acaba neden o yazıyı kaldırıyor olabilir?
Cevap: üye Powered By Opencart-tr yazısını sadece reklam olarak görüyor.

Neden Kaldırmamalıyız?

1. Powered By Opencart Yazısı ister tr olsun ister olmasın, opencart dizininde yer alan catalog/view/theme/default/template/common/footer.tpl içerisinde Powered By Opencart yazısını silmek istersek bağış yapmayı kabul ettiğimiz yazıyor.
2. Powered By Opencart(tr) yazısı google ve benzeri arama motorları sitenizi indexlerken bu yazıyı da alıyor ve Opencart sitelerine back link yani geri link olarak görüyor ve bu Opencart sitelerinin popülerliği ve desteği için çok önemlidir.
3. Size ücretsiz olarak sunulan ve ücretsiz olarak destek veren bu siteye neden destek olmayalım ki?
4. Opencart ve diğer ücretli veya ücretsiz tüm e-ticaret sistemlerinde bu var. Hatta ücretli olarak satın alınan veya kiralanan sistemlerde bu tür yazıları hiç bir şekilde kaldıramamaktadır. Size ücretsiz olarak sunulan bir hizmete neden faydanız olmasın.

şu an için aklıma gelenler bunlar. eklemek istediğiniz olumlu olumsuz her türlü ahlaklı eleştiriye açığım. ahlaksız olan zaten muhatabım değil.

Modaratör ve Yönetici arkadaşlardan ricamız bu konu hakkında gerekli düzenlemeri yapıp, konuyu sabitlemesidir.

İlgilendiğiniz için teşekkür ederim.

hikko

OpenCart-TR
aynen katılıyorum kardeşim basit gibi görünebilir fakat çok önemli bir konu. arkadaşlar illa ben görünmesini istemiyorum diyorsanız arka fonla aynı renkte yazın yeterki olsun

mimarali

OpenCart-TR
hikko' Alıntı:
aynen katılıyorum kardeşim basit gibi görünebilir fakat çok önemli bir konu. arkadaşlar illa ben görünmesini istemiyorum diyorsanız arka fonla aynı renkte yazın yeterki olsun

güzel aynı renkte yap demişsin ama senin sitelerinin üçündede göremedim. nasıl yapılıyor seninkinde acaba anlatırmısın? sayfada arayıncada bulamıyoprum sende opencart yazısını.

ufuk32

OpenCart-TR
mimar ali arkadaş sol alt tarafa dikkat edersen yani mause ike üzerinden geçersen görürsün silmemiş sadece beyaz renk olarak yazıyı degiştirmiş

admin

Administrator
Yönetici
Web sitesi
www.opencart-tr.com
footer.tpl dosyasında yazan yazıda "OpenCart açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve Powered By OpenCart yazısını kaldırmak ücretsizdir ama genel olarak kabul gören ufak bir bağış yapmanın daha doğru bir davranış olacağı yazmaktadır."

Burada yazanlardan yazılımın ismini farklı isimler verebileceğiniz anlamını çıkarmayınız. Kaldıranların çoğu bunu yapıyor ve bu lisans kurallarına aykırıdır. Kaldırmanıza bir şey denmiyor ama bir miktar bağışta bulunmanız sizi fakir yapmaz herhalde. Sonuçta bu işi para kazanmak için yapıyorsunuz ve 100 verip 1000 alacaksınız zaten.

<!--
OpenCart is open source software and you are free to remove the Powered By OpenCart if you want, but its generally accepted practise to make a small donatation.
Please donate via PayPal to donate@opencart.com
//-->

mimarali

OpenCart-TR
bağış sistemi güzelmiş. ozaman donate@opencart.com a bağış yapıyorum hemen ve kendim için bu sorunu ortadan kaldırıyorum...

ufuk32' Alıntı:
mimar ali arkadaş sol alt tarafa dikkat edersen yani mause ike üzerinden geçersen görürsün silmemiş sadece beyaz renk olarak yazıyı degiştirmiş

tarif ettiğiniz yere zaten balkmıştım ama hala bulamadım. zahmet olmazsa medyacoom sitesinden bana gösterbilirmisiniz resimle yeri tam olarak

hikko

OpenCart-TR
medyacom sitesinden kaldırılmıştır ama en kısa zmanda eklenecektir.

mimarali

OpenCart-TR
işte bende bulamadığım için sormak istedim. hemi yazıya katıldığını söyleyerek milleti zan altında bırakıyorsun sonrada hatırlatıncada eklenecek diyorsun. eklenecekse niye kaldırrıldı.

hikko

OpenCart-TR
<div align="center"><a href="http://www.opencart.com" target="_blank"><font color="#FFFFFF">OpenCart</font></a>
</div> kodunu ekleyebilirsiniz ufak bir değişiklik yaptım kodda şimdi rahatça herkes görebilir

kaldırmamın nedeni değiştirip eklemekti fakat ben değiştirip ekleyene kadar sen yazmışsın maşşallah bu ne hız kimseyi yapmaya zorlamadık kardeş sadece neden kaldırmamalıyız onu anlatmaya çalıştık biz orada

BLaDe

OpenCart-TR
Web sitesi
www.ondermedikal.com
ve birde en önemlisi yazıyı değiştirdikten sonra opencart sistemini para ile satıyorlar örnek site : http://e-ticaretpaketleri.info/ gibi bu kadarda adilsizlik olmaz...

hikko

OpenCart-TR
BLaDe' Alıntı:
ve birde en önemlisi yazıyı değiştirdikten sonra opencart sistemini para ile satıyorlar örnek site : http://e-ticaretpaketleri.info/ gibi bu kadarda adilsizlik olmaz...

oda güzel ama adamlar değişiklik yapmış olabilirler veya modülleri kurmuş olabilirler ve bu emeğin sonucunu istiyorlarsa ona bişey diymeyiz ama bizim sistemi satıyorlarsa o yanlış

burhan

OpenCart-TR
süper bir sistem için sadece link vermek bile bazılarını rahatsız ediyor üzücü bir durum

cherokhe

OpenCart-TR
Web sitesi
www.teknodia.com
düşünmek gerekirse Altı üstü bir Opencart yazısı neden gıdıklıyor kaldıranları anlamış değilim,site değerinimi kaybediyor,yoksa profesyönelliğimi zedeleniyor ?

sitelerinde hiç bir editlemeyi yapmayı bilmeyen adamların sitelerinde script adlarını kaldırmayı öğrenip silmesi beni gerçekten gıcık ediyor...

buda bizim emeğe ne kadar değer verdiğimizi gösteriyor
ne kadar ucuz hareket bunlar arkadaşlar,daha duyarlı olmakta fayda var

el.aciz

OpenCart-TR
Web sitesi
www.icgiyimbayan.com
Kaldırmak gereksiz. En azından bir topluluk temsil ediliyor.
Yani Open Cart sadece parsı olanları değil, olmayanları da ve bu işe benim gibi yeni başlayığ işin bir çok inceliğini buradan öğrenenler varken,

Open Cart, parası olmayıp yapmak istediği bir bir çok şeyi yapabilir hale gelip, ayrıca yardım içerikli forumlardaki destekler ve ücretsiz bir çok eklentiden faydalanırken iyi.

Ama " Ben Open Cart Olarak Bu Siteyi Bu güne Kadar Destekledim" demesi insanların zoruna gidiyor.

Neden bu bencillik?

Bu yazıyı kaldırmak isteyenler,

bir dilenciye bile 50 kuruşluk bir yardım yapacakken bile göğsünüzü kabarta kabarta parayı o kişinin önüne atmıyor musunuz?
Ben inanıyorum ki bunu aynen yapıyorsunuz.

Yazık diyorum. Başka birşey demiyorum.

kosebey

OpenCart-TR
Ben şahsen parasını verip kaldırma taraftarı olanlardanım. Opencart isminin durması artık opancarta bişi kazandırmaz. Ama adamlar seneliği 1 milyara satın alınan siteleri size bedava sunuyorlar hak var hukuk var bağış yapılarak kaldırılması opencarta ve opencartın gelişimine daha büyük katkı sağlayacaktır. Bizim kültürümüzde hakkını vermeden bir nevi hırsızlık yapıp kendi üretimi gibi gösterip satmak yoktur.
Böyle bir duruma bir ilk okul programında rastladım adamlar vbulletini değiştirip okul programına çevirmişler. Dedim bu vbulletin değilmi one biz hiç duymadık onlar bizden çalmıştır dedi. Ne dicem şimdi böyle diyen adama

osdem66

OpenCart-TR
Web sitesi
opencart-themes.org
Merhaba..
Bu forumda destek alamaya calışan 100 kişiden 90 tanesi yaptıgı siteyi kendisine degil bir şekilde başkasına yani doğru tabirle müşterisine yapıyor en fazla 100 kişide 10 kişi kendi işi için site yapmaya çalışıyor ben şahsen benden dstek isteyen kişini bu dedigim 10 kişiden birisi oldugunu anladıgım da kurulum ayar modül yükleme hatta ve hatta elimde ona uygun bir tema varsa onu bile ücretsiz paylaşrıyorum yardım ediyorum..ve forumda da bu arkadaşlar var su an..
Bazı arkadaşlarde ufak tefek site tasarımından anladıkları için çlaıştıkları firmaya bu tip bir site yapmaya çalışıyorlar..ama geneli yaptıgı bu siteyi bir müşterisine satıyor..ve bunlardan bazılarıda destek alırken sizleri suclayıp hakarete varan laflar küçük düşürücü söylemlerde bulanabiliyor ve sizin temanızı yada modülnüze verdiginiz emeğinizi yok sayarak sizi paracı olmak la suclayan bile oluyor.. neymiş burası destek forumuymuş parayla satış olurmuymuş ayıpmış falan filanmış bir tema bi insanın en az 3 günün alıyor 100 tl yevmiyenin oldugu bir ülkede siz 3 günde yaptığınız bir temayı 30-40 dolar gibi bir fiyattan satışa sunuyorsunuz arkadaş bunu cok görüp paraclıkla sucladıgı gibi temanın warezi ni bile konun altına yazarak arama yüzsüzlüğünü bile gösteren oluyor...

Şimdi soruyorum burada bu siteyi yapanlar ne yapıyorlar ya müşteriye satıp para kaznıyor yada kendisine kurup ürününü satıp para kazanıyor sonucta her ne olursa olsun bir ticaret oluyor YANİ PARA KAZANILIYOR AMAÇ PARA yani kendisi para kazanmaya çalışırken baskasının cüz miktarladaki talebini yadırgayabiliyor yada ynlış bulabiliyor bedavacı bir toplumda normal sanırım.. bu bağlamda baktıgınızda ben ve benim gibi arkadaşlar aslında burada bu işi amtörce yapmak isteyen arkadaşlara çok düşük miktarlada çok güzel tasarımları olan, binlerce dolarlık sitelere havada 5 cekecek tasarım ve kurulum sansını komik rakamlara sunuyoruz..ancak malesef bunu bile çok görüp hakaret eden dangozlar yada angutlar malesef cıkıyor..

Sonuc olarak varmak istedigim bu tip insanların oldugu bir ülkede müşterisini kandırıp bunun kendi yazılımı yalanıyla satan insanların oldugu bir ülkede copyright yazsının kaldırlmasını acıkcası yadırgamıyorum.. Zaten opencart yazısını kaldırma şansı vermişler ancak demişlerki ufak bir meblag bagıs daha etik bir davranıs olur.. ama yapmazsanızda canınız sagolsun demeye getirmeişler..ama yazılımdan opencart ı silin kendi adınızı yazın ve bu benim yazılım diyerek hem kodlayana haksızlık edin hemde müşteriyi kandırın dememişler...
Ücretsiz dagıtılan bir çok e-ticaret yazılımını kullandım hiç birisinin hem ön yüzü hemde yönetim bölümü bu kadar degiştirilebilen hemde bilgisayar kullanmayı az cok bilen herkesin rahatlıkla admin panelini kullanabilecegi OPENCART-TR gibi paylaşımcı bir destek forumu olan başka bir yazılım görmedim.. o yüzden OPENCART ve TR linkini kaldırabilirsiniz ama ufak bir meblag bağış yaparsanız hem bu işi kodlayana ve çevirene destek vermiş olursunuz hemde o kişileri yazılımı daha da geliştirmesi için heveslendirmiş olursunuz.. ama ödemezsenizde sizi bu konuda zorlayan yok..ama lütfen adını değiştirip insanları kandırmayın..bu dünyanın öbür tarafı da var.. selametle dostlar...

muharremozgul

OpenCart-TR
Hakkaten ağzına sağlık. ben kendi işyerim içim için uğraşıyorum. paralı 3 sefer site yaptırdım hepside çöktü ve yapan arkadaşlar sağolsun arkasında bile durmadılar. tekrar site yaptırmak istedim bana örnek siteler gösterdiler ve benden istedikleri para 300-500 tl arasındaydı aldığım fiyatlar ve yaptıkları site örnekklerine baktım hepsi birbirine giriyor. ben araştırmayı seven biriyim ve araştırmalarım sonunda opencartın orjinal sitesine ulaştım ilk kurulumumu ordan yaptım türkçe form olduğunuda en son öğrendim :D

anlıcanız ben bilgisayarcı ve webtasarımcısı sandığım kişiler bunlardan bazıları tanıdık dedimki 200 tl yapın anlaşalım fakat dedikleri laf çok komik kurtarmıyor. hadi ektema vardır diyelim odayok sadece 4 adet standart tema var okadar.

independent46

OpenCart-TR
Yazılımın gerçek sahipleri buna müsaade etmişlerse kaldırılmasında sorun veya bir haksızlık görmüyorum. Ha ben uğraşmam öyle şeylerle olsa ne olmasa ne, ben satacağım ürüne bakarım. Fakat bu yazıyı kaldırıp kendi yazılımıymış gibi başkalarına satmaya çalışanlar var ise de bu doğru bir hareket değil elbet. Korsan cd cilik gibi bir şey olur bu. Paçası yiyorsa, bu uyanıklar kendileri yazsınlar böyle bir yazılım. ;)

alexcelik

OpenCart-TR
Desteklenmeliki böyle güzel kaynaklara erişebilelim